Sedam minuta za čudo Arsenala

Marin Vuković • nedjelja, 29.01.2012.

Nakon što su prvo poluvrijeme utakmice s Aston Villom okončali zaostatkom od dva pogotka, nogometaši Arsenala furioznim su ulaskom u drugo poluvrijeme došli do fantastičnog preokreta i plasmana u osminu finala FA kupa rezultatom 3:2. U susretu Sunderlanda i Middlesbrougha pak nije bilo pobjednika, pa će se isti takmaci sastati u ponovljenoj utakmici na Riversideu.

Arsenalu je nakon prvih 45 minuta ogleda na Emiratesu prijetio četvrti uzastopni poraz, ali domaći su nogometaši u svlačionici skupili glave i u nastavku sjajno reagirali te došli do zaslužene pobjede od 3:2.

Ključnim se pokazalo razdoblje između 54. i 61. minute, jer u tih sedam minuta Arsenal je postigao tri pogotka i u potpunosti poništio prednost gostiju iz Birminghama.

Nakon uvodnih 30 minuta utakmice u kojima je Arsenal tražio put do mreže Shayja Givena, posve neočekivano do vodećeg su pogotka došli gosti iz Birminghama. Lijepo se čuvara oslobodio Robbie Keane i ubacio za Richarda Dunnea, koji je dobio zračnu bitku i načeo mrežu Arsenala.

Dodatni šok za Emirates stigao je u prvoj minuti sudačke nadoknade iz brzog kontranapada kojeg je u pogodak pretvorio Darren Bent, nakon što mu je prvi pokušaj obranio Lukasz Fabianski.

Burno je tijekom odmora bilo u svlačionici Topnika, a upute Arsenea Wengera očito su pale na plodno tlo. Već u 54. minuti strijelac prvog pogotka Dunne neoprezno je srušio Aarona Ramseyja, a s bijele točke precizan je bio Robin van Persie.

Gosti se nisu ni snašli, a Theo Walcott je slalomom prošao kroz obranu Aston Ville, pokušao nadmudriti Givena, a nakon obrane irskoga vratara u pokušaju raščišćavanja situacije Hutton je pogodio Walcotta, a lopta se odbila u mrežu za 2:2.

Fantastičan preokret Topnici su zaokružili u 61. minuti kada je i drugi Villin strijelac skrivio jedanaesterac. Bent se "igrao stopera" i s leđa srušio Koscielnog, a s bijele točke nemilosrdni je egzekutor ponovno bio Van Persie.

U ranijoj utakmici nedjeljnog rasporeda Sunderland i Middlesbrough odigrali su neodlučeno, 1:1, pa će putnika u osminu finala odlučiti ponovljena utakmica na Riversideu u Middlesbroughu.

Gosti su nakon 16 minuta igre u prvome dijelu došli do prednosti pogotkom Barryja Robsona, a stvari je na početak nakon sat vremena vratio Frazier Campbell, kojemu je to prvi nastup od kolovoza 2010. godine, kada je ozlijedio križne ligamente koljena.