Euro 2012. - Skupina I, 2. kolo, 23.01.2012, 20:20 h
Srbija 24:21 Švedska
Švedska

Srbija preko Šveđana do polufinala

Damir Žbulj • ponedjeljak, 23.01.2012.

Nakon raspleta u prva dva dvoboja današnjeg rasporeda, slavlja Makedonije i Danske, Srbija je mogla pobjedom nad Švedskom osigurati svoje mjesto u polufinalu Europskog prvenstva na domaćem terenu. Uspjeli su ostvariti ono što su i priželjkivali te su nakon velike borbe, ali i susreta u kojem su gotovo čitavu utakmicu bili u prednosti, upisali do ovog trenutka najvrjedniju pobjedu na Euru.

U prepunoj beogradskoj Areni, nakon što su u današnjem rasporedu pobjede već upisali fantastični Makedonci i probuđeni Danci, Srbija je krenula u borbu za polufinale protiv rukometne reprezentacije Švedske.

Izbornik Srbije Veselin Vuković od početnih minuta stavio je naglasak na agresivnu obranu svoje ekipe, no u vodstvo su prvi stigli Švedi, pogotkom Karlssona s crte, dok su Srbi susret otvorili promašajima i s lijevog i desnog krila.

Tek na isteku pete minute domaćin postiže prvi pogodak na dvoboju, Vujin je opalio snažno preko bloka, za izjednačenje na 1:1. Bez puno pogodaka nastavilo se i u narednim minutama. Nakon obrane Sjöstranda i kontre Ekberga u devetoj minuti i dalje su u minimalnom vodstvu Šveđani, koji pomalo grade svoju prednost do +3 (3:6) u 12. minuti dvoboja.

Međutim, probudili su se u napadu tada Srbi, nošeni podrškom gotovo 20 tisuća navijača rade seriju pet uzastopnih pogodaka. Odlično su iskoristili prvo isključenje na utakmici, ono Karlssona, odlični period na vratima Stanića, a u napadu su precizni bili Ilić, Čutura te iz kontri Nikčević i Vujin, koji u 17. minuti okreće rezultat na srpsku stranu i postavlja na 8:6.

Domaćin je prednost od dva pogotka uspio održati u narednih pet minuta, mada su priključak, odličnim golovima, držali Ekdahl du Rietz svojim četvrtim pogotkom, ali i Ekberg i Lundström . No, malo manje od tri minute prije kraja, fantastično je iz koraka, s desetak metara, prizemno opalio i pogodio Vujin, za 13:10 i prvu prednost od tri pogotka viška.

U posljednjoj minuti Srbi su iskoristili dobru obranu Stanića, prodali kontru, a siguran realizator bio je Nikčević, čime je i postavljen konačni rezultat prvog poluvremena na 14:11.

Učinak igrača

U redovima slavljenika junak je ponovno bio vratar Stanić, koji je obranio 17 lopti uz 43% uspješnosti. Vujin je zabio pet pogodaka (5/10), Šešum četiri (4/8), Nikčević, Čutura i Prodanović po tri, dok je Ilić ostao samo na dva pogotka, uz loš postotak šuta (2/7). Šveđani su također imali raspoloženog vratara, Sjöstrand je skinuo 18 pokušaja domaćina. No, njihovi pucači bili su slabi. Ekdahl du Rietz zabio je osam golova, ali iz 16 pokušaja, Ekberg je također imao polovičan učinak (4/8), dok je Kim Andersson također podbacio, zabivši dva pogotka, uz šut 2/7.

Nakon odmora, u nastavku dvoboja, priliku je dobio i iskoristio Čupićev klupski suigrač Šešum, koji se u strijelce upisao u dva navrata, dok je u 36. minuti Stanković odveo Srbiju na, do tada najvećih +4 (17:13). Uslijedilo je razdoblje igra bez kvalitetnih napadačkih rješenja na obje strane terena, vratari su u tim minutama bili raspoloženi te je tek snalažljivim golovima Šveđana, koji su u dva navrata iskoristili slabu reakciju srpske obrane nakon odličnih intervencija Stanića, prednost domaćina smanjena na +2.

Sušu od deset minuta bez postignutog pogotka Srbija prekida u 46. minuti dvoboja kada Marković s krila još jednom uspješno šalje loptu pored švedskog čuvara mreže, čime je ponovno na semaforu prednost od tri gola. U posljednjih deset minuta ulazi se s 19:17, nadu u švedski preokret budi Lundström pogotkom s krila, ali do posljednjih pet minuta Srbi su izdržali pritisak protivnika te su u završnicu, nakon još jednog zgoditka Šešuma, ušli s 22:19.

Kada je u 58. minuti, s igračem više na terenu, Srbima prošao cepelin za 23:19, činilo se kako je sve već riješeno, ali nepažnja u obrani koštala ih je novog švedskog priključka na samo dva pogotka zaostatka (23:21), 90 sekundi prije kraja. Međutim, odlični i odlučni Šešum, koji je samo u nastavku tresao protivničku mrežu, svojim četvrtim pogotkom, na ulasku u posljednju minutu, dokrajčio je Šveđane i svojoj reprezentaciji osigurao fantastičan uspjeh i plasman u polufinale Europskog prvenstva.