Hrvatske košarkašice protiv Angole upisale prvu pobjedu na Olimpijskim igrama

Igor Šestak • petak, 03.08.2012.

Hrvatske košarkašice upisale su prvu povijesnu pobjedu na Olimpijskim igrama. Nakon poraza od Sjedinjenih Američkih Država, Kine i Češke, izabranice Stipe Bralića su svladale Angolu i tako prekinule negativni niz rezultata. Hrvatsku je do pobjede vodila Ana Lelas, koja je Angoli zabila više poena nego u prethodne tri utakmice zajedno.

Hrvatska ženska košarkaška reprezentacija stigla je do prve pobjede na olimpijskom turniru. Hrvatice su prvu četvrtinu osvojile s 24:18 i u nastavku utakmice povećavale svoju prednost te bez većih stresova stigle do uvjerljive pobjede 75:56. Iako je uspjela povezati nekoliko pozitivnih serija, Angola ni u jednoj fazi utakmice nije ozbiljnije zaprijetila hrvatskoj pobjedi.

Utakmicu je tricom otvorila Mauricio, ali je odmah poravnala Lelas, a prvo vodstvo Hrvatskoj je donijela Jelavić. Nakon nekoliko uzastopnih neuspješnih napada Angole, Hrvatice su preko Mandir i Lelas stigle do vodstva 11:5.

No, uslijedio je sušni period hrvatskog napada, što su Afrikanke iskoristile za seriju 6:0 i izjednačenje. Raspoložena Mandir Angoli nije dozvolila prelazak u vodstvo, već je s novih pet poena odvela Hrvatsku na 16:11. Nakon slobodnog bacanja Vrsaljko, hrvatsko vodstvo je na 20:11 povećala Lelas, svojom trećom tricom na utakmici.

Završnica prve četvrtine pripala je reprezentativkama Angole, koje su zahvaljujući pogreškama Hrvatske u napadu svoj zaostatak smanjile na šest poena. Prvu četvrtinu obilježio je odličan šut Hrvatske za tri poena (4/7), dok su igračice Angole za tri poena šutirale s polovičnim uspjehom (2/4).

Koševima Slišković i Lelas Hrvatska je nakon 11 minuta igre prvi put stigla do dvoznamenkaste prednosti. Angola je odgovorila serijom 8:3, kojom je prepolovila hrvatsko vodstvo, a u posljednjih pet minuta prvog dijela se ušlo s rezultatom 33:26 za Hrvatsku. Dvicom izvan reketa, polaganjem nakon ukradene lopte i slobodnim bacanjem vodstvo od 12 poena Hrvatskoj je donijela Mišura u 19. minuti utakmice.

Kraj prvog poluvremena obilježile su napadačke pogreške jednih i drugih košarkašica, a Angola je drugom tricom Manuel smanjila na devet poena zaostatka. Najefikasnija igračica prvog poluvremena bila je Lelas s 13 poena.

Lelas je u istom tonu otvorila i drugo poluvrijeme, a novu tricu je dodala i Mandir pa je Hrvatska nakon nešto više od minute igre stigla do 14 poena prednosti. Hrvatice se na tome nisu zaustavile, već su u narednim minutama pobjegle Angoli na plus 21. Afrikanke su na prvi ubačaj u trećoj četvrtini morale čekati punih pet minuta. No, kad su stigle do prvog koša, košarkašice Angole su preko Cardozo, Manuel i Mauricio napravile seriju 8:0 i u utakmicu vratile dozu neizvjesnosti.

Uspješno izvedenim slobodnim bacanjima Vrsaljko i Mandir, Hrvatska je treći period igre završila s 16 poena prednosti. U istom tonu Hrvatice su otvorile i posljednju četvrtinu. S linije slobodnih bacanja po jednom su pogodile Vrsaljko i Mišura, a Hrvatskoj je prednost od 20 poena dvicom na isteku 32. minute vratila Vrsaljko.

Lelas je u 36. minuti zabila svoju petu tricu za vodstvo 70:49, a u posljednjim minutama utakmice nije bilo značajnijih rezultatskih promjena pa je Hrvatska slavila s konačnih plus 19. I jednoj i drugoj reprezentaciji ovo je bila utakmica s najviše postignutih poena na londonskom turniru.

Hrvatsku je s 23 poena i šest skokova predvodila Lelas, Mandir je upisala 18 poena i pet asistencija, a s deset poena i osam skokova se istaknula Vrsaljko. Najbolja reprezentativka Angole bila je Tomas s 15 poena, a najveće razočaranje je bila Guadalupe. Najefikasnija igračica Angole u dosadašnjem dijelu turnira protiv Hrvatske nije uspjela doći do poena.

Posljednju utakmicu u skupini A olimpijskog turnira Hrvatska će odigrati protiv Turske, u nedjelju 5. kolovoza u 21:00 po srednjoeuropskom vremenu.

Angola - Hrvatska 56:75 (18:24, 14:17, 11:18, 13:16)