Kineskinje napravile jedino iznenađenje, Ruskinje izbjegle šok

Ante Zovko • nedjelja, 29.07.2012.

Ženski košarkaški turnir na Olimpijskim igrama nije ponudio mnogo iznenađenja. Definitivno najveće napravila je Kina svladavši Češku, aktualnog svjetskog viceprvaka.

Kina je iznenadila sastav svjetskih doprvakinja Čehinja i svladala ih 66:57 u skupini A u kojoj se nalazi i Hrvatska. Sve je počelo sjajnim otvaranjem Kineskinja, Češka je vratila susret u egal, a u završnici Kina je napravila 11:2 i tu je priči bio kraj. Mau Zengyu bila je najefikasnija sa 16 poena, a kod Češke Eva Viteckova s 14.

Hrvatska nakon prvog kola zauzima posljednju poziciju, ali još teži poraz doživjela je Angola, od mnogo manje renomiranog protivnika, Turske. Bilo je 72:50.

Nešto neizvjesnije bilo je u skupini B. Europski prvak Rusija je umalo doživjela šok protiv Kanade, no na kraju je preokretom pobijedila 58:53. Sredinom posljednje četvrtine Kanađanke su imale deset poena prednosti, ali u posljednje dvije minute našle su se u zaostatku zbog ruske serije 18:3. Francuska je u posljednjoj dionici slomila Brazil za pobjedu 73:58.

U posljednjoj utakmici dana Velika Britanija nije bila prijetnja trostrukim finalisticama olimpijskog turnira, Australkama. Iako su vodile Britanke na poluvremenu (39:26), Australija se uozbiljila i pobijedila s uvjerljivih 74:58.