Euro 2012. - Skupina B, 2. kolo, 17.01.2012, 20:15 h
Češka 29:32(17:19) Švedska
Švedska

Švedska sigurna protiv Češke

Maj Gašparac • utorak, 17.01.2012.

Švedska reprezentacija svladala je Češku i tako ostvarila prvu pobjedu na Europskom prvenstvu. Zahvaljujući bodovima iz tog susreta Šveđani su preuzeli vodstvo u skupini B i osigurali prolaz u sljedeću fazu natjecanja.

U drugoj današnjoj utakmici skupine B na Europskom prvenstvu rukometaši Švedske svladali su Češku rezultatom 32:29 (19:17) i tako ostvarili svoju prvu pobjedu na natjecanju. Zahvaljujući toj pobjedi Šveđani, koji su bili bolja momčad tijekom cijelog večerašnjeg susreta, su preuzeli vodstvo u grupi i osigurali plasman u sljedeću fazu natjecanja.

U početnih deset minuta niti jedna momčad nije uspjela stvoriti značajniju rezultatsku prednost. Prva je povela reprezentacija Češke pogotkom Jana Filipa, da bi ubrzo Šveđani s dva uzastopna pogotka Niclasa Ekberga i Henrika Lundströma preokrenuli rezultat. U narednim minutama igralo se gol za gol, a prvu veću prednost stvorili su Šveđani koji, zahvaljujući pogocima Andreasa Nilssona, Jonasa Larholma i Jonathana Stenbäckena, u 13. minuti imaju prednost od 9:6.

U tim trenucima izbornik Češke Martin Liptak pozvao je minutu odmora nakon koje su njegovi igrači pogocima Filipa Jiche i Davida Juričeka smanjili na 9:8, no švedski rukometaši ubrzo su se ponovno rezultatski "odlijepili".

Zahvaljujući raspoloženom Kimu Anderssonu i Lundströmu Šveđani su u 24. minuti stigli do prednosti od šest pogodaka razlike, najvećoj njihovoj u prvom poluvremenu. U tim trenucima na semaforu je pisalo 17:11. No, u posljednjih pet minuta susreta i Česi su se probudili. Zabilježili su seriju 5-1 te se na poluvrijeme otišlo s rezultatom 19:17.

U početnih deset minuta drugog poluvremena Šveđani su održavali svoju prednost od dva pogotka razlike. U nekoliko se navrata zatim obranama istaknuo vratar Švedske Andreas Palicka i krilo Ekberg te su švedski rukometaši do 50. minute došli do vodstva od 27:22.

Šveđani su nastavili s dobrom igrom i u 57. minuti stigli do šest pogodaka prednosti, bilo je 31:25. Do kraja susreta češki reprezentativci uspjeli su tek smanjiti svoj zaostatak te je utakmica završena rezultatom 32:29 u korist Šveđana.

Najefikasniji igrač u pobjedničkoj momčadi bio je Ekberg s deset pogodaka, dok je kod Čeha najraspoloženiji bio Jicha koji je postigao njih sedam iz čak 19 pokušaja.

U posljednjem kolu protivnik Švedskoj bit će Njemačka, dok će Česi odmjeriti snage s reprezentacijom Makedonije.