Ajaccio ispao, Lille jedva prošao

Ivan Dorian Molnar • subota, 21.01.2012.

U četiri popodnevne utakmice šesnaestine finala Francuskog kupa bilo je dosta uzbuđenja, ali i jedno iznenađenje. Prvoligaš Ajaccio pokleknuo je protiv momčadi iz četvrte lige, Bourga Peronnasa, dok je prvak Lille nakon produžetaka jedva svladao također niže rangiranu ekipu, Compiegne.

Na stadionu Municipal de Peronnas momčad Gillesa Garniera danas je igrala veliku utakmicu protiv Ajaccia. Gosti su došli u punom sastavu i očekivali lak prolaz u osminu finala. No, Bourg Peronnas je pokazao da nije lak zalogaj za Korzikance i iznenađujuće slavio.

Doduše, poveli su gosti u 49. minuti preko Socriera, a isti je igrač propustio povećati vodstvo nekoliko minuta kasnije. U 72. minuti Souliman Benchaib izjednačuje za Bourg Peronnas, a šest minuta kasnije postiže i svoj drugi pogodak te preokreće rezultat. Velika je to radost bila za 3.500 gledatelja koji su svjedočili ovom dvoboju i zasigurno imali što vidjeti.

Mehdi Mostefa donio je produžetke za Ajaccio pogotkom u posljednjoj minuti susreta, ali Julio Tavares u 104. minuti postavlja konačan rezultat 3:2 i odvodi Bourg Peronnas u osminu finala Francuskog kupa.

Nakon utakmice, trener Ajaccia, Olivier Pantaloni je izjavio: "Ključan trenutak susreta bila je promašena prilika za 2:0. Drugim golom umrtvili bismo igru, a i šanse naših protivnika. Međutim, primili smo dva brza gola i ostali šokirani. Nakon izjednačenja u zadnjim trenucima, mislili smo da ćemo moći igrati na psihološki faktor u produžecima. Skidam kapu našim protivnicima, odigrali su junačku utakmicu i zasluženo prošli dalje.

U Compiegneu, aktualni prvak Lille dugo se mučio s istoimenim domaćinom, a tek nakon produžetaka slomljen je otpor momčadi iz četvrte lige. U ovom je dvoboju Lilleu manjkalo onih pravih posljednjih dodavanja, dok su se Hazard i Payet podosta ispromašivali.

Rudi Garcia bio je bijesan na svoju momčad, koja nije pokazala borbu i htijenje u ovoj utakmici. Nakon gotovo sat vremena igre izveo je Payeta iz igre, zamijenivši ga Joeom Coleom. Taj potez nije donio veliku promjenu te je utakmica krenula u produžetke.

Sedam minuta prije kraja susreta, Florent Balmont ubacio je loptu u kazneni prostor, a tamo se najbolje snašao Belgijanac Gianni Bruno, koji ju glavom sprema u mrežu i donosi Lilleu toliko priželjkivanu pobjedu. Ambiciozni Compiegne pružio je odličnu partiju, no njihovo putovanje Francuskim kupom došlo je do posljednje stanice.

Dijon je svoju utakmicu igrao kod kuće s drugoligašem Istresom i predstavio svoje novo pojačanje, Gaela Kakutu, koji je tijekom zimske stanke stigao na posudbu iz Chelseaja.

Istres je došao u vodstvo pogotkom Alžirca Nassima Akroura u 22. minuti, ali Kakuta je svoj debi okrunio pogotkom deset minuta kasnije i poravnao rezultat. Dijon je prolaz osigurao preko Konea, koji je u 48. minuti postavio konačnih 2:1.

U utakmici niže rangiranih momčadi, Drancy je u gostima svladao Limoges rezultatom 2:0. Oba pogotka bila su djelo Teda Bolonga, koji je mrežu domaćina zatresao u 80. i 83. minuti.