Norveška preko Nizozemske do Hrvatske

Ivana Strahija • ponedjeljak, 12.12.2011.

U posljednja dva nedjeljna susreta u osmini finala, Norvežanke su bile uvjerljivo bolje od Nizozemki, dok je u borbi Crne Gore i Španjolske kraći kraj pripao Crnogorkama, koje su se tako oprostile od natjecanja.

Norveška – Nizozemska 34:22 (15:11)

Europske prvakinje nisu dobro ušle u utakmicu protiv Nizozemki. Obrana im nije funkcionirala, a imale su i mnogo tehničkih greški, pa je Nizozemska to dobro iskoristila i nakon 15 minuta vodila 5:7. To je međutim bio poziv na buđenje Norvežankama, pa uz četiri gola za redom preokreću rezultat na 9:7. Nizozemke se međutim ne predaju nego rade svoju seriju, okreću na 9:10, da bi se 'razljutila' Loke i odvela svoju reprezentaciju na uvjerljivih 14:10 u 29. minuti.

U drugom dijelu susreta povratka za Nizozemke nije bilo, te s konačnih 34:22 europske prvakinje odlaze u četvrtfinale, gdje će se namjeriti na bolje iz susreta Hrvatske i Rumunjske. Osim spomenute Loke (8/8), iz norveške vrste treba izdvojiti i golmanicu Haraldsen, koja je obranila 17 lopti Nizozemki.

Izbornik Norveške Thorir Hergeirsson bio je zadovoljan: "Nizozemke su vrlo mlada i talentirana ekipa, bit će zanimljivo promatrati ih kako se razvijaju. Dobro su nas pratile 40 minuta, no mi smo samo držali svoj tempo punih 60, što se moralo na kraju isplatiti."

Crna Gora – Španjolska 19:23 (9:11)

Španjolska utakmicu protiv Crne Gore otvara u seriji 6-1, a izbornik Dragan Adžić se protiv neučinkovitosti svoje ekipe pokušava boriti i time-outom u petoj minuti, no to mu ne pomaže. Sjajna je naime bila španjolska golmanica Navarro, koja je u prvih pola sata skupila 13 obrana. U 21. minuti bilo je 4:10 i tek se tada crnogorska rukometna vrsta pokrenula. Tri uzastopna gola Knežević, uz po jedan Bulatović i Radičević dovelo je Crnu Goru na mnogo manji zaostatak.

No, drugo poluvrijeme Španjolke opet otvaraju serijom, odlaze na 9:15, a to Crnogorke više nisu uspijevale stići. I opet Španjolke mogu zahvaliti svojoj Navarro, koja je 13 obrana iz prvog dijela dometnula još 15 u drugih pola sata.

Crnogorski izbornik Adžić je nakon utakmice kazao: "Bili smo previše prestrašeni da bismo pobijedili, a realizacija je bila katastrofalna." Na to se nadovezala Suzana Lazović: "Slabo smo počele i uspjele se vratiti u igru, no u napadu smo bile preslabe da bismo zadržale taj moment. Sve čestitke idu na račun sjajne španjolske golmanice."