Ivan Dominik • četvrtak, 16.02.2012.

Vrhunski nogomet vratio se na veliku scenu diljem Europe. U protekla su dva dana odigrane utakmice osmine finala Lige prvaka pa je današnji dan bio rezerviran za šesnaestinu finala u Europskoj ligi. Središnji i na papiru najatraktivniji susret bio je između Ajaxa i Manchester Uniteda, a u ostalim se ogledima moglo naći mnogo dobrih poteza i nogometnih finesa.

U prvoj utakmici dana, koja je započela nešto ranije, sastali su se u prijestolnici Rusije domaći Lokomotiv i Athletic iz Bilbaa. Premda je gostujući sastav poveo golom Ikera Muniaina u 35 minuti, a s rezultatom 1:0 za goste se otišlo i na odmor, Moskovljani su uspjeli preokrenuti rezultat.

U drugom dijelu je prvo u 61. minuti dosuđen kazneni udarac za domaće, koji je u mrežu zabio Denis Glušakov. Samo deset minuta kasnije je preokret Lokomotiva i pobjedu domaćina osigurao nekadašnji član Manchester Cityja i Sporting Lisabona, Ekvadorac Felipe Caicedo. Rezultat 2:1 ne obećava ništa niti jednoj momčadi, stoga će odluka o prolasku dalje pasti u baskijskoj prijestolnici.

Young i Chicharito za miran uzvrat

Središnji susret ranijih utakmica u Europskoj ligi igran je na Amsterdam Areni gdje su Kopljanici ugostili Crvene vragove. Ajax je počeo s dosta ofenzivnom formacijom 4-3-3, dok se Alex Ferguson držao svoje uobičajene taktike. Manchester United je u početku bio aktivniji, no udarci njegovih igrača nisu našli put do mreže, a nerijetko su se napadači Uniteda nalazili u nedozvoljenim pozicijama iza leđa obrane domaćih. Za domaće je jedan opasan udarac uputio Siem De Jong, a njega je krajnjim naporom obranio De Gea.

Prvo poluvrijeme nije polučilo niti jedan pogodak, Ajax je prijetio pretežno nakon kornera, dok su se gosti zadovoljili s nekoliko dalekometnih pokušaja. Dosadnjikavo prvo poluvrijeme završilo je bez golova, a u drugi dio se s obje strane krenulo žustrije. U agresivnijoj su igri s obje strane prve javne opomene zaradili Fabio i Siem De Jong, a potom se otvorilo Crvenim vragovima.

Engleska je momčad zabila pogodak u posljednjih sedam utakmica pa iznimka nije bio ni ovaj dvoboj. U 59. minuti je Nani prošao po desnom boku smušene obrane Ajaxa, koja nije uspjela raščistiti situaciju u nekoliko navrata. Ubačaj je došao na drugu stranu do Ashleyja Younga koji prvo driblingom vara braniča domaćih, a potom poentira u mrežu Vermeera.

Ajax se otvorio nakon primljenog gola, a United je pokušao umrtviti utakmicu mirnom igrom i s nekoliko izmjena u momčadi. Poslije nekoliko pokušaja domaćina, opet su na scenu stupili igrači engleskog kluba. Povukli su se prvo igrači Uniteda na svoju polovicu, a nakon što je Valencia oduzeo loptu na sredini terena, sijevnula je kontra gostiju u kojoj je prekrasnim dodavanjem Wayne Rooney uposlio Javiera Hernandeza, koji je zabio za konačnih 2:0. Do kraja utakmice nije bilo većih uzbuđenja pa si je United osigurao relativno miran uzvrat na Kazalištu snova, dok Nizozemcima, kao i svima, ostaje nada.

Metalist i Atletico Madrid jednom nogom u osmini finala

U ostalim susretima su vrijedne pobjede zabilježili Atletico Madrid i ukrajinski Metalist iz Harkova. Španjolska je momčad u Rimu nadigrala Lazio uz dva gola Falcaa. Treći gol za Madriđane je zabio Adrian, dok je s druge strane prvi gol na utakmici postigao Miroslav Klose.

Ukrajinski je klub u Salzburgu "razmontirao" Red Bull s čak 4:0. Već nakon prvih 45 minuta je sve bilo riješeno, Taison i dva puta Cristaldo su tresli mrežu austrijske ekipe, a u nastavku je sramotu Salzburga upotpunio Marko Dević, koji je zabio za konačnih 4:0.

Dva remija su gledateljima priuštili Legia u Varšavi protiv Sportinga iz Lisabona te Plzen kod kuće protiv Schalkea. Legia i Sporting su igrali 2:2, Poljaci su poveli zgoditkom Wawrzyniaka, igrači Sportinga su izjednačili preko Carrica, a novo vodstvo Legiji je donio igrač znakovitog prezimena, Gol. Za konačnih 2:2 je zabio Santos.

U Češkoj je Vitoria s jakim njemačkim Schalkeom odigrala 1:1, a pogotke su zabili Darida za češku momčad i Huntelaar za ekipu iz Gelsenkirchena.

Drugi dvoboj igran u Nizozemskoj bio je između AZ-a i Anderlechta u Alkmaaru. Utakmicu je odlučio Maher u 35. minuti jedinim pogotkom utakmice. Taj rezultat daje priliku za prolaz i jednima i drugima, no tek će uzvrati dati konačne pobjednike u svim utakmicama, dok su u jako izglednoj prilici za prolaz samo Manchester United, Atletico i Metalist.