Rudićevi izabranici težim putem

Ana Legradi • subota, 21.01.2012.

U četvrtom kolu Europskog vaterpolskog prvenstva koje se održava u nizozemskom Eindhovenu hrvatski vaterpolisti nisu uspjeli doći do tako željene pobjede nad Nijemcima. Upisali su poraz rezultatom 9:10.

NJEMAČKA - HRVATSKA 10:9 (3:1, 4:2, 1:2, 2:4)

Eindhoven, Plivački stadion Pieter van den Hoogenband, Europsko prvenstvo, skupina B, 4.kolo
Gledatelja: 300
Suci: Vogel, Stavridis

NJEMAČKA: Tchigir, Kong, Wollthan, Schroedter, Real, Stamm 4, Politze 1, Bukowski 2, Schueler 1, Kreuzmann, Oeler 1, Schlotterbeck, Roesing 1. Trener: Hagen Stamm

HRVATSKA: Pavić, Burić, Bošković 2, Joković 1, Muslim, Karač, Bušlje 1, Sukno 3, Barač, Paškvalin 1, Obradović, Buljubašić 1. Trener: Ratko Rudić

Momčad Ratka Rudića je u utakmicu ušla s jednim ciljem - borbom za pobjedu i plasman u četvrtfinale. Hrvatska reprezentacija je počela četvrti susret u Eindhovenu bez sidruna Nikše Dobuda i već u prvom napadu Paškvalin je izborio peterac koji je uspješno realizirao Gospar Miho Bošković. Bušlje u sljedećem napadu radi nepotrebno isključenje, a Nijemci upisuju prvi pogodak u susretu, strijelac je bio Bukowski. U šestoj minuti, u trenutku kada se u bazen vraćao Bošković nakon odrađene kazne, opasni Nijemci dolaze do drugog pogotka na udarac Stamma. Već u sljedećem napadu Stamm je povećao vodstvo na 3:1.

Sandro Sukno je uspio izboriti loptu na početku drugog dijela, ali loša realizacija napada vraća stvari na početak. U sljedećem napadu faul Sukna je najbolji strijelac EP-a Politze kaznio pogotkom kojim je svoju momčad odveo na 4:1.

Konačna realizacija igrača više i smanjenje vodstva je donio Bušlje u petoj minuti, ali je već u sljedećoj minuti zaradio četiri minute kazne. Udario je Roessinga u glavu od kojeg je u međuvremenu zaradio rukom udarac u prepone, a sudac je dosudio peterac koji je bez imalo muke realizirao Stamm. Na ponovljenoj snimci je vidljivo kako se ne radi o udarcu šakom, ali suci su donijeli drugačiju odluku.

Paškvalin je u sljedećem napadu uspio dovesti Hrvate na 3:5, ali svaki sljedeći napad crvenih kapica nije uspješno odrađen do kraja. Na poluvrijeme Nijemci odlaze sa 7:3 pogocima Stamma i Roessinga.

U drugom poluvremenu Bošković otvara igru izborenom loptom, a u napadu Joković postiže svoj prvi pogodak. Dvije sekunde prije kraja sljedećeg napada Bukowski još više podiže letvicu, na 8:4. U sljedećih šest minuta u moru šansi i rovovske borbe obiju momčadi nadu za povratak u susret Hrvatima vraća Sukno pogotkom sa sedam metara.

Igrač talijanskog Pro Recca Sukno uspio je izboriti treću loptu i u sljedećem napadu s lijevog krila po drugi puta zatresti mrežu golmana Tchigira. Suša na klupi Nijemaca navela je trenera Stamma na poziv za minutu odmora i u novom napadu Oeler upisuje prvi pogodak.

Izboreni peterac je odlično iskoristio Sukno te na svoj konto upisao treći pogodak. Rudić tri minute prije kraja u napadu s igračem više zove minutu odmora, ali pogodak nije postignut. Za jedan razlike Bošković pogađa u petercu, a odlična igra u obrani donosi Hrvatima psihičku prednost u bazenu koju je već u novom napadu iskoristio Buljubašić i izjednačio rezultat. Nažalost, 23 sekunde prije kraja Schueler pogađa iz odbijanca.

Rudić je pokušao vratiti samopouzdanje u momčad te u novoj minuti odmora organizira napad koji ipak nije rezultirao pogotkom, čime su Nijemci upisali bodove uz rezultat od 10:9.