I treći poraz hrvatskih košarkašica, Čehinje u zadnjoj četvrtini došle do prve pobjede

Ivana Jurica • srijeda, 01.08.2012.

Niti u trećem kolu olimpijskog turnira u Londonu hrvatska ženska košarkaška reprezentacija nije uspjela upisati prvu, povijesnu pobjedu. Svjetske viceprvakinje Čehinje slavile su sa 89:70, upisavši tako prvu pobjedu u skupini A. Ovim porazom Bralićeva je ekipa praktički izgubila i sve šanse da se bori za plasman u četvrtfinale Olimpijskih igara. A odličan je bio ulazak u utakmicu, vodstvo od 10:0, ekipe su se izmjenjivale u vodstvu tijekom utakmice, da bi se u četvrtu četvrtinu ušlo malim vodstvom Hrvatske (60:57), no, onda totalni raspad. Primile su Hrvatice čak 32 koša što je rezultiralo i novim visokim porazom.

Sjajan je bio ulazak Hrvatica u utakmicu. Prodori i polaganja Jelavić, pa Ivezić, zatim i trica Lelas našoj su reprezentaciji nakon nešto manje od dvije minute donijeli vodstvo od 7:0. Primoralo je to češkog izbornika Blažeka da odmah na startu utakmice pozove time-out. Koševima Lelas povela je Hrvatska i s 10:0, da bi tek u petoj minuti Češka preko Elhotove postigla prvi koš. Napravile su seriju 6:0, došle do 10:6, ali je Mandir prekinula njihovu seriju.

Vrlo brzo Bralićeve su košarkašice ušle u bonus, a imale su i problema s ofenzivnim skokom Čehinja što je rezultiralo i smanjenjem vodstva na 14:12 u osmoj minuti. Nastavile se i serija izgubljenih lopti Hrvatske, Češke je počela pogađati pa je u zadnjoj minuti prve četvrtine preokrenula rezultat u svoju korist – 20:16. Imala je Blažekova ekipa i plus šest (22:16), ali je Mandir zabila tricu za minus tri na kraju prve četvrtine (19:22). Šteta što je Hrvatska nakon sjajnog otvaranja utakmice sve prosula već do kraja četvrtine.

Malim vodstvom Češke nastavilo se i početkom druge četvrtine. Tricom Ciglar smanjen je rezultat na 25:24, ali zbog nekoliko promašenih zicera Hrvatska nije uspjela vratiti prednost na svoju stranu u početnim minutama druge četvrtine. Na drugoj strani kaznila je to Češka koja je preko Vitečkove došla do plus osam (26:34) u 16. minuti. Novi problem za Bralića bila je i činjenica da je Ivanković već u 16. minuti zaradila i četvrti prekršaj. Najveću prednost, plus devet (41:32) Čehinje su imale u 19. minuti, nakon što su ofenzivnim skokovima izborile dodatne napade. Serijom Mandir od 5:0 Hrvatske se vraća na 37:41 vrlo brzo, no, Čehinje na odmor ipak odlaze s nešto većom prednošću - 45:39.

Dva uspješno realizirana napada na startu drugog poluvremena Češkoj su donijela i najveću prednost do tada – 50:39. Ali Hrvatska je ubrzo napravila seriju 9:0, te koševima Ivezić, Mandir i Jelavić došla na minus dva (52:50). Niti novi češki time-out nije zaustavio hrvatsku seriju. Lelas je zabila dva slobodna bacanja za 52:52, potom izborila nesportsku, te zabila jedno slobodno bacanje za novo hrvatsko vodstvo nakon dugo vremena – 53:52.

Serijom 16:2 Hrvatska je došla do vodstva od 55:52 u drugoj polovici treće četvrtine. Održavala je naša reprezentacija vodstvo, a dobar je impuls s klupe donijela i Mišura. U zadnju minutu četvrtine hrvatske su košarkašice ušle s plus tri (60:57), a isti je rezultat bio i na startu posljednje dionice igre.

Zadnju četvrtinu Češka otvara serijom 7:0 što im donosi vodstvo od 64:60, pa Bralić zove time-out. Ni to nije pomoglo, jer u nepune četiri minute Čehinje su zabile 13 koševa, Hrvatska samo dva, pa je na semaforu svjetlilo 73:62 u korist Blažekove ekipe. Kad je četiri i pol minute prije kraja Lelas napravila nesportsku pogrešku Češka je stigla nadomak pobjede – 77:64. Mandir je postigla nekoliko koševa u zadnjoj četvrtini, nitko joj se nije pridružio, a na suprotnoj strani Češka je neumoljivo trpala u hrvatski koš pa je do kraja utakmice prednost narasla na visokih 19 razlike – 89:70.

Hrvatska u petak u trećem kolu igra protiv Angole.

Hrvatska – Češka 70:89 (19:22, 20:23, 21:12, 10:32)

Hrvatska: Mandir 20, Jelavić 6, Mišura 3, Karcic, Salopek, Vrsaljko 8, Ciglar 3, Lelas 15, Slišković 4, Mazić, Ivanković 2, Ivezić 9. Izbornik: Stipe Bralić.

Češka: Vesela 12, Zrustova, Bartonova, Zohnova, Burgrova 19, Horakova 11, Hanusova 3, Elhotova 20, Bartakova, Kulichova 6, Peckova, Viteckova 18. Izbornik: Lubor Blažek.