Maccabi trijumfalno kroz Beograd

Marko Domljanović • subota, 21.01.2012.

U derbiju kola koji se danas igrao u Beogradu, Maccabi je došao do pobjede na vrućem gostovanju kod Partizana i tako domaćine bacio na četvrto mjesto, iza podgoričke Budućnosti. U preostale dvije utakmice klubovi iz Srbije su imali polovičan učinak jer je Hemofarm upisao prvu pobjedu nakon sedam utakmica, a Radnički poraz na gostovanju u Podgorici.

Utakmica Partizana i Maccabija označila je povratak košarke u Pionir, a domaća momčad od prve je minute preuzela vodstvo. Međutim, do značajnije prednosti nije stigla sve do završnice prve četvrtine kada Beograđani rade 7:2 i košem Lučića sa crte slobodnih bacanja dolaze do 24:17. Isti igrač u drugoj je četvrtini povezao dvije trice za najvećih 13 poena prednosti Partizana (32:19), ali gosti do poluvremena uspijevaju u potpunosti anulirati zaostatak pa tricom Blua momčadi na odmor odlaze potpuno poravnate - 48:48.

Gosti do prvog vodstva stižu opet preko Blua koji pogađa za 57:59, a niz gostiju se nakon toga nastavio sve do 57:70 na isteku 28. minute. Beograđani uspijevaju uzvratiti svojom serijom od šest koševa pa u posljednju dionicu ipak ulaze sa podnošljivim zaostatkom. Ipak, do preokreta nisu mogli jer su Izraelci do kraja u potpunosti kontrolirali susret. Tek je Raduljica tri minute prije kraja uspio smanjiti na 75:78, ali Smith i Burstein otklanjaju svaku neizvjesnost pa Maccabi upisuje pobjedu od 78:84.

Domaćine je s 18 koševa predvodio Anđušić, a Lučić ga je pratio u sa 16 koševa i šest skokova. Kod Izraelaca je najbolji bio Burstein, također sa 18 ubačaja.

Vrlo izjednačeno prvo poluvrijeme odigrale su u Podgorici momčadi Budućnosti i Radničkog, a nakon bogate prve dionice domaćini su imali 29:27. Drugu četvrtinu Radnički otvara sa dvije trice i drži prednost sve do 36:43 na isteku 15. minute, ali tada Budućnost radi seriju od 15:3 i dolazi do 51:46 na poluvremenu.

Početkom drugog dijela Budućnost održava osam koševa prednosti, ali Radnički se u 26. minuti približava na samo 59:57. Na žalost gostiju, više od toga nisu mogli - Budućnost je do kraja četvrtine stigla do 71:62 i gosti više jednostavno nisu imali snage uzvratiti. Prednost domaćina je rasla do 84:69 i tu je priči bio kraj, a momčad iz Kragujevca je uspjela tek smanjiti na konačnih 93:86.

U redovima domaćina cijela početna petorka bila je dvoznamenkasta, a predvodio ih je Ivanović sa 20 koševa. Od njegovih suigrača se najviše istaknuo Popović sa 14 koševa i devet skokova, a poražene je predvodio Simon sa čak 31 košem.

U posljednjoj utakmici dana, u Vršcu su se sastali domaći Hemofarm i Krka iz Novog Mesta. Neizvjesnost je potrajala do šeste minute kada domaćini kreću u seriju od 7:0 i dolaze na 20:11 što se pokazalo kao nedostižna prednost za Slovence. Četvrtina je završila sa 24:15, a prednost je do poluvremena samo rasla dosegnuvši u jednom trenutku nevjerojatnih 42:19. Gosti su se nakon toga malo pribrali pa se na odmor odlazi sa 46:30.

U nastavku ista priča - razlika ubrzo opet doseže 20 koševa (52:32), a situacija je nije puno promijenila ni do kraja četvrtine koja je završila sa 68:47. Posljednjih deset minuta bilo je tako puko odrađivanje posla za domaćine koji na kraju upisuju vrlo uvjerljivu pobjedu od 84:63 kojom su prekinuli neugodan niz od sedam poraza.

Najbolji pojedinac na parketu bio je Šutalo sa 22 koša i devet asistencija, a odličnu podršku imao je u Pantiću koji je zabio 20 koševa i dohvatio sedam lopti. Kod gostiju je najbolji bio Lalič sa 13 koševa. Usprkos pobjedi, trener domaćih Željko Lukajić nakon susreta je podnio ostavku.