Euro 2012. - Skupina D, 1. kolo, 16.01.2012, 18:10 h
Norveška 28:27 Slovenija
Slovenija

Norveškoj minimalna pobjeda na startu

Mihaela Bradovski • ponedjeljak, 16.01.2012.

U prvom susretu Skupine D reprezentacija norveške upisala je minimalnu, 28:27, pobjedu protiv slovenske vrste. Početak susreta pripao je pobjedničkoj momčadi, završetak prvog dijela i uvodne minute nastavka Sloveniji, no na kraju su za pogodak uspješniji bili Skandinavci. Slovenija je u svojim redovima imala sjajnog vratara Škofa, ali i previše isključenja i prekršaja u napada na putu do, na kraju nedostižnog, prvog slavlja...

Početne minute, točnije njih 11 do prvog slovenskog pogotka, nije moglo nagovijestiti izjednačenje pri odlasku na odmor. U tim početnim minutama Myrhol je Slovencima zadavao najviše muke upisavši se u strijelce u trećoj i šestoj minuti za već na samom startu osjetno odvajanje. Takvom rezultatu, +4 prednost nakon šest minuta, pomogao je i vratar Erevik svojim obranama, ali i slovenski napadači čije su pokušaje redovito prekidali prekršaji u napadu.

Norveška obrana djelovala je puno pokretljivije od one slovenske, no s uspješnim je intervencijama uskoro startao i Škof. U 11. minuti, pri zaostatku od šest pogodaka, Gajić sa sedam metara postiže prvi pogodak svoje vrste na Prvenstvu, Škof dodaje svojih nekoliko obrana i nakon 13. minuta na semaforu je stajalo 6:3.

Pri rezultatu 9:5 za Norvešku Slovenci su u obrani prešli na 6-0 i od tada se rezultat počeo kretati u njihovu korist. Najraspoloženiji su šuteri obje vrste bili u periodu od 20. do 22. minute; postignuto je sedam zgoditaka uz igru pogodak za pogodak. Potpuni povratak slovenske reprezentacije započeo je tri minute prije kraja prvog dijela.

Gajić je uz malo sreće još jednom pogodio sa sedam metara, a iako je norveška klupa zatražila minutu odmora do kraja poluvremena izjednačenje se nije moglo spriječiti. Norvežani su ostali bez ideje u napadu, Škof je nastavio s obranama i rezultiralo je to sa sedam minuta bez pogodaka. Posljednji u prvom dijelu, svoj četvrti Myrhol je postigao minutu prije kraja. 14:14 postavio je Gajić sa sedam metara.

U prvih pet minuta nastavka Slovenija je uspješno nastavila sa svojom igrom, pronađenom nakon promjene taktike u obrani, dok je norveški šuteri i dalje teško pronalazili put do Škofove mreže. Nakon dvije minute igre semafor je pokazao prvih +1 za izabranike Borisa Denića, a tri minute kasnije bilo je i odličnih četiri prednosti. U međuvremenu je Jensen zbog udarca laktom u glavu zaradio crveni karton, a prvi točan šut Norveške u drugom dijelu onaj je Myrhola za 15:18.

Škof je svoju 16 obranu upisao u 40. minuti, pri 18:21. Nakon tri minute bez pogodaka s obje strane ponovno je precizan bio Myrhol, prvo lice Norveške na ovom susretu. U idućoj minuti dvije minute isključenja „zaradio“ je Miha Žvižej i u tom je periodu s igračem manje Slovenija izgubila svoju prednost. Nakon obrane Erevika poentirao je Mamelund. Nakon tri četvrtine igre borba je vraćena na početak, obje momčadi do 45. su minute postigle 21 pogodak.

U idućih pet minuta i Norveška i Slovenija uspjele su postići tek po jedan zgoditak, a umjesto njih na obje su se strane redala isključenja. Važnu obranu Erevik je upisao je 51. minuti zaustavivši šut sa sedam metara u trenucima kada je njegova momčad imala igrača manje na terenu. Sedam minuta do kraja Lund postiže svoj prvi pogodak i Norvežani u završnicu ulaze s dva pogotka prednosti.

Reprezentativce Slovenije u posljednjim je minuta uspješno zaustavljao raspoloženi Erevik, spriječio je novo izjednačenje, zatim još jednom bio uspješniji prilikom šuta sa sedam metara, a prevariti ga je uspio tek Luka Žvižej dvije minute prije završetka susreta; držala je tada norveška vrsta još jedan pogodak prednost. Isti igrač u posljednjim je sekundama zaradio crveni karton i na kraju, bez obzira na silnu borbu, Norveška je ta koja je stigla do prvih bodova.