Rusija prvi polufinalist Olimpijskih igara

Bernard Jurišić • srijeda, 08.08.2012.

Košakaška reprezentacija Rusije prva je osigurala polufinale Olimpijskih igara u Londonu. U utakmici protiv Litve, u kojoj je kontrolirala rezultat praktično svih 40 minuta, Rusija je potvrdila kako je spremna za najveće stvari...

RUSIJA - LITVA 83:74 (17:10, 32:27, 54:50)

Rusija: Šved 4, Mozgov 17, Karašev, Fridzon 11, Kaun 2, Voronov, Hrjapa 12 (6 skokova, 8 asistencija), Antonov, Monja 10, Hvocov, Ponkrašov 8, Kirilenko 19 (13 skokova). Izbornik: David Blatt

Litva: Kaukenas 19, Kalnietis 14, Mačiulis 1, Pocius 5, Seibutis, Songaila 15, Jasaitis 2, Kleiza 4 (7 skokova), Kavaliauskas, Jasikevičius 3, Valančiunas 7 (9 skokova), Jankunas 4. Izbornik: Kestutis Kemzura

Skokovi: 38-43
Asistencije: 24-15
Osvojene lopte: 4-4
Osobne pogreške: 23-28

Rusija je prva reprezentacija koja se samo na jednu pobjedu približila olimpijskoj medalji. U okršaju s Litvom momčad Davida Blatta pokazala je igračku i mentalnu snagu i odbila sve litavske pokušaje preuzimanja vodstva.

Litavci su vodili samo u početku susreta, no već sredinom prve četvrtine Rusi su preuzeli prednost i čuvali je sve do kraja susreta. Sredinom treće četvrtine Rusi su otišli na +14 (46:32), no serijom od 8:0 Litva se vratila u igru uoči posljednje četvrtine (54:50).

Tricom Kaukenasa Litva je najavila neizvjesnu zadnju četvrtinu (54:53), no Ruse je na razmaku održala trica Hrjape. Prijelomni trenutak dogodio se između 33. i 35. minute kad su Rusi napravili seriju od 7:0 i otišli na 64:55. Litavci više nisu imali snage za novi povratak.

Prvo ime Rusije bio je Andrej Kirilenko sa sjajnim učinkom od 19 poena i 13 skokova, Viktor Hrjapa je uz 12 poena imao i šest skokova i osam asistencija, Mozgov je zabio 17. Kod Litve je najbolji bio Rimantas Kaukenas s 19 poena, Songaila je zabio 15, Kalnietis 14.