Srbija i Mađarska odlučit će o četvrtom putniku u četvrtfinale

Mihaela Bradovski, Ante Zovko • nedjelja, 05.08.2012.

Nadu u prolazak u četvrtfinale olimpijskog turnira rukometaši Srbije produžili su do zadnjeg kola pobijedivši Južnu Koreju koja je ostala bez šansi za drugi krug. U posljednjem susretu u skupini, Španjolska je deklasirala Mađarsku koja u posljednjem kolu sa Srbijom odlučuje o putniku u sljedeću rundu natjecanja...

Srbija - Južna Koreja 28:22

Utakmica protiv azijskog predstavnika za Srbiju je bila "biti ili ne biti" nakon poraza od Španjolske, Hrvatske i Danske. Pobijedila je 28:22, pa će se s Mađarskom u ponedjeljak boriti za prolaz u drugi krug. Južna Koreja izgubila je i teoretske šanse za prolazak.

Prvu značajniju prednost Srbije ostvarila u 13. minitu povevši 8:4 uz dobro izdanje vratara Stanića koji je branio ono što dobro postavljena obrana nije uspijevala zaustaviti. Pričuvni vratar Koreje, Chan Jung Park uspio je skinuti Srbima jedan sedmerac i nekoliko izglednih prilika, pa Koreja osam minuta nije primila gol. Kad je još isključen Prodanović, Koreja se približila na 10:9.

Nikčević i Stanković ipak zabijaju i osiguravaju vodstvo Srbiji 12:10 na poluvremenu. Drugi dio Srbija otvara furiozno. Šešum zabija dva gola, Toskić i Čutura po dva i prednost je povećana na pet razlike.

Međutim, između 40. i 45. minute Stanić gotovo ništa nije mogao obraniti, a Južna Koreja stiže na 19:17. Uzvraća Stanković, Vujin dodaje još dva pogotka s igračem više, a u 51. minuti Nikčević zabija za 23:18. Koreja se nakon toga nije uspjela oporaviti.

Nikčević i Toskić zabili su po pet golova za Srbiju, a Jeong Han šest za Južnu Koreju.

Mađarska - Španjolska 22:33 (13:16)

Španjolska je pobjedom protiv Mađarske ostala u igri za prvo mjesto u skupini. Da bi do njega došli, morat će pobijediti s visokom razlikom Hrvatsku što im neće biti nimalo lako, no važnije od tog prvog mjesta im je podatak da s pobjedom protiv Hrvatske mogu osigurati drugu poziciju bez obzira što su izgubili od Danske. S druge strane Mađari u posljednjem kolu imaju "biti ili ne biti" susret sa Srbijom i pobjednik tog dvoboja će ići u četvrtfinale.

Španjolski izbornik Valero Rivera ponovno će moći hvaliti svoje igrače. Drugo poluvrijeme protiv Mađara bilo je za pamćenje, naši susjedi su potpuno razbijeni i Španjolska je došla do pobjede puno lakše nego što je to očekivala.

Mađari su izdržali prvih 25 minuta. Na ulasku u posljednjih pet minuta prvog poluvremena rezultat je glasio 12:12 da bi nakon toga raspoloženi Aguinagalde s dva gola te Rocas i Maqueda napravili seriju 4:0 i odveli Španjolsku na visokih 16:12. Bilo je to prvi put u susretu da se jedna reprezentacija uspjela odvojiti, a prvi dio susreta je okončan pogotkom Csaszara sa zvukom sirene za 16:13.

Nije taj pogodak pomogao Mađarima da se psihički dignu i naprave preokret. Sve što su uspjeli je držati se na tom zaostatku od tri pogotka prvih pet minuta drugog dijela nakon čega su se Španjolci počeli još više odvajati uz i dalje šuterski raspoloženog Maquedu pa je nova velika serija od 45. do 57. minute Mađare odvela u katastrofalan poraz. Španjolska je u tom razdoblju napravila 7:1 i odvojila se na ogromnih 31:20 i na kraju je slavila s dvoznamenkastom prednosti 33:22.

Savršenu utakmicu u španjolskom sastavu odradio je Aguinagalde koji je na Riverine pohvale odgovorio s devet golova iz isto toliko pokušaja, a sedam golova iz devet pokušaja je dodao Maqueda. Treba istaknuti i doprinos Arpada Šterbika koji je obranio 14 lopti. S druge strane je bilo malo raspoloženih. Tek Laszlo Nagy sa sedam golova iz devet pokušaja te donekle vratar Roland Mikler s devet obrana. Nandor Fazekas je imao vrlo loš dan i nije uspio skupiti niti jednu obranu, a bez velikog doprinosa vratara Mađarska nije imala šanse protiv jake Španjolske.