OI 2012 (Ž) - Skupina A, 3. kolo, 01.08.2012, 22:15 h
Rusija 28:30 Hrvatska
Hrvatska

Fantastično raspoložene Hrvatice upisale povijesnu pobjedu nad Ruskinjama!

Ivan Dominik • srijeda, 01.08.2012.

Treće kolo olimpijskog turnira u ženskom rukometu donijelo je hrvatskoj reprezentaciji susret sa četverostrukim prvakinjama svijeta i viceprvakinjama iz Pekinga, Ruskinjama. Nakon 60 minuta iznimne borbe, sjajne igre i gotovo infarktne završnice Hrvatice su odnijele povijesnu pobjedu protiv Trefilova i njegovih izabranica...

Hrvatska je ženska rukometna reprezentacija nakon uvodnog poraza od Brazilki i očekivana slavlja nad Angolom u trećem kolu skupine A olimpijskog turnira u Londonu imala vjerojatno i najveći te najteži ispit - utakmicu protiv reprezentacije Rusije. Izabranice Vladimira Canjuge u susret s četverostrukim svjetskim prvakinjama ušle su nervozno i sramežljivo pa su i Ruskinje prve povele.

Djevojke iz tabora karizmatičnog Jevgenija Trefilova otvorile su susret vodstvom 2:0, no nisu im Canjugine rukometašice dale da se odvoje odmah na startu dvoboja, već su i Hrvatice održavale razliku golova na pristojnom odstojanju. No, nakon uvodnih minuta Ruskinje su pobjegle na 8:3 i Hrvatice su se mogle već i ozbiljnije zabrinuti.

Međutim, nisu potonule. Sjajno su počele igrati u obrani, Ivana Jelčić se razbranila i ubrzo su se hrvatske rukometašice, sredinom prvog dijela, vratile na "minus dva" Ruskinjama. Ta razlika od dva, a često i tri pogotka, održavala se između dvije ekipe tijekom najvećeg dijela prvog poluvremena, ali su se Hrvatice poslije minute odmora, koju je pozvao izbornik Canjuga, "probudile" pa su odigrale sjajnu završnicu prve polovice utakmice.

Pri rezultatu 14:11 za Rusiju, Hrvatska je uspjela zabiti dva gola u nizu preko za što je najviše zaslužna bila strijelkinja oba gola, Anita Gaće s desnog krila. To je bilo prvo približavanje na "minus jedan" Hrvatske u utakmici i najmanja prednost Ruskinja nakon dugo vremena. Potom je na drugoj strani, ali s istog krila, za 15:13 zabila Olga Černoivanenko, no, Hrvatice se nisu predale te je u posljednjim minutama prvog dijela Andrea Penezić postigla vrhunska dva zgoditka s devet metara za konačan rezultat prvog poluvremena, 15:15.

Kod Ruskinja su po tri gola u prvom dijelu zabile Žilinskajte, Davidenko i ponajbolja igračica reprezentacije, lijeva vanjska Ljudmila Postnova, dok je najefikasnija Hrvatica sa šest golova bila baš Penezić. Miranda Tatari i Anita Gaće zabile su po tri. Penezić je u istom ritmu u kakvom je završila prvi dio počela i u drugom, zabila je svoj treći gol u nizu za 16:15 i prvo vodstvo Hrvatica na susretu, no ubrzo je za Rusiju izjednačila Olga Levina.

Nestvarna, nevjerojatna i nezaustavljiva Andrea Penezić zabila je svoj četvrti gol u nizu za 17:16 Hrvatske u petoj minuti nastavka, a Hrvatska je nastavila s odličnom taktikom i igrom, pogotovo u obrani. Kristina Franić zabila je za 18:16 i Hrvatice su počele bacati Ruskinje u nervozu te su Canjugine odabranice ušle u razdoblje utakmice u kojem su igrale bolje te vodile s dva ili tri pogotka razlike.

U posljednjih 15 minuta ušlo se uz tri gola prednosti za Hrvatsku, a Rusiju je u igri držala samo iskusna Emilia Turei, igračica s više od 150 nastupa za rusku reprezentaciju i srebrna iz Pekinga. No, nisu Ruskinje nalazile rješenja za raspoložene i stopostotne Mirandu Tatari i Anitu Gaće, fantastičnu Andreu Penezić te vrlo dobre i sigurne Vesnu Milanović-Litre i Kristinu Franić, dok je svježinu u hrvatsku igru odlično tada uvela i Ivana Lovrić.

Raspoložene Hrvatice zabijale su sa svih pozicija, vratarke su bile sigurne i mirne pa je Hrvatska u posljednjih deset minuta susreta ušla s prednošću od 26:22 nakon zgoditka Maje Zebić. Ruskinje su se u tim trenucima grčevito držale u utakmici, počele su teško griješiti, brzati i forsirati loše odluke, a Hrvatska je odlično to sve koristila te je Rusija u završnicu susreta ušla "na konopcima".

Gaće i Tatari nastavile su simultanku, povisile su "cepelinom" na 28:23 i prvo vodstvo Hrvatica od pet razlike, a mrežu je pogodila srednja vanjska. Hrvatska jednostavno nije popuštala i prednost je samo rasla, a Ruskinje nisu prestajale griješiti i promašivati. Pametnom igrom u posljednjim trenucima dvoboja Hrvatice su zadržale prednost te su na kraju upisale vrijednu, izvrsnu i nadasve povijesnu pobjedu nad Ruskinjama od 30:28.

Najefikasnije Hrvatice bile su Penezić s deset golova te Tatari sa sedam i Gaće s pet zgoditaka, dok su kod Ruskinja najviše zabile Emilia Turei, šest, i Davidenko odnosno Postnova koje su po četiri puta tresle hrvatsku mrežu.

Hrvatska - Rusija 30:28 (15:15)

Olimpijski ženski rukometni turnir, skupina A, 3. kolo
Suci: Carlos Maria Marina i Leonel Dario Minore (oba Argentina)
Rezervni suci: Per Olesen i Lars Ejby Pedersen (oba Danska)

Hrvatska: Grubišić, Jelčić (12 obrana), Tatari 7, Jovetić 1, Šerić, Gaće 5, Pušić-Koroljević 1, Horvat, Franić 3, Penezić 10, Lovrić, Zebić 1, Milanović-Litre 2, Bašić.
Izbornik: Vladimir Canjuga

Rusija: Sedojkina (3 obrane), Sidorova (8 obrana), Postnova 4, Bodnieva 1, Davidenko 4, Levina 1, Šipilova 1, Muravjeva, Žilinskajte 3, Marennikova 1, Bliznova, Turei 6, Kmirova 3, Černoivanenko 4.
Izbornik: Jevgenij Trefilov

Sedmerci: Hrvatska 4/4, Rusija 3/4

Isključenja: Hrvatska: 12 minuta, Rusija: 10 minuta