Amerikanci dokrajčili Australce u posljednjih deset minuta

Branimir Korać • četvrtak, 09.08.2012.

Reprezentacija SAD-a je posljednja koja je dohvatila polufinale muškog košarkaškog turnira na Olimpijskim igrama u Londonu. Amerikanci su u kasnom terminu svladali Australiju s uvjerljivih 119:86...

SAD - Australija 119:86 (28:21, 56:42, 84:70)

SAD: Chandler 6, Durant 14 (5 skokova), James 11 (14 skokova, 12 asistencija), Westbrook 6, Williams 18, Iguodala 3, Bryant 20, Love 10 (11 skokova), Harden 7, Paul 7 (5 ukradenih), Davis 0, Anthony 17 (4 skoka).
Trener: Mike Krzyzewski

Australija: Crawford, Mills 26 (6 skokova), Gibson, Ingles 19 (8 skokova, 6 asistencija), Newley 10, Dellavedova 3 (7 skokova, 4 asistencije), Barlow 5, Worthington 2, Baynes 4 (4 skoka), Andersen 11, Nielsen 5, Maric 1.
Trener: Brett Brown

Skokovi: SAD 52, Australija 42
Asistencije: SAD 24, Australija 19
Izgubljene lopte: SAD 10, Australija 18
Prekršaji: SAD 21, Australija 30

Očekivanu pobjedu u četvrtfinalu olimpijskog turnira upisali su reprezentativci SAD-a. U kasnovečernjem terminu za polufinale su igrali protiv Australije i unatoč tome što su Australci u trećoj četvrtini zaprijetili i smanjili zaostatak na malih tri poena minusa, pobjeda Amerikanaca je na kraju bila uvjerljiva i čista. Niti jednom nije dolazila pod znak pitanja.

Već u prvom poluvremenu su Amerikanci pokazali kako planiraju bez previše stresova završiti ovaj susret. Stvorili su vrlo brzo dvoznamenkastu prednost da bi u završnici poluvremena imali i visokih plus 16.

Međutim, da susret ne prođe bez velikih stresova, Australci su se pobrinuli na ulasku u drugo poluvrijeme. Patty Mills i Joe Ingles su u samo minutu i pol drugog poluvremena napravili seriju 11:0 i smanjili zaostatak na malih 56:53, ali nakon četiri minute rezultatske neizvjesnosti, Amerikanci, točnije Kobe Bryant i LeBron James vraćaju SAD na dvoznamenkastu prednost te su do kraja treće dionice uspjeli ponovno otići na 14 poena razlike, koliko su imali i na poluvremenu.

Posljednja četvrtina bila je potpuno jednosmjerna. Amerikanci su brzo povećali prednost, a ostatak susreta su iskoristili za kvalitetan šuterski trening na kojem su dodatno povećali broj ubačaja za tricu na čak 19. Australci su dodatno potonuli, više nisu mogli pratiti brze Amerikance, a ništa se nije promijenilo ni kada je Mike Krzyzewski izrotirao momčad i dao priliku svim igračima.

Završilo je 119:86, plus 33 za prvog favorita za zlatno odličje na Olimpijskim igrama. Briljantnu utakmicu je odigrao LeBron James koji je ubacio 11 poena uz 14 skokova i 12 asistencija. 20 poena je dodao Bryant, 17 Carmelo Anthony, 14 uz pet skokova Kevin Durant, a deset uz 11 skokova Kevin Love. U australskim redovima Patrick Mills je ubacio 26 poena uz šest skokova, a Joe Ingles je dodao 19 poena, osam skokova i šest asistencija.

U polufinalu SAD će igrati protiv Argentine.