Rukometašice podgoričke Budućnosti osvojile prvi i povijesni naslov prvakinja Europe

Ivan Dominik • nedjelja, 13.05.2012.

Nakon što su u prvoj utakmici igranoj u Mađarskoj rukometašice podgoričke Budućnosti izgubile 29:27, istim brojem zabijenih pogodaka uspjele su doći do trijumfa i zasluženog osvajanja pokala namijenjenog najboljoj ekipi Europe. Budućnost je u uzvratnoj utakmici nadigrala mađarski Györ 27:25 te se zbog više zabijenih golova u gostima pri ukupno izjednačenom rezultatu 54:54 popela na vrh ovosezonske Lige prvakinja...

Odlična uzvratna utakmica finala Lige prvakinja za ovu sezonu igrana je u grotlu i sjajnoj atmosferi stvorenoj u dvorani Morača, koja se nalazi u glavnom gradu Crne Gore, Podgorici. Pred 5.000 gledatelja koji su napunili tribine dvorane domaće se igračice nisu najbolje snašle u uvodnim minutama susreta, kada je inicijativu i rezultatsku prednost imala gostujuća ekipa.

No, već nakon prvih deset minuta je Budućnost prešla u vodstvo od čak dva gola razlike, a zbog grube igre u obrani su domaće igračice stalno bivale isključene. Zbog bolje igre domaćih u napadu i u obrani brojna isključenja igračicama Budućnosti nisu dozvolila odvajanje i potpuno slamanje podređenih Mađarica. Međutim, bolja igra Crnogorki isplatila se te je ta ekipa bila konstantno u prednosti, a deset minuta prije kraja prvog poluvremena je po prvi put u utakmici Budućnost povela i s tri razlike kod rezultata 11:8.

Do kraja poluvremena se igralo žustro i čvrsto na obje strane, a iako je Györ mogao izjednačiti nekoliko puta, domaće su igračice ipak uspjele na odmor otići s prednošću 13:12. Nastavak je nakon nekoliko minuta bolje igre Györa pred kraj prvog dijela i početka drugog donio ponovno bolju igru Budućnosti. Crnogorke dolaze do prednosti od dva gola razlike sredinom drugog dijela, a nakon toga u završnicu ulaze i s "plus tri". Turbulentne posljednje minute susreta donijele su razmjer prednost domaćih od jednog do četiri gola, no nakon taktičkih nadmudrivanja dvaju trenera na samom kraju dvoboja igračice Budućnosti uspijevaju zadržati prednost od 27:25 kojom su na kraju i pobijedile.

Zbog pobjede od dva razlike i zbog 27 zabijenih golova u gostima Budućnost je došla do osvajanja Lige prvakinja po prvi put u svojoj povijesti. Do trijumfa nad Mađaricama na domaćem parketu je crnogorsku ekipu predvodila fenomenalna Katarina Bulatović koja je zabila devet golova, dok joj se pridodala jednako sjajna vratarka Clara Woltering s 15 obrana. Kod poraženih gošći najbolja je bila Anita Gorbicz s također devet golova, no oni nisu bili dovoljni za penjanje mađarske ekipe na krov Europe. Hrvatsku je u ovom finalu predstavljala Dijana Jovetić poznatija po djevojačkom prezimenu Golubić, koja je u ovoj utakmici ostala bez minutaže, ali je zajedno sa svojim suigračicama iz Budućnosti podigla pobjednički pokal.