Španjolci i Talijani u posljednjem kolu odlučuju o konačnom poretku skupine A

Zvonka Keliš • subota, 04.08.2012.

Nakon što su Hrvati uvjerljivo zasjeli na vrh skupine novim olimpijskim slavljem, ovoga puta nad Australijom, i preostale momčadi skupine snage su odmjerile za što bolji plasman uoči četvrtine finala vaterpolskog olimpijskog turnira. Španjolci su zaigrali s Grcima te su bili sigurni u svojoj pobjedi, dok su Talijani nanijeli i četvrti poraz Kazahstancima.

Natjecanje u skupini A vaterpolskog olimpijskog turnira stiglo je i do svog četvrtog kola u kojem je u prvom susretu skupine Hrvatska uvjerljivo svladala Australiju s pet pogodaka razlike da bi potom u bazen Vaterpolske Arene ušli reprezentativci Grčke i Španjolske.

Vaterpolisti Španjolske bez većih problema ostvarili su pobjedu kojom su učvrstili svoju drugu poziciju u skupini, dok su Grke ostavili da ovise o rezultatu dvoboja Italije i Kazahstana koji je slijedio.

Svjetski prvaci su, pak, u svom četvrtom nastupu na Igrama polučili itekako povoljan rezultat kojim su pitanje drugoplasirane momčadi skupine A ostavili za posljednje kolo u kojem se susreću s izravnim konkurentom za tu poziciju, reprezentacijom Španjolske.

Grčka - Španjolska 9:11 (3:4, 2:4, 2:1, 2:2)

Dobro su Španjolci otvorili susret, poveli su preko Minguella Alfereza, a iako Grčka uzvraća te poravnava rezultat izjednačeno je bilo tek do 2:2. Španjolsku u vodstvo 3:2 odvodi Perez Vargas, Mallarach Guell to diže na 4:2, dok prvi dio ogleda završava minimalnom prednošću izabranika Rafaela Aguilara Morilla (4:3). U nastavku španjolski vaterpolisti pokazuju što znaju, vraćaju se na +2 (5:3, 6:4), ali i ubrzo osiguravaju prednost od tri zgoditka (7:4, 8:5) s kojom se potom ide na predah.

Siromašna pogocima bila je treća četvrtina dvoboja, naime, ponovno u prvim minutama odlični bivaju Španjolci koji ostvaruju vodstvo 9:5, dok se ono do isteka trećeg dijela smanjuje na 9:7. Vrlo dobri su vaterpolisti Španjolske bili i u posljednjem dijelu u kojem pokazuju klasu više te preko Espanol Lifantea i Molline Riosa odlaze na 11:7. Četiri minute prije kraja i Grci se upisuju u strijelce u ovoj posljednjoj četvrtini te koriste španjolsko opuštanje u završnici kako bi na koncu svoj zaostatak smanjili na -2 i 9:11.

Najefikasniji u redovima pobjednika bili su Blai Mallarach Guell, Albert Espanol Lifante i Felipe Perrone Rocha s p dva postignuta pogotka, dok je najbolji kod Grčke bio Evangelos Delakas također s dva gola.

Italija - Kazahstan 9:6 (4:2, 4:2, 1:1, 0:1)

Nakon Grka i Španjolaca u bazen Vaterpolske Arene ušli su reprezentativci Italije i Kazahstana. U dvoboju aktualnih svjetskih prvaka i posljednje momčadi skupine A koja je do sada upisala uvjerljiva tri poraza na olimpijskom turniru od samoga početka bilo je jasno tko će iz bazena izaći s dva boda.

A najefikasniji su...

Odlični su u redovima Talijana bili Pietro Figlioli, Valentino Gallo, Christian Presciutti i Danijel Premuš s po dva pogotka, dok su se kod Kazahstana istaknuli Jevgenij Žiljajev i Alesej Shmider također s dva gola.

Iako Talijani u susret kreću s nerealiziranim prvim napadom i nekoliko pogrešaka koje kažnjava Jevgenij Žiljajev ubrzo preko svojih najvrjednijih igrača dolaze do prvog vodstva 2:1, a potom i 4:2. Drugu četvrtinu nastavljaju u istom ritmu, a svoju prednost povećavaju i na tri i četiri razlike (5:2, 7:3) koliko čuvaju do isteka drugoga dijela ogleda.

Čvrsta obrana, ali i brojne pogreške obilježile su nastavak susreta u kojem je tek u srednjem dijelu pao prvi gol, a za njega je zaslužan bio Pietro Figlioli koji osigurava talijanskih +5 i 9:4. Realizatorski siromašan treći dio popunio je još Kazahstanac Aleksej Shmider koji zabija za 5:9. Posljednja četvrtina obilovala je, pak, novim pogreškama i isključenjima, brojnim prekršajima i promašajima, a na samom njenom kraju Kazahstanci uspijevaju postići svoj šest pogodak i smanjiti svoj konačan poraz na 6:9. OKVIR: A najefikasniji su...