Euro 2012. - Skupina II, 1. kolo, 22.01.2012, 20:10 h
Španjolska 24:22(11:14) Hrvatska
Hrvatska

Hrvatska porazom zakomplicirala put

Bernard Jurišić • nedjelja, 22.01.2012.

Hrvatska rukometna reprezentacija poražena je u prvoj utakmici drugog kruga Europskog prvenstva od Španjolske. Prvo poluvrijeme pripalo je Hrvatskoj, ali u drugom dijelu Španjolci su zatvorili prilaz svojim vratima i ubilježili vrijednu pobjedu...

Španjolska - Hrvatska 24:22 (11:14)

Euro 2012. 1. kolo skupine II
Suci: Horaček/Novotny (Češka)

Španjolska: Hombrados, A. Entrrerios, Gurbindo 3, Maqueda 2, Tomas 5, R. Entrrerios 2, Sarmiento 2, Sierra (8 obrana), Aguinagalde 1, R. Garcia 2 (1), Ugalde 1, J.A. Garcia 1, Romero 3 (3), Canellas, Morros, Guardiola.

Hrvatska: Balić, Duvnjak 1, Lacković 4, Kopljar 2, Vori 1, Gojun 1, Losert, Horvat, Vuković 1, Bičanić, Buntić 2, Alilović (16 obrana, 1 sedmerac), Štrlek 4, Čupić 5 (3), Musa, Ninčević 1.

Sedmerci: Španjolska 4/5, Hrvatska 3/3
Isključenja: Hrvatska 6 minuta, Španjolska 6 minuta

Španjolci su bolje otvorili susret, čvrsto i agresivno krenuli su posebno u obrani i omogućili nam prvi pogodak tek u šestoj minuti, kad je Lacković smanjio na 1:3. Španjolci su svoju najveću prednost stvorili minutu kasnije, no 1:4 kao da je bilo zvono za buđenje hrvatske momčadi.

Zatvorila je hrvatska obrana sve prilaze svojim vratima, a iz čvrste obrane izlazila su munjevita krila Štrlek i Čupić i režirala seriju od čak 7:0 za hrvatsku prednost 8:4 u 12. minuti.

Nekoliko stotina hrvatskih navijača u dvorani u Novom Sadu stvorilo je odličnu atmosferu, a prednost od tri gola držali smo sve do male napadačke krize koja je trajala od 19. do 26. minute. Španjolci su se primaknuli na 11:10, no Alilović nije dozvoljavao da se rezultat potpuno preokrene. Na poluvrijeme smo odnijeli tri pogotka prednosti, zahvaljujući realiziranom sedmercu Čupića u posljednjoj sekundi.

Statistika

Najbolji španjolski strijelac Victor Tomas za pet pogodaka potrošio je samo šest lopti, Gurbindo je imao šut 3/3, Romero 3/4, ali sve iz sedmeraca, a vratar Sierra obranio osam lopti od 30 upućenih šuteva.

Najbolji hrvatski strijelac bio je Ivan Čupić s pet pogodaka, od čega tri sedmerca iz tri pokušaja. Štrleku je za četiri pogotka bilo potrebno pet šuteva, Lackoviću za isti učinak sedam pokušaja. Alilović je ubilježio 12 obrana od 35 upućenih udaraca.

Opet je otvaranje poluvremena pripalo Španjolcima. Osam minuta "grickali" su našu prednost, da bi s dvije kontre došli do 16:16 i opet zaprijetili preokretom. Obranili smo prednost, a kod 18:18 Alilović je skinuo i sedmerac, ne dozvoljavajući Španjolskoj da preuzme prvo vodstvo nakon 3:4 u 8. minuti.

Domaćinsku atmosferu na tribinama i pjesmu hrvatskih navijača pratio je izjednačeni rezultat kojemu je kumovalo i dosta tehničkih pogrešaka u predaju lopte naše reprezentacije. U 51. minuti prvim pogotkom Vukovića na Europskom prvenstvu opet smo otišli na 21:20, ali Španjolci su se opet vratili u egal.

Tri minute prije kraja Ugalde pogađa za prednost Španjolaca 21:22, uzvraća Čupić sa sedam metara za izjednačenje. Novu prednost Španjolskoj donosi Maqueda u 58. minuti, a nakon još jedne tehničke pogreške naših u napadu, Canellas 30 sekunda prije kraja stavlja točku na i španjolske pobjede i otvorenog puta u polufinale.

Hrvatska je tako doživjela prvi poraz na ovom Europskom prvenstvu, izgubivši stečenu prednost iz prvog poluvremena. U posljednjih devet minuta Hrvatska nije uspjela postići pogodak iz igre i porazom je zakomplicirala, ali ne i onemogućila plasman u polufinale. Slijede nam Francuzi i Mađari.