Kolumbija i dalje u utrci za SP 2002.

Ivor Krapac • srijeda, 28.03.2001.

Nakon višemjesečne stanke prošle su noći prvim dvjema utakmicama 11. kola nastavljene južnoameričke kvalifikacije za SP 2002. u Japanu i Južnoj Koreji. U oba su susreta uspješniji bili domaćini.

Kolumbija je nastavila lov na novi nastup na SP-u očekivanom pobjedom protiv već otpisane Bolivije, koja je u Bogoti doživjela svoj šesti uzastopni poraz na gostujućem terenu u ovim kvalifikacijama. Prvi je dio donio dosadni nogomet, jedine prijetnje je uputio Faustino Asprilla, koji se vratio u reprezentaciju nakon što je prije godinu dana rekao da se više nikad neće pojaviti u žuto-plavom kolumbijskom dresu. Njegovi daljinski pokušaji nisu urodili plodom (jedan je uzdrmao gredu), pa se za pogotke trebalo pričekati drugo poluvrijeme. U 53. minuti 45 000 domaćih navijača ima priliku za prvo slavlje, nakon što je Asprilla dobro proigrao Juana Pabla Angela, koji rutinski zaobilazi gostujućeg vratara Fernandeza i lakoćom zabija za 1:0. Dvadeset minuta kasnije pada i konačna odluka - Luis Ribero u 16-ercu ruši Gerarda Bedoyu, a Angel bez problema realizira dosuđeni jedanaesterac.

Drugi susret, odigran u Limi, nije imao osobitog značaja, jer su i Peru i Čile dosta daleko od vodeće skupine. No, Peruanci su susret protiv tradicionalnih rivala pred 45 000 vatrenih navijača shvatili vrlo ozbiljno i došli do uvjerljive pobjede od 3:1. U prvom dijelu nije bilo pogodaka, ponajviše zahvaljujući nespretnosti domaćih napadača, koji su promašivali i najizglednije prilike. U tome se osobito (čak triput) "isticao" igrač bremenskog Werdera Claudio Pizarro. Drugi dio brzo donosi olakšanje za domaće navijače - u 53. minuti glavom nakon centaršuta zdesna pogađa Flavio Maestri, koji je u igru ušao početkom drugog poluvremena. Gosti su promašaje Peruanaca ipak "naplatili" osam minuta kasnije, pogotkom Reinalda Navije uspjeli su stvari vratiti na početak. Nakon još nekoliko promašenih prilika domaćina, vodstvo im u 73. minuti novim pogotkom glavom vraća Andres Mendoza. U 84. minuti za brojne promašene prilike konačno se iskupio i Pizarro, postigavši na dodavanje Martina Hidalga konačnih 3:1.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913
4Varaždin 75:2+312