Marić blizu, a Varga daleko od finala u bacanju diska

Tomislav Pacak • ponedjeljak, 06.08.2012.

Kvalifikacijama za finale svoje su natjecanje na OI započeli i bacači diska, a hrvatski predstavnici nisu izborili plasman u finale. Martin Marić osvojio je korektno 17. mjesto, dok je Roland Varga bio daleko od pravog izdanja...

Varga je osvojio 17. mjesto u A skupini s hicem od 58,17 metara, što je nedovoljno za finale u koje prolazi 12 najboljih natjecanje iz dvije skupine, ili svi koji prebace kvalifikacijsku normu od 65 metara.

35-godišnji Varga ove sezone nije u posebno dobroj formi, ali u Londonu nije uspio ni prebaciti 60 metara, a kamoli se približiti hicu sezone od 62,44 koliko je bacio u Zagrebu. U Londonu je krenuo s 57,76, nastavio svojim najboljim hicem, a završio s 57,79 što je bilo dovoljno tek za 17. mjesto među 20 natjecatelja u skupini A. Kvalifikacijsku normu prebacili su Indijac Vikas Gowda i Iranac Ehsan Hadadi, ali do finala će vrlo vjerojatno i bez norme neka druga velika imena, poput Virgilijusa Alekne (63,88m).

Martin Marić bio je puno raspoloženiji, sva tri puta išao je preko 60 metara, najbolje u posljednjoj seriji kada je bacio 62,87 metara, dovoljno za 10. mjesto u skupini B i ukupno 17. u kvalifikacijama; nedostajalo su mu 68 centimetara za finale.

Marić se, nažalost, nije uspio približiti svom hicu karijere kojeg je ove godine bacio u Kaliforniji (66,53), što bi mu u Londonu bilo dovoljno za drugi najbolji rezultat u kvalifikacijama.

Bacači nisu bili posebno raspoloženi, samo su šestorica prebacila normu (Kanter, Harting, Fernandez, Okoye te spomenuti Gowda i Hadadi), a po plasmanu su se u finale plasirali Malachowski, Weirig, Harradine, Alekna, Casanas i Cadee s 63,55 metara.

Finale bacanja diska je na rasporedu u utorak u 20.45.