Amerikanke i Australke uvjerljivo u polufinale, Ruskinje jačih živaca od Turkinja, Francuskinje preokrenule

Bernard Jurišić • utorak, 07.08.2012.

U prvim četvrtfinalnim utakmicama olimpijskog turnira američke i australske košarkašice bez većih problema pobijedile su Kanađanke i Kineskinje i plasirale se u polufinale. Puno više posla imale su Ruskinje i Francuskinje, ali su svejedno osigurale nastavak borbe za medalje...

SAD - Kanada 91:48 (19:8, 42:21, 68:31)

Amerikanke su bez velike "potrošnje materijala" osigurale polufinale olimpijskog turnira. Protiv Kanade su Amerikanke sve riješile već u prvih 20 minuta, na poluvrijeme su otišle s dvostruko više ubačaja od svojih protivnica.

Diana Taurasi bila je najefikasnija u pobjedničkoj momčadi s 15 poena, Fowles i Parker zabile su po 12. Kod Kanade je prvo ime bila Kim Smith s 13 poena i šest skokova.

Australija - Kina 75:60 (22:16, 35:36, 55:52)

Australke su ipak imale nešto više posla s Kineskinjama, ali su na koncu i one uvjerljivim rezultatom osigurale polufinale. Kineskinje su se držale u utakmici 33 minute, na poluvremenu su čak i vodile, ali u završnih sedam minuta susreta su potpuno pale, a Australke osigurale siguran trijumf.

Elisabeth Cambage bila je najbolja kod Australije sa 17 poena i sedam skokova, Kineskinje je predvodila Zengyu Ma s 15 ubačaja.

Rusija - Turska 66:63 (23:16, 34:28, 51:51)

Daleko neizvjesniji okršaj ponudile su Rusija i Turska. Ruskinje su dugo kontrolirale rezultat, imale i po desetak poena prednosti, no u posljednjih 30 sekunda ušlo se potpuno izjednačeno - 62:62. U završnici su ipak bolje živce imale Ruskinje i osigurale nastavak borbe za medalje.

Naturalizirana Amerikanka Becky Hammon bila je najbolja u ruskoj reprezentaciji (19 poena, pet asistencija), Turkinje je predvodila Nevriye Yilmaz s 22 poena i pet skokova.

Francuska - Češka 71:68 (16:12, 28:28, 41:51)

Nakon izjednačenog prvog poluvremena, Čehinje su se odvojile u trećoj četvrtini. Na otvaranju posljednje četvrtine još su držale dvoznamenkastu prednost, no onda su stale, a Francuskinje u narednih pet minuta napravile veliki preokret koji ih je odveo u polufinale.

Najbolja je u francuskoj ekipi bila Celine Dumerc s 23 poena i šest asistencija, Čehinje je predvodila Ilona Burgrova sa 16 poena i šest skokova.

U polufinalnim ogledima se sastaju Australija - SAD i Rusija - Francuska.