Sjajan otpor Hrvatica favoriziranim Amerikankama, susret odlučen tek u zadnjoj četvrtini

Ivana Jurica • subota, 28.07.2012.

U svom prvom nastupu na Olimpijskim igrama, na otvaranju turnira protiv najboljih svjetskih košarkašica, Amerikanki, Hrvatske su košarkašice doživjele poraz rezultatom 81:56. Konačan rezultat zapravo ne sugerira da je naša reprezentacija pune tri četvrtine puhala za vratom prvim favoritkinjama za zlato koje su tek u zadnjoj četvrtini osigurale pobjedu. Moći će se Hrvatice pohvaliti i da su vodile protiv aktualnih svjetskih i olimpijskih prvakinja 23:21. Najbolje su u redovima naše reprezentacije bile Jelena Ivezić s 22 i Marija Vrsaljko s 19 postignutih koševa.

Odličan otpor pružile su hrvatske reprezentativke Dream-teamu, ekipi koja redovno melje sve svoje protivnice. Hrvatice su sjajno igrale drugu i treću četvrtinu, no u četvrtoj veća kvaliteta Amerikanki ipak je došla do izražaja. Naša reprezentacija ipak nema za čime žaliti. Za razliku od -54 na turniru u Ankari, također u susretu protiv SAD-a, poraz od 26 koševa na otvaranju Olimpijskih igara daje nadu da ćemo i u nastavku turnira gledati kvalitetna izdanja naših košarkašica.

Minuta i pol trebala je proći da u susretu Hrvatske i SAD-a padne prvi koš. Povele su Amerikanke, dok naše reprezentativke nikako nisu uspijevale biti precizne, očito je i veliki respekt prema protivnicama, kao i činjenica da je riječ o otvaranju turnira, učinilo svoje. Šut ih nije služio, pokušavale su Hrvatice iz svih pozicija, ali u prvih sedam minuta utakmice do koša nisu uspjele doći. U tom vremenu braniteljice naslova došle su do vodstva od 9:0. A onda je u devetoj minuti naša reprezentacija napokon uspjela postići prvi koš na utakmici. Zauvijek će u almanasima ostati upisano da je prve koševa na Olimpijskim igrama upisala Marija Vrsaljko. Odmah potom Vrsaljko se još jednom upisala u strijelce za 9:4. Sa zvukom sirene Whalen je zabila za 11:4.

U drugoj četvrtini Hrvaticama se potpuno otvorilo. Iz osmog pokušaja naših, prvu tricu zabila je Ivezić. Odmah potom, u 12. minuti, prva dvoznamenkasta prednost Amerikanki – 17:7. No, uslijedilo je sjajno razdoblje igre naše reprezentacije: prvo je dvije akcije uspješno završila Vrsaljko, trice su ubacile Ivezić, Ivanković i Mandir, pa je u 15. minuti na semaforu svjetlilo 21:20. Vodstvo od samo jednog koša primoralo je izbornika SAD-a Genu Auriemma da pozove time-out.

Slika 1 od 1.

Nije to niti malo omelo naše reprezentativke koje su preko Ciglar prvo došle do izjednačenja (21:21), a potom je Luca Ivanković zabila za hrvatsko vodstvo protiv aktualnih svjetskih i olimpijskih pobjednica. Iako na semaforu nije dugo svjetlilo tih 23:21, pa i 26:23, bilo je dovoljno za ispisivanje povijesti. Sjajna je bila Jelena Ivezić u drugoj četvrtini, njenih ukupno 11 koševa Hrvatskoj je donijelo zaostatak od samo tri koša (31:28) na poluvremenu. I samo jedan pogled na rezultat druge četvrtine (24:20 u korist Hrvatske) dovoljno govori o kvaliteti igre naše reprezentacije u tom periodu igre.

Sjajnu seriju iz druge četvrtine Ivezić je nastavila i u drugom poluvremenu, pogodila je za 31:30, a potom i za 34:32. Prvi koš Lelas na utakmici Hrvatskoj je u 25. minuti donio i novo izjednačenje – 36:36. Amerikanke dolaze do pet koševa prednosti u 26. minuti, ali s četiri koša u seriji Vrsaljko vraća na minus jedan (41:40). Dva puta za redom na drugoj strani pogađa i Whalen, za 47:40. Još su jednom Amerikanke postigle koš s istekom četvrtine, ovog puta za 53:47.

Vrlo brzo Amerikanke su na startu zadnje dionice igre došle do dvoznamenkaste prednosti – 60:49. Postigle su nekoliko laganih koševa, pa je hrvatski izbornik Stipe Bralić bio primoran pozvati time-out. Ponovno je stao šut našu reprezentaciju, o čemu dovoljno svjedoče i samo jedan postignuti koš u četiri minute igre. A i Amerikanke su ubacile u brzinu više, pa je prednost je narasla sve do 20 koševa, a dugi period bez koša tricom je prekinula Ivezić. Do kraja utakmice prednost braniteljica naslova narasla je na konačnih 26 koševa – 81:56.

U drugom kolu protivnik hrvatskim košarkašicama bit će Kina, a igra se u ponedjeljak.

SAD – Hrvatska 81:56 (11:4, 20:24, 22:19, 28:9)

SAD: Whalen 9, Augustus 2, Bird 5, Moore 4, McCoughtry 13, Jones, Catchings 10, Cash 3, Taurasi 8, Fowles 2, Charles 14, Parker 11. Izbornik: Geno Auriemma.

Hrvatska: Mandir 3, Jelavić, Mišura, Karcic, Salopek, Vrsaljko 19, Ciglar 3, Lelas 2, Slišković, Mazić, Ivanković 7, Ivezić 22. Izbornik: Stipe Bralić.