Argentina nemoćna s dvojicom raspoloženih, Amerikanci pregazili Tunis

Bernard Jurišić, Branimir Korać • utorak, 31.07.2012.

Litavci su protiv afričkog predstavnika "vidali rane" nakon uvjerljivog poraza od Argentine u prvom kolu. Argentini ta uvjerljiva pobjeda nije donijela puno toga dobroga, u susretu drugog kola nadigrala ju je Francuska koja je zasluženo slavila 71:64. Amerikanci su visoko porazili Tunis...

SAD - Tunis 110:63 (21:15, 46:33, 85:47)

Očekivano jednosmjerna utakmica u kojoj je jedino pravo pitanje bilo "kad će se Amerikanci uozbiljiti i na koliko dugo". Prvo poluvrijeme bilo je neuobičajeno "tijesno", no u trećoj su Amerikancu "nagazili", ubacili 39 poena i rezultat učinili onakvim kakav se očekivao. U posljednjoj četvrtini konačan trijumf zaustavio se na +47.

Svi američki reprezentativci upisali su se među strijelce, najviše puta Kevin Love i Carmelo Anthony (po 16). Kevin Durant ubilježio je 13 poena, 10 skokova i pet asistencija, a novak Anthony Davis 12 poena bez promašaja. Kod Tunisa je najbolji bio Macram Ben Romdhane s 22 poena i 11 skokova.

Francuska - Argentina 71:64 (19:12, 32:29, 55:53)

Najzanimljiviji susret drugog kola u skupini B bio je dvoboj između Francuske i Argentine. Argentina je u ovu utakmicu ušla kao favorit, posebno nakon odlične igre protiv Litve na startu Olimpijskih igara. Francuzi su s druge strane krenuli očekivanim porazom od SAD-a, ali niti u tom dvoboju, kao niti u pripremama nisu pokazali ništa posebno.

Međutim, protiv Argentine su odigrali najbolju utakmicu od okupljanja ovog ljeta. Reprezentacija Vincenta Colleta doživjela je pravu pozitivnu transformaciju i predvođena velikim vođom na terenu, Tonyjem Parkerom, imala je odgovor na dobar dan Manua Ginobilija. Nisu Francuzi dozvolili Argentini niti u jednom trenutku da preuzme kontrolu nad igrom i uspije se odvojiti. Vrlo dobrom igrom na obje strane terena natjerali su Argentince na gubitak samopouzdanja, šutevi koji im inače ulaze ovaj put nisu ulazili i Francuska je u posljednju dionicu ušla s dobrom situacijom. Tamo su se sredinom četvrtine sa šest poena u nizu Parkera i ubačajem Batuma s linije bacanja odvojili na 68:57 i do kraja susreta mirno su sačuvali prednost.

Parker je susret završio sa 17 poena i pet asistencija, ali i slabim šutom iz igre 4/17. Batum je dodao 14 poena i sedam skokova, a Mickael Gelabale 13 poena i šest skokova. U argentinskim redovima Manu Ginobili je ubacio 26 poena uz pet skokova, a Luis Scola 16 poena uz osam skokova. Ostatak momčadi je odigrao ispod uobičajene razine.

Litva - Nigerija 72:53 (14:8, 34:27, 56:40)

Bilo je to 40 minuta "vidanja rana" za Litavce, koji su u prvom kolu uvjerljivo poraženi od "argentinskih veterana". Nigerija je od prvog do posljednjeg napada bila u rezultatskom deficitu, a Litva je gotovo rutinski ubilježila pobjedu na koju su računali prije početka turnira.

Nigerijci su se koliko-toliko držali na jednoznamenkastom zaostatku u prvom poluvremenu, no u posljednje dvije četvrtine Litavci su iskoristili umor glavnih nigerijskih poluga i odveli utakmicu u mirnu završnicu. Svih 12 Litavaca je igralo, Linas Kleiza je zabio najviše - tek 13, uz šest skokova, dvoznamenkasti su još bili samo Songaila (12) i Kaukenas (10), Jasikevičius je imao po devet poena i asistencija. Nigeriju su predvodili Al-Farouq Aminu s 12 poena i 11 skokova, te Ike Diogu s 12 i 10.