Euro 2012. - Skupina B, 3. kolo, 19.01.2012, 18:15 h
Njemačka 29:24 Švedska
Švedska

Šveđani potonuli u derbiju skupine

Branko Barić • četvrtak, 19.01.2012.

Rukometaši Njemačke slavili su u derbiju skupine B te pobjedom protiv uvijek neugodnih Šveđana osigurali plasman u daljnju fazu natjecanja. Loša švedska obrana u prvom dijelu, te neuvjerljiv napad u drugom, koštali su izabranike Staffana Olssona dva, možda čak i tri dragocjena u sljedećoj fazi...

Iako su dva dana prije svog posljednjeg susreta u skupini B osigurali plasman među 12 najboljih reprezentacija Europe, Šveđanima je nasušno bila potrebna pobjeda kako bi dalje prenijeli tri ili čak sva četiri boda. No ovog puta naletjeli su na iznimno raspoloženu Njemačku, koja je kontrolirala susret od prve do posljednje minute.

Nijemci su poveli već u svom prvom napadu preko Groetzkog, a na drugoj strani odgovorio je Ekdahl Du Rietz. To je ujedno bilo prvo i posljednje izjednačenje u susretu, budući da se Njemačka nakon pogotka za 2:1 više nije osvrtala natrag. Prvi put prednost od pet pogodaka razlike dosegli su već u desetoj minuti, a u nekoliko navrata do kraja prvog poluvremena imali su i najvećih plus šest. Najraspucaniji u prvih 30 minuta bio je Gensheimer, koji je već do odmora skupio sedam golova.

Šveđani, koji u prvom dijelu praktički ništa nisu mogli obraniti, nastavak otvaraju s dva uzastopna pogotka i nakon dugo vremena smanjuju na samo minus tri (20:17). Ispostavit će se da je to i najbliže što su Šveđani prišli svom protivniku, za što je dobrim dijelom zaslužan vratar Heinevetter koji u prijelomnim trenucima brani nekoliko teških lopti. Christophersen sa svoja dva pogotka postavlja konačnih 29:24 i zapečačuje potpuno zasluženu pobjedu svoje momčadi.

Gensheimer je susret okončao s devet pogodaka iz 15 pokušaja (sedmerci 4/4), a pratio ga je Groetzki s pet golova iz sedam šuteva. Ekdahl Du Rietz s osam te Larholm sa šest pogodaka predvodi su Švedsku, no nije bilo nikog od suigrača koji bi im se priključio u napadu.

Njemačka i Švedska osigurali su plasman u sljedeću fazu natjecanja, a koliko će bodova prenijeti te tko će ima tamo praviti društvo iz skupine B, znat će se nakon ogleda Makedonije i Češke.