Velika prednost za Olympiakos i Bešiktaš

Vedran Babić • utorak, 14.02.2012.

Dva dana ranije od ostalih odigrane su dvije utakmice šesnaestine finala Europske lige. Možemo slobodno reći kako ovaj neuobičajeni termin, dakle prije utakmica Lige prvaka, nije odgovarao domaćinima. Rubin i Braga nalaze se pred teškim ispitima u uzvratu...

Zbog iznimno niskih temperatura u Kazanu utakmica između Rubina i Olympiakosa započela je još u podne po srednjoeuropskom vremenu. Poslije prvih 90 minuta bliži osmini finala je grčki predstavnik, koji je bio bolji s 1:0.

U skromnom prvom poluvremenu nije bilo puno prilika. Gosti su prijetili preko Djebboura i Mirallasa, a domaćini, kojima je ovo bila prva natjecateljska utakmica poslije dva mjeseca (u Rusiji traje zimska pauza), su najbliže vodstvu došli u 14. minuti kada je vratar Olympiakosa Megyeri obranio udarac Valdeza. Zatišje se nastavilo sve do posljednjih 20 minuta utakmice.

U 71. Olympiakos je poveo. Igrači Rubina nisu uspjeli izbiti loptu poslije kornera i Fuster ih je kaznio odmjerenim udarcem pod gredu. Bio je to jedini gostujući udarac u okvir u cijeloj utakmici.

Samo pet minuta poslije Rusi su mogli izjednačiti. Megyeri je u izglednoj situaciji srušio Karadeniza i zaradio izravni crveni karton. U igru je ušao i među vratnice stao 34-godišnji Roy Carroll, kojemu je to bio prvi nastup za novi klub. Iskusni Carroll "pročitao" je namjeru Natcha i obranio njegov pokušaj s bijele točke za očuvanje vrijedne pobjede.

Prvo poluvrijeme utakmice u Bragi između istoimenog domaćina i Bešiktaša ipak je bilo uzbudljivije. Postignut je jedan pogodak i dodijeljen jedan crveni karton. Najraspoloženiji u redovima lanjskog finalista bio je Viana, a kod gostiju Quaresma. Ključni trenutak dvoboja dogodio se u 29. minuti kada je napadač Brage Barbosa zaradio drugi žuti karton zbog pokušaja simuliranja.

Samo osam minuta kasnije Bešiktaš je poveo. Fernandes je ubacio, a Sivok utrčao i udarcem glavom matirao domaćeg vratara Quima. Početkom drugog poluvremena domaći nogometaši tražili su jedanaesterac nakon što je Ibrahim povlačio Custodija, no sudac Blom iz Nizozemske nije se složio.

U 59. minuti utakmica je bila praktički riješena. Fernandes i Simao odigrali su sjajnu kontru koju je potonji realizirao proslijedivši loptu u mrežu za 2:0. Do kraja utakmice Bešiktaš je primirio igru i sačuvao golemu prednost. Portugalska momčad imala je samo jednu priliku vratiti se u susret, no u 74. minuti Gonen je obranio udarac Cesara.