Ekvador srušio Brazilce!

Ivor Krapac • četvrtak, 29.03.2001.

Drugi dio 11. kola južnoameričkih kvalifikacija za SP 2002. u Japanu i Južnoj Koreji donio je i jedno veliko iznenađenje.

Zapravo, nije sigurno može li se poraz Brazila u Ekvadoru svrstati u tu kategoriju ako uzmemo u obzir da je ovaj kvalifikacijski ciklus za "carioce" dosad uglavnom bio "hod po trnju" - s puno posrtanja. Domaći su iskoristili prednost vatrene podrške na stadionu Atahualpa u Quitu, kao i 2800 metara nadmorske visine, te došli do povijesne prve pobjede u susretima s Brazilom. Strijelac je jedinog pogotka na utakmici, postignutog u 49. minuti, bio Agustin Delgado, a važnu je ulogu imao i asistent Ivan Kaviedes. Brazilci su nakon toga dosta "beskrvno" krenuli po izjednačenje, zaprijetivši tek u predzadnjoj minuti, no pobjedu domaćih spašava vratar Jose Cevallos, zaustavivši dva Romarijeva udarca.

Zanimljiv dvoboj vidjeli su i gledatelji u Montevideu, no, na njihovu žalost, ovdje domaćin nije bio uspješan. Urugvaj je trebao pobjedu za držanje punog priključka s vodećom petorkom, no gosti iz Paragvaja su im pokvarili planove, slavivši minimalnu pobjedu od 1:0. S nova tri boda Paragvajci su još jedan korak bliže drugom uzastopnom nastupu na SP-u, probili su se ispred Brazila na poziciju prvog pratitelja "odbjegle" Argentine. No, do tog uspjeha nisu došli lako. Nakon što su zahvaljujući čvrstoj, ponekad i oštroj, obrani "preživjeli" prvo poluvrijeme, došli su do daha i – pogotka, kojeg je u 64. minuti nakon pogreške domaćeg vratara Carinija postigao Guido Alvarenga. Domaći su se nakon toga trudili donekle uljepšati debi svog novog izbornika Victora Pue, no Marcelo Zalayeta i Paolo Montero nisu iskoristili lijepe prilike, tako da je puni plijen ipak otišao u Paragvaj.

Najmanje zanimljivi susret odigran je u Buenos Airesu gdje su nezaustavljivi Argentinci očekivano "rastrgali" reprezentaciju Venezuele rezultatom 5:0. Glavna priča, međutim, nije bila sama utakmica, već 100-ti nastup Diega Simeonea u plavo-bijelom dresu domaćina. Jubilej za pamćenje Simeoneu su uljepšali Hernan Crespo (12. minuta), Juan Pablo Sorin (31.), Juan Sebastian Veron (51.), Marcelo Gallardo (60.) i Walter Samuel (85.).

10. Venezuela 11 1 0 10 6-33 3

Napomena: Prve četiri reprezentacije izravno odlaze na SP, petoplasirana momčad razigrava za plasman s pobjednikom oceanijskih kvalifikacija.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913
4Varaždin 75:2+312