Francuskinjama dvoboj dana, Amerikanke razbile Kinu

Branimir Korać • ponedjeljak, 06.08.2012.

Odigrane su posljednje utakmice prvog dijela natjecanja na ženskom košarkaškom turnir. U posljednjem kolu najviše pozornosti izazvao je dvoboj Francuske i Rusije koji je otišao na stranu Francuskinja...

Skupina A: Amerikanke održale lekciju Kineskinjama

Reprezentacija SAD-a potvrdila je prvu poziciju u skupini A ogromnom pobjedom protiv Kine 114:66. U napadački najboljoj predstavi jedne ekipe na ovom turniru Amerikanke su prve koje su probile granicu od 100 poena i to bez obzira što su igrale protiv reprezentacije koja se plasirala u četvrtfinale. Otpor Kine je postojao samo u prvih deset minuta, a kada su Amerikanke drugu četvrtinu dobile s 30:8 i na poluvrijeme otišli s prednosti od plus 25, bilo je jasno kako prvakinje Azije očekuje katastrofa. Diana Taurasi je s 22 poena predvodila Amerikanke dok je kod Kine najbolja bila Nan Chen sa 16 poena.

U drugom susretu u skupini Angola je upisala još jedan uvjerljiv poraz i turnir završava bez ijedne pobjede. U ovom susretu su ih nadigrale Čehinje koje su bile bolje 82:47. I ovdje je već puno toga bilo jasno nakon tek 20 minuta, Češka je na poluvremenu također imala dvoznamenkastu prednost koju je u nastavku susreta samo povećavala. Angola je upisala čak 23 skoka u napadu, međutim vrlo loš šut ih je spriječio da upišu barem manji poraz. Michaela Zrustova je s 20 poena bila najbolja u češkom sastavu, a kod Angole su se istaknule Nacissela Mauricio s 18 poena i šest skokova te Nadir Manuel s deset poena i 11 skokova.

Skupina B: Francuskinje protiv Rusije potvrdile prvo mjesto

U drugoj skupini Ruskinje su pokušavale upisati pobjedu od pet poena razlike protiv Francuske koja bi ih lansirala na prvo mjesto. Međutim, nisu je uspjele ostvariti. Čak štoviše, Francuska je na kraju slavila 65:54 i zasluženo završila natjecanje na prvom mjestu. Presudio je vrlo loš ulazak Ruskinja u drugo poluvrijeme gdje je Francuska nakon svega plus četiri na odmoru uspjela pobjeći na više od 20 poena viška uoči posljednje dionice. Tamo više nije bilo vremena za nekakav preokret i Rusija upisuje i drugi poraz. U francuskom sastavu Celine Dumerc je upisala 12 poena, a kod Rusije Evgenija Beljakova je postigla 14.

Na drugom mjestu u skupini završile su Australke koje su ga potvrdile pobjedom protiv Kanade 72:63. Kanađanke su od samog početka bile u zaostatku, međutim nisu se predavale, uspjele su se približiti i nakon minus 19 na svega tri poena zaostatka, ali u završnici je ponovno zadrhtala ruka i Australija se odvojila te upisala pobjedu. Elizabeth Cambage je bila prvo ime susreta s 19 poena dok je kod Kanade najbolja bila Kim Smith sa 17 poena.

U posljednjem susretu dana sastali su se Brazil i Velika Britanija. S obzirom da su obje reprezentacije još u prošlom kolu otpale iz kalkulacija za prolaz, ovo je bio susret za prestiž. Uspješnije su bile Brazilke koje su slavile 78:66 uz dobru igru Clarisse Santos koja je ubacila 16 poena uz 13 skokova te Adriane Pinto koja je dodala 15 poena i 12 asistencija. Kod domaćina Natalie Stafford je ubacila 15 poena uz 11 skokova.