Kval. za SP 2002: Poljaci i dalje iznenađuju

Grupa 1
Jugoslavija – Švicarska 1:1
Rusija – Slovenija 1:1
Luxemburg – Farski Otoci 0:2
U grupi 1 nastupaju dvije naše susjedne zemlje, Slovenija i Jugoslavija, a ovoga vikenda imale su promjenjive uspjehe. Slovenci su na teškom gostovanju u Rusiji izvukli bod golom Aleksandra Knavsa iz 22. minute. Tome je prethodio gol Khlestova, a 1:1 je bio i konačni rezultat susreta, u kojemu su Slovenci vrlo discipliniranom igrom potpuno otupili napade Rusa. Jugoslaveni su također remizirali, identičnim rezultatom. Siniša Mihajlović je, u 68. minuti doveo “plave” u vodstvo, ali je stari lisac, Stephane Chapuisat u 84. minuti, Švicarcima osigurao bod. Skupina 1 je i dalje izuzetno neizvjesna, sve četiri prvoplasirane momčadi su i dalje na vrlo malom bodovnom razmaku.
Poredak: 1. Rusija 3 utakmice 7 bodova, 2. Slovenija 4 ut. 6 bodova, 3. Švicarska 4 ut. 5 bodova, 4. Jugoslavija 2 ut. 4 boda, 5. Farski Otoci 3 ut. 4 boda, 6. Luksemburg 3 ut. 0 bodova.

Grupa 2
Andora – Nizozemska 0:5
Cipar – Irska 0:4
Uvjerljivi Nizozemci i Irci, koji će zajedno sa Portugalcima odlučiti o putnicima na Daleki istok.
Poredak: 1. Portugal 4 utakmice 10 bodova, 2. Irska 4 ut. 8 bodova, 3. Nizozemska 4 ut. 7 bodova, 4. Estonija 4 ut. 6 bodova, 5. Cipar 3 ut. 3 boda, 6. Andora 5 ut. 0 bodova.

Grupa 3
Malta – Danska 0:5
Bugarska – Island 2:1
S. Irska – Češka 0:1
Pogotkom Pavela Nedveda već iz 10. minute Česi su osigurali pobjebu nad čvrtim Sjevernim Ircima i učvrstili poziciju broj 1 u 3. grupi. Bugarska je neočekivano mučila sa Islandom, dok su Danci bili uvjerljivi, na nama neugodnoj, Malti.
Poredak: 1. Češka 4 utakmice 10 bodova, 2. Danska 4 ut. 8 bodova, 3. Bugarska 4 ut. 7 bodova, 4. S. Irska 4 ut. 4 boda, 5. Island 4 ut. 3 boda, 6. Malta 4 ut. 1 bod.

Grupa 4
Turska – Slovačka 1:1
Švedska – Makedonija 1:0
Azerbejđan – Moldavija 0:0
Turska je pred domaćom publikom propustila samostalno zasjesti na čelo grupe 4, samo remiziravši sa Slovacima, dok su Šveđanii jedva porazili Makedonce u jednoj ravnopravnoj utakmici.
Poredak: 1. Turska 4 utakmice 8 bodova, 2. Slovačka 4 ut. 8 bodova, 3. Švedska 4 ut. 8 bodova, 4. Makedonija 4 ut. 4 boda, 5. Moldavija 4 ut. 2 boda, 6. Azerbejđan 4. ut 1 bod.

Grupa 5
Ukrajina – Bjelorusija 0:0
Armenija – Wales 2:2
Norveška – Poljska 2:3
Najveće iznenađenje ovih kvalifikacija svakako je reprezentacija Poljske. Igraju odlično, a glavna zvijezda im je poljski Nigerijanac, Olisadebe. U susretu protiv Norvežana Olisadebe je ponovo bio dvostruki strijelac za rano vodstvo Poljaka 0:2. Norveška se vraća golovima Carewa i Solskjaera, a novi uspjeh Poljacima osigurava Karwan u 80. minuti. Pobjedom su Poljaci ostali na prvom mjestu u grupi, a najveće razočaranje svakako predstavljaju sudionici svjetskog i europskog prvenstva, Norvežani, koji su na posljednjem mjestu.
Poredak: 1. Poljska 4 utakmice 10 bodova, 2. Bjelorusija 4 ut. 7 bodova, 3. Ukrajina 4 ut. 7 bodova, 4. Wales 4 ut. 3 boda, 5. Armenija 4 ut. 2 boda., 6. Norveška 4 ut. 2 boda.

Grupa 6
Hrvatska – Latvija 4:1
Škotska – Belgija 2:2
Škoti i Belgijanci odigrali su izuzetno uzbudljiv i možemo reći, čudan susret. Jer kada je, u 29. minuti, Dodds iz jedanaesterca postigao svoj drugi gol, za vodstvo Škotske 2:0, činilo se da je utakmica gotova. Dodajmo još k tome da je zbog skrivljenog jedanaesterca isključen Deflandre. Belgijanci su izdržali napade Škota u prvom dijelu i u nastavku počeli igrati znatno bolje. Iako su imali čovjeka manje otvorili su karte i to im se isplatilo. Wilmots je u 59. minuti smanjio na 2:1, a u posljednjim seukndama susreta je zamjena Vay Buyten izjednačio rezultat. Moramo priznati potpuno zasluženo, a nakon tog susreta i pobjede naših, situacija na vrhu je potpuno izjednačena. Pobijedi li Hrvatska San Marino, a to možemo očekivati, sve tri reprezentacije imati će jednaki omjer, četiri utakmice, osam bodova.
Poredak: 1. Belgija 4 utakmice 8 bodova, 2. Škotska 4 ut. 8 bodova, 3. Hrvatska 3 ut. 5 bodova, 4. Latvija 4 ut. 3 boda, 5. San Marino 3 ut. 0 bodova.

Grupa 7
Španjolska – Lihtenštajn 5:0
Bosna i Hercegovina – Austrija 1:1
U grupi 7 Španjolska je apsolutni favorit, a nakon četiri susreta imaju čak 13 bodova. Interesantan susret igrale su reprezentacije Bosne i Hercegovine i Austrije. Selekciji susjedne države, koju vodi Mišo Smajović je trebala pobjeda, jer bi se njome skroz približili Izraelu i Austriji, a to svakako nisu reprezentacije koje su nepobjedive. Krenuli su domaćini angažirano i do poluvremena vodili 1:0. Strijelac je bio Sergerj Barbarez. U nastavku su domaćini i dalje dominirali, ali nisu uspjeli postići pogodak. To je uspjelo Bauru koji je gostima donio vrlo vrijedan bod. Tomislav Piplica debitirao je za “ljiljane”, ali uglavnom nije imao posla.
Poredak: 1. Španjolska 5 utakmica 13 bodova, 2. Izrael 3 ut. 6 bodova, 3. Austrija 3 ut. 5 bodova, 4. BiH 4 ut. 1 bod, 5. Lihtenštajn 3 ut. 0 bodova.

Grupa 8
Rumunjska – Italija 0:2
Mađarska – Litva 1:1
Talijani su mogli bi reći i rutinski odradili susret u Rumunjskoj. Rumunji su pokazali da su daleko od dana, kada su predvođeni Hagijem bili u samom vrhu europskog i svjetskog nogometa. Talijani su do pobjede došli iskoristivši dvije pogreške neiskusnih Rumunja, a kaznio ih je, naravno, Philippo Inzaghi, pogocima u 28. i 32. minuti. U drugom susretu Litva se revanširala Mađarima za katastrofalnih 1:6 iz Litve, uzevši bod u Mađarskoj. Talijani su superiorni na vrhu, dok Rumunji imaju samo tri boda iz tri susreta.
Poredak: 1. Italija 4 utakmice 10 bodova, 2. Mađarska 3 ut. 5 bodova, 3. Gruzija 2 ut. 3 boda, 4.Rumunjska 3 ut. 3 boda, 5. Litva 4 ut. 1 bod.

Grupa 9
Njemačka – Albanija 2:1
Engleska – Finska 2:1
Novo “mučenje” imali su nogometni Euro velikani, reprezentacije Njemačke i Engleske. Englezi ne stoje dobro, nakon dvije utakmice imaju samo jedan bod i imperativno su morali pobijediti Finsku. Finci su im već na domaćem terenu uzeli bod, a da im ne leže najbolje se vidjelo u 25. minuti kada je Gary Neville autogolom donio prednost gostima. Englezi su ipak dominirali i ponajviše zahvaljujući kapetanu Davidu Beckhamu preokrenuli rezultat. Prvo je u 43. minuti asistirao Owenu za 1:1, a zatim je u 50. minuti prekrasnim udarcem izvana postavio konačnih 2:1. Niti pod vodstvom trenera Erikksona igrači Gordi Albiona nisu igrali dobro, imali su prividnu dominaciju, bez izglednih šansi, a u finišu je čak Litmanen mogao donijeti bod Finskoj. Još teži posao imali su Nijemci. Predvođeni selektorom Voellerom igrali su u njegovom Leverkusenu protiv nepredvidivih Albanaca. Prvo poluvrijeme bilo je bez pogodaka, a u nastavku je Daisler u 50. minuti postigao prvi gol. Bledar Kola je izjednačio za Albaniju i rezultat je bio nepromijenjen gotovo do samog kraja. Činilo se da će Albanci osvojiti zasluženi bod, kada je napadač Kaiserslauterna Miroslav Klose glavom donio pobjedu Nijemca. Nijemci tako nakon tri neuvjerljiva susreta imaju svih devet bodova i nalaze se na prvom mjestu grupe 9.
Poredak: 1. Njemačka 3 utakmice 9 bodova, 2. Engleska 3 ut. 4 boda, 3. Finska 4 ut. 4 boda, 4. Albanija 3 ut. 3 boda, 5. Grčka 3 ut. 3 boda

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913
4Varaždin 75:2+312