U21 Hrvatska - Latvija: Važni bodovi za nastavak

Hrvoje Niče • petak, 23.03.2001.

Mladi Olić potvrdio povjerenje izbornika (Snimio: Dražen Patarčić)

Presudna utakmica hrvatske reprezentacije prema riječima izbornika Novoselca završila je veoma uspješno. Svaka pobjeda je dobro došla, pa tako i ova. No, svakako ovo nije bila jedna od baš najboljih utakmica ove vrste i što prije bi je trebalo zaboraviti. U sivilo utakmice koja je praktički bila riješena već u prvih pola sata uklopila se i vinkovačka publika koja bi tu i tamo zapljeskala. Već od samog početka, kako je Novoselac i najavljivao, Hrvatska je krenula veoma agresivno, nastojeći što prije doći do pogotka. U petoj minuti odigrana je akcija Miladin - Olić - Mikić, a ovaj potonji izglednu priliku prokockava pukavši pored gola. Četiri minute kasnije prijete gosti preko Grebisa koji nakon ubacivanja s desne strane glavom puca pored gola i propušta iskoristiti najveću priliku dotadašnjeg dijela utakmice. Od tada pa do pogotka bilježimo "nasrtaje" izabranika izbornika Novoselca. Olić u 10. minuti ubacuje za Mikića kojem ispred nosa Soleičuks iznosi loptu. Tekla je 15. minuta kada je Olić uposlio Banovića koji s 16 metara pogađa gredu, a tada se odbijena lopta vraća Oliću koji pogađa - prečku. U idućoj ozbiljnijoj akciji, Hrvatska dolazi do pogotka. Deranja s lijeve strane ubacuje za Olića koji visoko skače i glavom matira nemoćnog vratara Latvije Andrejsa Pavlovsa - 1:0. Naši reprezentativci su i dalje nastojali doći do pogotka, jer jedan im je bio malo u odnosu na ono što su željeli, a to je mirniji ulazak u drugi dio susreta. Tako je Mikić u 27. minuti uputio loptu za Deranju koji puca pored gola. U 33. minuti Hrvatska povisuje vodstvo. Mikić asistira Deranju koji u maloj nedoumici puca ispod Pavlovsa za vodstvo od 2:0. Nakon tog gola igra se polako smiruje i čekao se zvižduk suca Malaghuradzea za odlazak u svlačionicu. Prije odlaska pod tuševe Banović s otprilike 25 metara puca tik preko vrata Latvije.

Mikić, najbolji kad je u napadu (Snimio: Dražen Patarčić)

U drugom dijelu hrvatski reprezentativci se povlače dali svjesno ili nesvjesno, što je rezultiralo otvaranjem dosta prostora za napadače Latvije koji u završnici ipak nisu imali adekvatno rješenje. U 50. minuti Morozs puca po golu no Sunara uz malo muke otklanja opasnost ispred svog gola izbivši loptu u korner. U 56. minuti Deranja upošljava Mikića koji iskosa puca po golu, no vratar Latvije efektno brani snažan udarac mladog napadača Dinama. Minutu kasnije, Sablić glavom puca pored gola. Umrtvljena publika je živnula prvi puta nakon pogotka tek u 62. minuti kod izmjene Latvije kada je uz puno muke i nekoliko uloženih minuta četvrti sudac Šalamberidze otkrio sistem funkcioniranja semafora za izmjene igrača. Uz ovacije cijelog stadiona, ta je famozna izmjena i obavljena. Od samog ulaska u igru po gol domaćeg vratara, Karlsons je predstavljao potencijalnu opasnost. U 70. minuti je pucao po golu, no ne baš uspješno. Četiri minute kasnije i Kačanovs predstavlja opasnost za mladog Hajdukovog vratara Sunaru. U 80. minuti gosti smanjuju prednost. S lijeve strane je ubacio Kolesničenko na Karlsonsa koji pored Sablića matira nemoćnog Sunaru. Pavličić je u 82. minuti mogao riješiti utakmicu, no njegov je udarac ukrotio gostujući vratar. Pet minuta kasnije Banović daje duboku loptu za Mikića ispred kojeg je brži vratar Pavlovs. Do kraja susreta Klasnić je još jedino pobrao pljesak publike udarcem iz voleja koji ipak nije predstavio ozbiljniju opasnost za povećanje vodstva.

Na kraju, i jedni i drugi mogu biti zadovoljni, a ni publika, mogli bismo reći, nema se pravo buniti jer ni oni ni u kojem smislu nisu pridonijeli ovoj utakmici osim u brojnom odazivu.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913
4Varaždin 75:2+312