SP 2011. žene - Završnica, osmina finala, 12.12.2011, 17:30 h
Rumunjska 27:28 Hrvatska
Hrvatska

Hrvatice ispisale povijest

Ivana Strahija • ponedjeljak, 12.12.2011.

Hrvatske rukometašice probile su se u četvrtfinale Svjetskog rukometnog prvenstva, u susretu koji je odnio živce svim ljubiteljima hrvatskog rukometa. No, pobijeđene su 'strašne' Rumunjke, koje su ostale sa suzama u očima gledati kako Hrvatska slavi svoj povijesni uspjeh i plasman u kvalifikacije za Olimpijske igre u Londonu.

Rumunjska - Hrvatska 27:28 (18:15)

SP u rukometu za žene, osmina finala

Brazil, Sao Bernardo, gledatelja 300
Suci: Johansson, Kliko (Švedska)

Vezane vijesti

Rumunjska: Farcau, Chinotoan, Amariei 3, Nechita 4, Bradeanu 4, Manea 3, Varzaru, Pislaru (5 obrana), Ardean-Elisei 2, Dedu, Fiera 5, Chirila 6(3), Curea, Tivadar, Tolnai (3 obrane), Babeanu

Hrvatska: Grubišić (2 obrane), Tatari 3, Jovetić, Šerić, Petković, Gaće 2, Pušić-Koroljević 1, Žderić, Horvat 2, Franić 5(3), Penezić 6, Jelčić (4 obrane), Lovrić, Zebić 4(1), Milanović-Litre 3, Ježić 2

Sedmerci: Rumunjska 3/4, Hrvatska 4/4
Isključenja: Rumunjska 10 minuta, 8 minuta

Bila je to rukometna drama, u kojoj je na kraju slavila Hrvatska. Od prve do posljednje sekunde pobjednik se nije znao, no kad je zagustilo, u posljednjim trenucima, Hrvatice su odigrale točno onakvu obranu kakvu su trebale, i zasluženo prošle u četvrtfinale. Na radost svih onih kojima je Hrvatska pri srcu, hrvatske rukometašice ostavile su srce na parketu i kad je bilo najteže pokazale veliki karakter.

U prvom poluvremenu Hrvatska kreće odlično i ima 2:5 u šestoj minuti. No, zbog loše obrane, koja je bila preplitka i premalo agresivna, te je dopuštala Rumunjkama prolazak na crtu, protivnice rade seriju od 8-3 i odlaze u prednost 10:8. Izbornik Vladimir Canjuga pozvao je minutu odmora i tražio od svojih rukometašica da igraju bolju obranu, te posebno faulove u devet metara.

To je donekle trgnulo Hrvatice, Zebić i Milanović-Litre te kasnije Penezić drže rezultat na minimalnom zaostatku. U 20. minuti Rumunjska zarađuje isključenje, što Hrvatska međutim ne zna iskoristiti, a Horvat promašuje s crte, pa protivnice dižu razliku. Hrvatskoj ne pomažu ni vratarke, koje su imale slab dan, a i na odmor se ide sa zaostatkom, 18:15.

U drugom poluvremenu Fiera pogađa za 19:15, najveću do tad razliku Rumunjske, no isključenje je olakšalo Hrvaticama povratak u igru, pa uz gol Gaće izjednačuju na 19:19. Penezić okreće rezultat na 20:21, i kad je hrvatska reprezentacija trebala svom silom krenuti naprijed dogodio se veliki propust organizatora, pad napona u dvorani i gubitak svjetla, pa su desetak minuta rukometašice čekale da se uvjeti vrate u regularnost.

Iako je mogao, tako dugi prekid ipak nije previše zasmetao ni jednima ni drugima, koje su i dalje svojim navijačima tanjile živce. Nechita okreće na stranu Rumunjki (24:23), Pušić-Koroljević i Ježić na stranu Hrvatica (24:25).

U posljednje dvije minute ulazi se s 27:27, no tada Manea radi prekršaj za isključenje, a Franić ne propušta realizirati sedmerac za 27:28. Posljednji napad imaju Rumunjke, koje su do tada odradile isključenje, no Hrvatice se lavovski brane, a Rumunjke ne uspijevaju poentirati za izjednačenje i produžetke.

Hrvatska je tako izborila četvrtfinale, koje će igrati protiv Norveške, no još važnije, plasman na kvalifikacije za Olimpijske igre. Ukoliko uspiju, a nemamo nakon ove utakmice razloga vjerovati da ne bi, Hrvatice opet imaju priliku ispisati povijest i u Londonu se po prvi puta okušati pod olimpijskim krugovima.