Danci u posljednjim sekundama spasili pobjedu nad Srbima, Južna Koreja namučila Španjolsku

Mihaela Bradovski, Zvonka Keliš • četvrtak, 02.08.2012.

Muški rukometni turnir na Olimpijskim igrama u Londonu došao je do trećeg kola natjecanja po skupinama. U skupini u koju je ždrijeb smjestio čak pet europskim momčadi upravo se ona najslabija, Južna Koreja, pokazala nezgodnim protivnikom i za drugog od svoja tri dosadašnja protivnika. Nakon -10 poraza od Hrvatske azijski predstavnik namučio je Mađarsku, a u prvom dijelu današnjeg dvoboja i Španjolsku. Uslijedio je potom ogled europskog zlata i srebra u kojem su Srbi na koncu namučili Dance u borbi za njihovu treću pobjedu na turniru.

Španjolska - Južna Koreja 33:29 (16:14)

Nakon poraza od europskih prvaka španjolska vrsta u trećem je kolu snage odmjerila s nominalno najslabijom reprezentacijom ove skupine, ali baš kao i Mađare, azijski predstavnik dobar dio susreta mučio je i Riverin sastav. Nakon utakmice pauze na vrata Španjolske vratio se Arpad Šterbik. Susret je pogotkom otvorio Jeong Yi, jedini stopostotan šuter u redovima svoje momčadi u prvih pola sata dvoboja.

No početno vodstvo Koreja nije uspjela očuvati, odmogla su joj i isključenja Lima i Parka, čije je dvije minute suspenzije za dva uzastopna pogotka i odlazak na 5:2 iskoristio Ugalde. Sredinom prvoga dijela, točnije u 14. minuti, Maqueda pogađa za +4; ponovno je Koreja u tim trenucima bila s igračem manje. Dvije minute kasnije Suk Jai Choi zatražio je minutu odmora.

Španjolska je svoju prednost od tri, odnosno četiri pogotka uspješno održavala do 20. minute kada je za 11:9 pogodio Jeong Yi, a isti je igrač već u idućoj akciji svoju momčad doveo na samo pogodak zaostatka. Time-out Španjolske pomogao joj je tek za kratko, dvije minute prije odlaska na predah Jae Woo Lee pogađa za još jednom minimalni zaostatak, a četiri sekunde prije kraja, 17:14 propušta, s crte iz čiste situacije, postaviti Guardiola.

Statistički korejski pojedinci uspješniji

U pobjedu nad Južnom Korejom Garcia Ugalde ugradio je šest, a Maqueda, Sarmiento i Aguinagalde po četiri pogotka. Najbolji strijelac dvoboja ipak je Jae Woo Lee s osam preciznih šuteva, dok je jedan manje postigao Eom. Yi Yeong i Han Yeong zaustaviti su se na brojci četiri. Šterbik je branio gotovo cijeli susret; od 37 pokušaja uspio je zaustaviti njih 10, dok su prema Hombradosu upućena dva udarca od čega su oba završila iza njegovih leđa. Lee je također upisao 10 obrana uz dvije obrane Parka.

Ugalde i Aguinagalde odmah na startu drugog dijela vratili su najveću prednost koju je Španjolska na ovom susretu imala, +4. Koreja je ubrzo ponovno smanjila taj zaostatak, da bi u 41. minuti Ugalde prvi puta svoju momčad doveo na pet pogodaka razlike. Stajalo je tada na semaforu ugodnijih 23:18. Baš kao i Mađarskoj i Riverinim trupama trebalo je neko vrijeme da pronađu rješenje za korejski stil igre, a konačno su se mogli opustiti nakon 47. minute u kojoj je Rocas pogodio za +7.

Opustila se Španjolska i previše pa je Lee minutu prije kraja pogodio za 31:29, ali daljni napori Koreje ipak nisu rezultirali boljim rezultatom, ostalo je premalo vremena za kreiranje iznenađenja. U posljednjih 60 sekundi u listu strijelaca upisali su se Victor Tomas i Maqueda za konačnih 33:29.

Srbija - Danska 25:26 (11:13)

Zanimljivo je bilo šestoga dana Olimpijskog turnira u Copper boxu gdje je neporažena momčad skupine B, ujedno i aktualni europski prvak, snage odmjerila sa svojim pratiteljem s ovogodišnjeg Eura, reprezentacijom Srbije koja je do sada na turnira upisala dva poraza, ali je i dobro namučila Dance na njihovu putu ka novoj pobjedi.

Pomalo neočekivano europski je viceprvak u susret krenuo sigurnije i koncentriranije te je uz izuzetno razigranog i raspoloženog Momira Ilića, kao i njegova tri uzastopna pogotka poveo u prvih pet minuta ogleda. Danci se bude preko Lindberga i Hansena, no tek kako bi smanjili svoj zaostatak na -2 i 2:4, dok Vujin i Beljanski povisuju to na znatnijih četiri pogotka prednosti za Srbiju (6:2). Shvaća tada danski izbornik kako je vrijeme da popriča sa svojim momcima te u ranoj devetoj minuti uzima minutu predaha.

A najbolji su...

Odličan je u redovima pobjednika bio Mikkel Hansen sa sedam postignutih pogodaka, dok je Sondergaard dodao njih šest. Kod Srbije se, pak, istaknuo Vujin također sa sedam golova, dok se Ilić šest puta upisao u listu strijelaca.

Dobro je Dancima došao timeo-out jer se odmah potom počinju buditi te devet minuta prije kraja prvoga poluvremena stižu na samo gol zaostatka (8:9). Uslijedili su potom napeti trenuci u kojima Nielsen biva poslan na dvije minute na klupu što Srbi koriste kako bi se ponovno odvojili na +2 i 10:8. Međutim, Hansen, Eggert, Sondergaard i Markussen tada uzimaju stvari u svoje ruke te s četiri uzastopna pogotka prvo poravnavaju rezultat na 10:10, a potom i dovode svoju ekipu u prvo vodstvo u susretu (10:12). Ukazao se do odlaska na odmor još jednom Ilić kako bi postigao pogodak za 11:12, ali i zaradio isključenje, dok konačan rezultat prvoga dijela, 13:11, postavlja Eggert.

Prve minute nastavka u potpunosti su pripale europskim prvacima koji se odmah odvajaju na 17:12, a svojih pet pogodaka prednosti čuvaju i u nastavku (20:15, 24:19). Iako se činilo kako Danci susret trebaju tek mirno privesti kraju, sama završnica dvoboja je u potpunosti pripala Srbima koji preko Čuture, Stankovića te naposljetku Ilića stižu na gol zaostatka (24:25) čime zabrinjavaju izbornika Wilbeka i njegove momke koji stoga u posljednjim sekundama uzimaju minutu odmora. Tada, osam sekundi prije isteka dvoboja Hans Lindberg pogotkom za 26:24 ipak otklanja svaku srpsku nadu za osvajanjem boda, dok počasni 25. pogodak za europske viceprvake i konačnih 25:26 postavlja Dalibor Čutura.