Sisak: Neuspjela generalna proba

Karlo Dževerlija • srijeda, 21.03.2001.

Boško Balaban teško se probijao kroz "gustu" obranu Segeste (dp)

Povodom 95. rođendana jednog od najstarijih hrvatskih klubova Segeste, u Sisku je gostovala hrvatska nogometna A selekcija. Uz uveličavanje Segestine proslave, ovaj je susret poslužio našim reprezentativcima kao generalna proba prije susreta sa Latvijom u kvalifikacijama za SP 2002. Ako je suditi prema rezultatu i viđenom na terenu proba – nije uspjela. Naime, ispod skromne, u zadnjoj minuti osigurane 2:1 pobjede , krije se još skromnija prezentacija “kockastih”. Da li je uzrok blijede igre čuvanje snage prije vrlo bitnog susreta, Jozićevo eksperimentiranje ili nešto treće teško je reći, no nakon sisačkih 90 minuta ostaje gorak okus i nevjerica.

Sisak, prijateljska utakmica
SEGESTA - HRVATSKA 2:1 (1:1)
Gradski stadion, 5000 gledatelja
Suci: Svilokos (Sisak), Kaurić (Glina), Crnolatac (Petrinja)

SEGESTA: Staneković, Dodić, Gradištanac, Čingel, Sabljak, Gjergji, Bisaku, Kosak, Pek, Ilečić, Ž. Kovačević, V. Kovačević, Matić, Županić, Medarić, Silić, Kovačić, Stipić, Klarić.

HRVATSKA: Pletikosa, Živković, Jarni, Citanović, Tudor, Šimić, Kovač, Prosinečki, Šuker, Vugrinec, Balaban, Pavlović, Tomas, Vranješ, Bišćan, Stanić, Bjelica, Rapajić, Mornar.

Strijelaci: 1:0 Šuker (44), 1:1 Pek (45), 2:1 Živković (90).

Živković je zabio drugi gol i spasio obraze naših "vatrenih" (Snimio: Dražen Patarčić)

Rubriku “prilike u prvom poluvremenu” otvorila je Segesta tek u 15. minuti oštrim udarcem kojeg je Pletikosa uspio ukrotiti. Nedugo zatim, prvu polupriliku za reprezentaciju kreirao je Šuker solo akcijom i prosječnim udarcem sa ruba kaznenog prostora. Novu priliku, nakon suvisle akcije, propustio je Vugrinec u 24. minuti kada je uputio solidan ali nedovoljno precizan udarac. Nakon greške vratara Segeste Stanekovića, najveću priliku u prvom poluvremenu propustio je Šuker pogodivši tek gredu. Utakmica je nakon ove prigode utonula u potpunu monotoniju sve do same završnice prvog poluvremena kada bilježimo dva pogotka. Povela je reprezentacija, Šuker je iz sumnjive situacije koja je mirisala na offside sa dva metra pospremio loptu u Segestinu mrežu. Domaćini su izjednačili u sljedećoj minuti, Željko Kovačević je ponovno probio Cvitanovića na desnoj strani i loptu zavrnuo u pet metara gdje se najbolje snašao Alen Pek.

U drugi dio Jozić je poslao sve igrače koji su prvi dio prosjedili, Segesta je reagirala na isti način. “Rezerve” kao da su prihvatile mirni ton prvog poluvremena – nastavak također nije ponudio previsoki tempo i preveliko zalaganje. I u takvoj igri izabranici A vrste triput su izlazili sami pred domaćeg vratara. Prvu “jedan na jedan” priliku propustio je Stanić, kasnije niti Mornar u dva navrata nije realizirao stopostotne šanse kada se našao oči u oči s vratarom. Tek u 90. minuti Živković je uspio monotono poluvrijeme zaključiti toliko željenim pogotkom. Bišćan je pretrčao čuvara na desnoj strani i neometan poslao loptu u peterac gdje ju je spretni Živković školski spremio u mrežu. Pogodak koji je donio pobjedu reprezentaciji, no nije isprao gorak okus. Svima je jasno da će se za tri boda protiv Latvijaca morati bolje i efikasnije u prvom redu. Nadajmo se da će tako i biti.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913
4Varaždin 75:2+312