Španjolska u polufinalu nakon tvrdog dvoboja na rubu incidenta

Ante Zovko • srijeda, 08.08.2012.

Španjolska je svladala Francusku 66:59 u tvrdoj četvrtfinalnoj utakmici olimpijskog turnira na kraju koje je spriječen fizički obračun.

Obrane su vodile glavnu riječ tijekom cijelog susreta, a na kraju su i presudile. Španjolska je u posljednjoj četvrtini "zaključala" svoj koš i u posljednjoj minuti spasila pobjedu. U polufinalu ide na Rusiju.

Nakon što obje momčadi nisu mogle postići ni poena prve četiri minute posljednje četvrtine, Rudy Fernandez minutu i pol prije kraja ubacio je dva slobodna bacanja za vodstvo od tri razlike. U sljedeća dva napada Francuske sve je riješila španjolska obrana.

Fernandez je spriječio Tonyja Parkera, a Pau Gasol odbio je pokušaj Ronnyja Turiafa u obruč. Stariji Gasol našao je u sljedećem napadu brata Marca za polaganje koje je 45 minuta prije kraja dovelo branitelje srebra u prednost od pet poena.

Prevladale su zatim visoke tenzije kad je Nicolas Batum zamahnuo šakom prema Juanu Carlosu Navarru pokušavši ga faulirati u trbuh. Uletjele su obje momčadi na teren, a na kraju je Batumu dopušten ostanak na terenu nakon što je spriječen veći incident.

Sami tijek utakmice obilježile su čvrste obrane. Francuska je vodila na poluvremenu 37:34 uz deset poena, šest skokova i pet asistencija Borisa Diawa. Pietrus je imao deset, a Parker osam poena. Pau Gasol vodio je konce španjolske igre sa šest poena i šest asistencija. Francuska je uglavnom vodila u prvih 20 minuta, najviše osam poena.

Španjolska je prešla u vodstvo na početku treće četvrtine s 8:0. No, nije se mogla odvojiti, s tim da je Francuska stigla na 53:51 na početku posljednje dionice.

Mlađi Gasol zabio je 14 poena, Navarro 12, a Pau deset. Parker i Diaw imali su po 15.