OI 2012 (M) - Skupina B, 1. kolo, 29.07.2012, 12:15 h
Južna Koreja

Sjajno raspoloženi Hrvati pregazili Južnu Koreju

Ivana Strahija • nedjelja, 29.07.2012.

Hrvatska muška rukometna reprezentacija je na najbolji mogući način otvorila Olimpijske igre. Nakon što su u subotu rukometašice podbacile, u nedjelju su rukometaši pokazali kako se to radi, a odličnom su igrom Koreju ostavili na -10.

U prvom poluvremenu Hrvatska je pokazala kako s Južnom Korejom neće imati problema. Kauboji su primirili brze Korejce vrlo dobrom obranom koja ih je izluđivala, a s obzirom na svoju visinu, Korejci nikako nisu mogli pucati preko stasitog hrvatskog bloka. Od lopti koje su prošle, dosta je pokupio Alilović, pa je Koreja u 30 minuta postigla svega osam pogodaka.

Potop Koreje nastavlja se u drugom dijelu. Na 18:9 u 35. minuti dignuo je Lacković, u 47. minuti je Balić postigao pogodak za 27:13, a nadovezao se i Ninčević za +15. Tu su razliku Hrvati mogli i zadržati, da se nisu malo opustili u samoj završnici, no i +10 je odlični rezultat na otvaranju Olimpijskih igara.

Utakmica počinje neskorištenim napadima Kopljara i Duvnjaka, a potonji u trećoj minuti postiže prvi gol Hrvatske na Olimpijskim igrama. Korejci izjednačuju na 1:1 i n 2:2, no nakon toga Hrvati počinju graditi razliku, koja do 17. minute iznosi +4 (7:3).

Iako su se u najavama i izbornik i igrači osvrtali na neugodnu korejsku obranu 3-3, ona nije predstavljala nikakvi problem Kaubojima, pokazalo se na parketu. Ne samo da su i Hrvati pokazali brzinu, posebno u vraćanju u obranu, pa Korejci svoj prvi kontranapad imaju tek pod kraj prvog dijela, nego su sjajnim rolama krila Čupića i Štrleka (pet i četiri gola u prvih 30 minuta) rezultat dignuli na +6 u 24. minuti (11:5).

Slika 1 od 1.

U takvoj konstelaciji snaga bilo je vremena i za jedinog hrvatskog pivota Vorija da se odmori, pa su Hrvati igrali s četiri vanjska igrača bez problema, dok Korejci pokušavaju obratno, pa uvode još jednog pivota, no bez ikakvog poboljšanja u igri. Rezultat bi po Koreju bio još porazniji da nije bilo dobrih reakcija vratara, koji je u samoj završnici obranio šut i Lackoviću i Štrleku, no odužio se i Alilović paradom.

Drugo poluvrijeme donosi daljnji pad u igri Koreje, koja samo gleda kako joj Hrvatska puni mrežu. Serijom od 4-1 rezultat odlazi na 18:9, pogađa potom J. Park, no Čupić, Vori i Duvnjak lako dolaze do 23:10. U 47. minuti pogađa Balić za 27:13 i bilo je jasno, ako nije već ranije, da je utakmica za Koreju završena.

Ponovno je priliku izbornik Slavko Goluža dao svim igračima, pa u 48. minuti pred vrata ulazi hrvatski barjaktar Losert, koji je nastavio s dobrom predstavom koju je započeo Alilović. Gojun diže na +15 (29:14), Ninčević to potvrđuje nakon pogotka K. Parka.

Nakon 30:16 Hrvatska, odnosno Horvat, ne iskorištava sedmerac, a posljednji hrvatski gol zabija Gojun u 55. minuti. Posljednjih pet minuta u potpunosti pripada Korejcima, koji nižu pet pogodaka i neugodni rezultat ipak smanjuju na -10. U tom je razdoblju Ninčević pogodio vratnicu, a Buntić je ostao bez lopte, no to se može oprostiti kad se pogleda na semafor.

Osim što su pokazali silu, Hrvati su dokazali da im rani termin igranja ne predstavlja problem. K tome, realizacija je bila na 61 posto, od čega je Čupić imao sjajnih 8/10, a Duvnjak 5/5. Problema nije bilo ni pred mrežom, gdje je Alilović imao odličnih 46 posto obrana (12/26), dok je u 12 minuta koliko je proveo braneći hrvatski gol Losert obranio četiri lopte od 11 upućenih.

U idućem kolu, u utorak, Hrvatska igra protiv Srbije, utakmica počinje u 17.15 sati.

Hrvatska - Južna Koreja 31:21 (14:8)

Olimpijski rukometni turnir, grupa B, 1. kolo
Suci: Carlos Maria Marina i Dario Leonel Minore (Argentina)

Hrvatska: Losert (4 obrane), Balić 1, Duvnjak 5, Lacković 4, Kopljar 1, Vori 3, Gojun 2, Horvat, Vuković 1, Buntić, Alilović (11 obrana), Štrlek 4, Čupić 8, Ninčević 2
Izbornik: Slavko Goluža

Južna Koreja: C. Lee (7 obrana), YK Jeong 5, K. Park 2, Jung 3, J Park 2, Lim, C Park (10 obrana), JW Lee 2, Yu 3, H Jeong, Paek, Ko 1, Eom 2, Yoon 1
Izbornik: Jai Suk Choi

SEDMERCI: Hrvatska 3/4, Južna Koreja 1/1
ISKLJUČENJA: Hrvatska 8 minuta, Južna Koreja 12 minuta