Na oproštaju od Olimpijskih igara turske košarkašice tijesno pobijedile Hrvatsku

Ivana Jurica • nedjelja, 05.08.2012.

Porazom od Turske (70:65) hrvatska ženska košarkaška reprezentacija oprostila se od nastupa na Olimpijskim igrama u Londonu. Prvo poluvrijeme Hrvatska je bila uz bok Turskoj iako je u drugoj četvrtini postigla samo sedam koševa, no, u trećoj četvrtini europske viceprvakinje su se odvojile. Ipak, ekipa izbornika Bralića zaprijetila je u zadnjoj dionici igre, došla na samo minus dva, ali dalje od toga nisu mogle. Ostat će tako zapisano da je hrvatska ženska izabrana vrsta u svom premijernom nastupu na Olimpijskim igrama ostvarila jednu pobjedu i četiri poraza.

Budući da je, sukladno očekivanjima, u ranijem susretu Češka bila bolja od Angole, susret Hrvatske i Turske zapravo nije odlučivao o ničemu. Za Hrvatsku bio je to posljednji nastup u Londonu, a za Turkinje, još jedne debitantice na Olimpijskim igrama, plasman u četvrtfinale bio je osiguran i prije ovog posljednjeg susreta u skupini.

Turska susret otvara vodstvom od 4:0. Prvi hrvatski koš postiže Lelas, tricom uzvraća i Palazoglu pa Turkinje na startu vode sa 7:3. Serijom 7:0, u kojoj je Mandir postigla pet koševa, Hrvatska je stigla do prvog vodstva u petoj minuti (12:9). S linije slobodnih bacanja Turska ponovno dolazi do minimalnog vodstva, ali koševima Ivezić, pa dvije trice Lelas Bralićeva ekipa dolazi do prednosti od 24:18 na kraju prve četvrtine.

I drugu četvrtinu Turska otvara s četiri uzastopna koša, a i ovog puta seriju im prekida Lelas. U 13. minuti nova četiri uzastopna koša Turske za izjednačenje (26:26), a odmah potom, nakon trice i novo vodstvo – 29:27. Osim koša Lelas na početku četvrtine, jednog slobodnog bacanja Vrsaljko, odnosno dvica Jelavić i Ivanković, hrvatskih koševa više nije bilo u drugoj dionici igre, pa je Turska na poluvremenu imala minimalnu prednost – 33:31.

Nakon serije od 6:0 u 23. minuti Turska je došla do najveće prednosti – 42:35 u 23. minuti utakmice. Nije naša reprezentacija nikako uspijevala smanjiti tu tursku prednost, koja se stalno kretala od pet do osam koševa razlike, ali u 29. minuti narasla je prednost na 12 koševa (54:42). Seriju 10:2 napravile su Turkinje u nekoliko posljednjih minuta treće četvrtine pa je prednost još više narasla, sve do 58:44 uoči deset posljednjih minuta igre.

Ono što je Turska napravila Hrvatskoj početkom treće četvrtine Hrvatice su napravile njima na startu četvrte četvrtine. Serija 6:0 (Mazić četiri koša, Ivezić dva) dovela je našu reprezentaciju do minus osam (58:50), pa je turski izbornik morao zvati time-out. Nastavila se hrvatska serija i nakon toga, Bralićeva ekipa došla je do 54:58, da bi tek u petoj minuti zadnje četvrtine Turska postigla prvi koš u tom periodu igre.

S dvije uzastopne trice (Lelas, Ciglar) Hrvatska je došla na samo minus dva (62:60) dvije i pol minute prije kraja. Holingsworth poentira za 64:60, Lelas ne uspijeva pogoditi tricu, pa Turska bježi u kontru koja joj donosi plus šest (66:60). Nakon toga Hrvatska više nije zaprijetila i europske su viceprvakinje susret sigurno privele kraju. Završilo je njihovom pobjedom 70:65.

Prva imena Hrvatske bile su Lelas s 14, Ivezić i Jelavić s deset koševa, dok je Turkinje predvodila Holingsworth s 14 koševa.

Hrvatska – Turska 65:70 (24:18, 7:15, 13:25, 21:12)

Hrvatska: Mandir 7, Jelavić 10, Mišura, Karcic, Salopek, Vrsaljko 1, Ciglar 3, Lelas 14, Slišković 6, Mazić 8, Ivanković 6, Ivezić 10. Izbornik: Stipe Bralić.

Turska: Palazoglu 7, Dalgalar, Vardarli, Kartalepe, Canitez 1, Tuncluer 11, Alben 8, Yilmaz 10, Holingsworth 14, Horasan 6, Ivegin 2, Caglar 11. Izbornik: Ceyhun Yildizoglu.