Briljantna Argentina stavila niz upitnika nad Litvu

Bernard Jurišić, Branimir Korać • ponedjeljak, 30.07.2012.

Najočekivanija momčad na Olimpijskim igrama, košarkaši SAD-a, krenuli su pobjedom u obranu zlata iz Pekinga. Francuzi su se u rezultatskom priključku držali tek jednu četvrtinu, ostatak je pripao Amerikancima. Debitanti na Olimpijskim igrama, košarkaši Nigerije, u afričkom dvoboju na otvaranju skupine A muškog košarkaškog turnira pobijedili su Tunis 60:56. U posljednjem susretu dana Argentina je s lakoćom razbila Litvu i nagovijestila kako je sposobna napraviti pravi rezultat. Sa zanimanjem očekujemo sraz s Amerikancima...

Argentina - Litva 102:79 (24:23, 51:39, 78:61)

Loše predstave Litve tijekom priprema za nastup na Olimpijskim igrama dobile su svoju potvrdu već na startu londonskog turnira. Istina je da su imali teškog protivnika na startu, međutim vrlo blijeda predstava uz niz otvorenih pitanja posebno u obrambenoj fazi pokazuju kako ova Litva nije sposobna za velike stvari.

Argentina je odigrala veliku utakmicu, nošena fantastičnim triom Scola - Ginobili - Delfino posve su dominirali utakmicom i razbijali su litavsku obranu na baš sve načine. Litavci su izdržali 15-ak minuta nakon čega je Carlos Delfino namjestio nišanske sprave i dalekometnim ubačajima pokazao Litvi što ju očekuje do kraja susreta. Već na poluvremenu bilo je 51:39, a kada su se Argentinci dodatno odvojili na startu drugog dijela, sve je bilo jasno. Do kraja susreta smo mogli uživati u odličnoj i razigranoj Argentini koja nije imala ravnopravnog protivnika. Litva je pokazala borbenost, ali i ništa više od toga.

Scola je bio prvo ime susreta s 32 poena i pet skokova, slijedio ga je Ginobili s 21 poenom i deset skokova dok je Delfino dodao 20 poena uz tricu 6/9. U skromnoj litavskoj večeri jedina svijetla točka bio je po običaju Linas Kleiza koji je susret završio s 20 poena i sedam skokova. Većina ostalih igrača je podbacila i pokazala kako nisu igrači za ovu razinu košarke, ali valja istaknuti Jankunasa koji je s 14 poena bio drugi strijelac momčadi.

SAD - Francuska 98:71 (22:21, 52:36, 78:51)

Najočekivanija momčad Olimpijskih igara danas je krenula u pohod na obranu zlata iz Pekinga. Amerikanci su s uvjerljivih 98:71 "sredili" prvu prepreku Francusku, koja je rezultatski priključak držala tek u prvih desetak minuta.

Prva četvrtina bila je jedina izjednačena u današnjem ogledu, Tony Parker i društvo držali su se uz bok Kobeu Bryantu i kolegama. Prva četvrtina završila je s minimalnih 22:21 za Amerikance, no Francuzi ipak nisu dočekali svoj "Spusti se Franjo" trenutak. Amerikanci su drugu četvrtinu otvorili s 11:0 i pobjegli na dvoznamenkastu prednost koju nakon 16. minute više nisu ispuštali. U drugom poluvremenu bilo je i ponešto atrakcije, a američka prednost na koncu je narasla i do konačnih +27.

Svi su se u američkoj momčadi upisali u strijelce, zaigrao je i novak Anthony Davis, a Kevin Durant je bio je najefikasniji s 22 poena i devet skokova. Osim njega dvoznamenkasti su bili i Kevin Love i Kobe Bryant (10), LeBron James je utakmicu završio s devet poena i osam asistencija. Kod Francuza je Ali Traore zabio 12, Tony Parker 10.

Nigerija - Tunis 60:56 (18:7, 31:15, 45:31)

Nigerijci su iznenadili na kvalifikacijskom turniru izbacivši Grke, a pobjedom na otvaranju olimpijskog košarkaškog turnira najavili su da i u Londonu žele ostaviti trag. U prvoj utakmici u afričkom okršaju pobijedili su Tunis znatno uvjerljivije nego što to pokazuje konačan rezultat.

Nigerijci su žestoko krenuli u susret i Tunižanima u prvoj četvrtini dozvolili tek sedam ubačaja. Na poluvremenu je već bilo 16 razlike za Orlove, a visoku prednost držali su sve do posljednje četvrtine. Samo 31 ubačaj u 30 minuta Tunižani su gotovo nadmašili u posljednjoj četvrtini koju su dobili 25:15 i bar malo "uljepšali" konačan rezultat.

Nigerijce su do povijesne olimpijske pobjede predvodila braća Aminu - stariji Alade s 15 poena i devet skokova, mlađi Al-Farouq je ubacio 10 uz devet skokova. Ike Diogu je ostvario "dvostruko-dvoznamenkastih" 13 poena i 10 skokova, a pripomogao je i nekadašnji igrač Splita Tony Skinn sa sedam poena i tri asistencije. Kod Tunisa je najbolji bio Makram Ben Romdhane s po 12 poena i skokova.