Borna Rupnik • četvrtak, 31.05.2012.

Njemačka, Francuska i Grčka uspješno su odradile provjere prije početka Europskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini. Izrael, Armenija i Srbija nisu im uspjeli zatresti mreže...

Nakon poraza od Švicarske 5:3, njemački izbornik Löw poslao je na teren Red Bull Arene u Leipzigu vrlo jaku postavu, ali bez ozlijeđenog Bastiana Schweinsteigera, a Izraelci se nisu pokazali doraslim protivnikom aktualnom europskom doprvaku.

Elf je i bez "punog gasa" upisao laganu pobjedu 2:0, a u 19. minuti branič Boateng je pogodio okvir gola. Vodstvo je Njemačkoj osigurao siloviti Mario Gomez, napadač Bayerna, pet minuta prije odlaska na odmor, na dodavanje svog klupskog suigrača Thomasa Müllera.

Nešto je aktivnija utakmica bila u nastavku, kada je Lukas Podolski imao dvije prigode, a konačni je rezultat postavio mladi Andre Schürrle nakon ulaska s klupe. Harosha je lijepim udarcem matirao u 82. minuti.

Grčka je u austrijskom Kufsteinu odmjerila snage s Armenijom i pobijedila 1:0, zahvaljujući pogotku Papadopoulosa glavom, na ubačaj Karagounisa. Međutim, priča susreta bio je armenski vratar Berezovski, koji je Samarasu i Katsouranisu u drugom poluvremenu obranio kaznene udarce.

U Reimsu je Francuska ugostila Srbiju, a momčad novog izbornika Siniše Mihajlovića, koja će se sastati s Hrvatskom u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Brazilu, ponovno je poražena 2:0, istim rezultatom kojim ih je svladala i Španjolska.

Sve je bilo gotovo već u uvodnoj fazi utakmice: u 11. minuti Franck Ribery natrčava na odbijenu loptu i snažno je posprema u mrežu za 1:0, a drugi je pogodak samo pet minuta kasnije lijevom nogom postigao Florent Malouda. Francuskog izbornika Blanca može zabrinuti ozljeda M'Vile sa samog početka dvoboja.