Ivan Dominik • četvrtak, 23.02.2012.

Prve uzvratne utakmice šesnaestine finala Europske lige donijele su većinom očekivane pobjednike i isprofilirale favorite, možda i za naslov. Nakon što je Manchester City dan ranije razmontirao Porto, isto su u četvrtak učinili PSV i Udinese, dok su se svima njima pridružili i Athletic Club, Hannover, Twente, Valencia i Standard.

Nakon što su u prvoj utakmici izgubili s 2:1 u Moskvi uslijed preokreta Lokomotiva, igrači Athletica iz Bilbaa nisu se predavali, premda su imali problema i u drugom susretu. Baski su uspjeli nadoknaditi zaostatak pobijedivši 1:0 u uzvratnoj utakmici, iako su posljednjih pola sata igrali s desetoricom na terenu. Kao i u prvom ogledu strijelac jedinog pogotka vrijednog prolaska u osminu finala zabio je Iker Muniain u 62. minuti, dvije minute nakon što je "pocrvenio" Fernando Amorebieta. Branič domaćih uspio je dobiti dva žuta kartona u razmaku od samo pet minuta, no to nije spriječilo Baske da pobijede i izbace Ruse iz daljnjeg natjecanja.

Njemački Hannover je također prošao u osminu finala, međutim s mnogo manje muke od španjolske ekipe. Prvi dvoboj je Hannover dobio s 2:1 kod kuće, a u Belgiji su Nijemci prolaz potvrdili minimalnom pobjedom od 1:0 nad Clubom Bruggeom. Senegalac Mame Biram Diouf bio je čovjek odluke i jedini gol na utakmici je zabio u 21. minuti na asistenciju Larsa Stindla. Belgijci do kraja utakmice nisu uspjeli dostići Nijemce i preokrenuti rezultat pa su se već u ovoj fazi natjecanja morali oprostiti od Europe.

Udinese je rano riješio pitanje pobjednika i još jednog sudionika osmine finala, nakon što je s PAOK-om kod kuće odigrao bez golova. Već u šestoj minuti je Danilo glavom poentirao na asistenciju Giovannija Pasqualea te tako utišao Grke. Antonio Floro Flores je zabio za 2:0 u 15. minuti, dok je utakmicu zaključio Maurizio Domizzi, koji je početkom drugog dijela iz penala zabio za konačnih 3:0. Tako su se Talijani pridružili momčadima u daljnjem natjecanju bez većih problema.

Standard iz Liegea je kod kuće remizirao s poljskom Wislom, međutim utakmica u Krakowu je završila 1:1, a ovog puta nije bilo golova tako da su Belgijci ipak prošli dalje. Poljska je ekipa u 63. minuti ostala bez Gervasija Nuneza koji je morao u svlačionicu zbog drugog žutog kartona, a Standard je sačuvao nulu do kraja utakmice te prošao dalje, premda je prekinuo svoj niz od šest utakmica zaredom u kojima je postigao barem jedan pogodak.

Twente i Valencia su ostvarili minimalne pobjede na domaćim terenima i tako potvrdili pobjede od 1:0 u gostima te osigurali prolaz bez primljenog gola u 180 odigranih minuta. Na Mestalli je domaćin protiv Stokea poveo u 24. minuti golom Jonasa nakon lijepe akcije i finog prodora Pabla Hernandeza koji je bio i asistent kod pogotka. U tvrdoj utakmici s podosta javnih opomena i grube igre, Englezi nisu mogli parirati jačem i iskusnijem protivniku pa su se za ovu sezonu oprostili od Europske lige.

Pobjedu od 1:0 u Bukureštu protiv Steaue, nizozemski je Twente samo nadogradio još jednim trijumfom s istim rezultatom. Jedini pogodak na utakmici djelo je Nacera Chadlija u 29. minuti, a u utakmici ove dvije momčadi je Steaua ostala bez šansi.

Već spomenuti PSV je najlakše uz Udinese našao put do sljedeće faze natjecanja, pobijedivši s velikih 4:1 kod kuće turski Trabzonspor. U gostima su Nizozemci pobijedili s 2:1, a na Phillips stadionu su slavili s lakoćom. Ondrej Celustka je napravio jedan prekršaj kod izvođenja kornera PSV-a u 14. minuti, a siguran strijelac s 11 metara je za vodstvo domaćih bio Dries Mertens. Nedugo zatim je Mertens prešao u asistente jer je na njegovo dodavanje Tim Matavž udvostručio vodstvo svoje momčadi. U 38. minuti je već bilo 3:0, Kevin Strootman je zabio na asistenciju Ole Toivonena, a pet minuta kasnije je počasni pogodak za Turke zabio Burak Yilmaz.

U pretposljednjoj minuti prvog dijela je sve nade gostima uništio Tolga Zengin zaradivši izravni crveni karton. Posao domaćih je svojim drugim golom na utakmici, a petim u sezoni dovršio Matavž, koji je time poslao tursku ekipu kući, svoju unaprijedio u osminu finala Europske lige, a bila je to i osma pobjeda PSV-a kod kuće zaredom u svim natjecanjima. Od 53. minute i tog gola više nije bilo većih uzbuđenja pa su Nizozemci mogli početi slaviti još jednog svog predstavnika u sljedećoj rundi turnira.