Rusi se vratili iz -18 i pobijedili Španjolsku, Brazil razmontirao Kinu za četvrtfinale

Bernard Jurišić, Ante Zovko • subota, 04.08.2012.

Košarkaška reprezentacija Rusije nastavila je niz pobjeda na Olimpijskim igrama. U odličnoj utakmici protiv Španjolske momčad Davida Blatta dvaput se vratial iz ponora i ubilježila sjajnu pobjedu koja im je vjerojatno maknula Amerikance s puta sve do finala. Utakmica Španjolske i Brazila u ponedjeljak odlučit će o drugom mjestu.

Brazil - Kina 98:59 (25:9, 17:12, 28:17, 28:21)

Uvjerljivom pobjedom Brazil je osigurao doigravanje za sebe i Španjolsku, a međusobna utakmica tih dviju reprezentacija odlučit će o drugoj poziciji. Brazilci su razmontirali Kinu dominirajući od samog početka.

Već nakon prvih deset minuta Brazil je imao 25:9 dok Kinezi nisu mogli pronaći napadački ritam, a prednost je do poluvremena narasla na 42:21. Sousa je postigao 14 poena za Brazil, Barbosa i Giovannoni po 13, a isto toliko skokova imao je Varejao. Kineze je predvodio Fanyu Zhu s 13 poena.

Iako Brazilci početkom drugog poluvremena gotovo četiri minute nisu mogli postići ni poena, protivnici to nisu nimalo iskoristili. Ubacili su u tome razdoblju dva poena više.

Kako je Rusija osigurala prvu poziciju u skupini B svladavši Španjolsku, utakmica za drugo mjesto mogla bi biti zanimljiva zbog toga - tko će izgubiti. Naime, ako SAD osvoji skupinu A, u eventualnom polufinalu bi išao na pobjednika dvoboja Španjolska - Brazil, dok bi se gubitnik s Dream Teamom mogao susresti samo u finalu.

Rusija - Španjolska 77:74 (11:28, 32:40, 56:53)

Pravu košarkašku poslasticu odigrali su Rusi i Španjolci. Španjolska je u utakmicu ušla kao favorit i otvorila je s 10:0, kasnije i čak 20:2. Rusi se nisu mogli "spojiti s loptom" u početku deset minuta, no ubrzo su stvari u ruskom orkestru počele štimati.

Na poluvremenu su Španjolci još držali osam poena prednosti, ali u trećoj četvrtiniRusi su zagospodarili parketom. U 27. minuti izjednačili su na 47:47, potom i preuzeli prednost. No, ni Španjolci se ne predaju, vraćaju prednost koja je četiri minute prije kraja iznosila, činilo se, dovoljnih 69:60. No, samo se činilo.

Rusi kreću u novi "stampedo", u tri minute serijom 13:4 izjednačavaju na 73:73, a u posljednjoj minuti osiguravaju veliki trijumf, koji im je otvorio vrata prvog mjesta i izbjegavanja favoriziranih Amerikanaca sve do finala, naravno - uz uvjet da Amerikanci u drugoj skupini ne kiksaju i osiguraju prvo mjesto. Rusima je još preostalo "samo" pobijediti Australiju u posljednjem kolu.

Prvo ime ruske momčadi bio je Vitalij Fridzon s 24 poena, Anton Ponkrašov je ubilježio 14 poena i čak 11 asistencija, Timofej Mozgov 12 poena i devet skokova. Kod Španjolske je prvo ime bio Pau Gasol s 20 poena i pet skokova, Rudy Fernandez i Marc Gasol ubacili su po 10.