Stipanović i Cremona iznenadili CSKA, Hezonja debitirao za Barcelonu

Branimir Korać • nedjelja, 09.09.2012.

Subota nije bila dobar dan za euroligaške klubove koji se pripremaju za novu sezonu. Dobar dio njih je upisao poraze, a jedno od većih iznenađenja priredila je Cremona pobjedom protiv CSKA...

Venezia - Emporio Armani

Košarkaši Venezije i Armanija iz Milana susreli su se na turniru u Modeni, a uspješnija je bila Umana Venezia s 92:88. Momčad iz Venezije je napadački odigrala odlično, posebno dobro je šutirala za tri poena uz 53 posto uspješnosti. S druge strane Armani nije bio toliko uspješan, od 28 pokušaja ubacili su deset trica.

Meč je u početku bio u rezultatskoj ravnoteži, u prvoj dionici najveće probleme Armaniju je stvarao Yakhouba Diawara koji je u tom razdoblju ubacio već 11 poena. U drugih deset minuta Venezia se uspjela odvojiti na 33:23, ali dobrom igrom Cooka i Bourousisa Armani se serijom 11:1 vraća u utakmicu.

U drugom poluvremenu Venezia je ponovno stigla do prednosti i dugo održavala vodstvo. Kad god bi se Armani približio, uslijedila je serija Venezije koja je na kraju otišla do pobjede.

U posljednjim trenucima Zoroski je bio precizan s linije slobodnih bacanja, Fantoni je ubacio vrlo važne poene i Armani bilježi poraz 92:88.

Yakhouba Diawara je predvodio Veneziju s 26 poena, Ivan Zoroski je dodao 19, a Elliot Williams i Szymon Szewczyk po 11. Kod Armanija Keith Langford je ubacio 18 poena, Omar Cook 16 poena uz 11 asistencija, Richard Hendrix 15 poena i pet skokova, Ioannis Bourousis 13 poena i osam skokova, a Antonis Fotsis je ubacio 12 poena.

CSKA - Cremona

Na turniru u Italiji moskovski CSKA je neočekivano poražen od Cremone 60:56. Iako su igrali bez ozlijeđenog Sonnyja Weemsa, Moskovljani su očekivali pobjedu, no Cremona se pokazala kao vrlo dobar protivnik.

Panathinaikos primio 32 poena

Panathinaikos je iza zatvorenih vrata i bez statistike svladao Ilisiakos 84:32. "Ova nam je utakmica dobro došla da razbijemo monotoniju treninga. Zadovoljan sam jer su igrači ravnomjerno podijelili minutažu, vidjeli smo dobre stvari, ali i da dosta toga moramo popraviti", komentirao je nakon susreta trener Panathinaikosa Argiris Pedoulakis.

Talijani su puno više željeli pobjedu, bili su borbeniji, a CSKA nije išao u prilog niti vrlo loš šut s vanjskih pozicija. Posebno je to došlo do izražaja u trećoj četvrtini koju su igrači Cremone riješili u svoju korist dopustivši Moskovljanima svega devet poena.

"Nemamo još dovoljno snage, mogli smo igrati tek tri četvrtine. U završnici susreta više nismo mogli ništa braniti. U kompletu gledano, obrana je bila dobra, 14-15 poena po četvrtini nije loše, ali moramo puno bolje igrati u napadu. Ono što vježbamo na treningu, moramo pokazati u utakmicama, još uvijek nemamo jasnu sliku momčadske igre. Pred nama je još puno rada", rekao je nakon susreta krilni igrač Moskovljana Viktor Hrjapa.

U porazu od Cremone u sastavu CSKA jedini koji je pružio nešto više bio je Saša Kaun s ubačenih 15 poena, a u protivničkom sastavu Lance Harris je ubacio 16 poena uz sedam skokova. Andrija Stipanović je odigrao 24 minute i ubacio osam poena uz pet skokova.

Lietuvos Rytas - Dnipro

Neočekivan poraz upisali su i košarkaši Lietuvos Rytasa koji su na Turniru Vladasa Garastasa poraženi od Dnipra 88:85. Litavci su vodili gotovo cijelim tijekom susreta, imali su i dvoznamenkastu prednost, ali su u završnih pet minuta dozvolili Ukrajincima seriju 9:0 koja im je donijela pobjedu.

Tri četvrtine situacija na parketu se odvijala prema očekivanjima. Lietuvos Rytas je igrao solidno održavao je dvoznamenkastu prednost koja je nakon serije 10:2 iznosila u završnici treće četvrtine 68:52.

Međutim tu slijedi lagani pad, Ukrajinci se počinju sve više približavati, a nakon vodstva 84:79 Lietuvosa, Dnipro radi seriju 9:0 i preuzima vodstvo. Kod 87:85 imao je Blums dva slobodna bacanja, nije ih pogodio i Dnipro dolazi do neočekivane pobjede.

U pobjedničkom sastavu Valdas Vasilius je ubacio 21 poen, 18 poena je dodao Daniel Kickert, a 11 uz šest asistencija Derrick Low. Kod Lietuvosa 13 poena i pet skokova upisao je Dejan Ivanov, a 12 poena Steponas Babrauskas. Leon Radošević za 20 minuta je ubacio devet poena uz po dva skoka i dvije asistencije.

Žalgiris - Anwil

Drugi litavski predstavnik na Turniru Vladasa Garastasa Žalgiris je bio puno uspješniji. On je u finalu svladao poljski Anwil bez ikakvih problema sa 78:61, a pobjeda je mogla biti još uvjerljivija.

Poljaci su izdržali svega deset minuta. Nakon prve četvrtine su zaostajali 16:14, no drugu dionicu Žalgiris otvara serijom 10:0 nakon dvije trice Lafayettea i stvara dvoznamenkastu prednost. U nastavku susreta ta je prednost još više rasla i Žalgiris nije dopuštao Poljacima nikakvu prijetnju.

Nakon polaganja Marija Delaša i četiri poena u nizu Tremmella Dardena, Žalgiris je stigao do najviše prednosti 72:49, a do kraja susreta Anwil je ipak iskoristio brojne rotacije u petorci Žalgirisa i stigao je do smanjenja na 78:61.

Žalgiris su predvodili Paulius Jankunas sa 17 poena, Oliver Lafayette s 13 poena te braća Lavrinovič s po 12 poena. Marko Popović je ostao bez poena, ali je podijelio šest asistencija dok je Mario Delaš ubacio četiri poena. Kod Anwila Ryan Wright je ubacio 12 poena.

Alba - Mitteldeutscher

Seriju neočekivanih poraza euroligaških momčadi nastavila je Alba koja je igrala protiv Mitteldeutschera i upisala poraz 75:72. Saša Obradović još uvijek nema sve igrače na okupu pa nije i dalje mogao računati na Heika Schaffartzika i Nihada Đedovića koji su u reprezentacijama, ali mu se nakon duge pauze zbog ozljede vratio Yassin Idbihi.

Loše razdoblje igre u drugoj četvrtini je omogućilo Mitteldeutscheru da stvori razliku, pobjegne na 34:20 i Alba sve do posljednje četvrtine nije imala vodstvo u svojim rukama.

Slobodnim bacanjima Thompsona berlinska momčad je nakratko na startu posljednje četvrtine povela, ali vrlo brzo je to vodstvo ispustila i bliže od tri poena zaostatka do kraja susreta nije uspjela doći.

Kod Albe su najbolji bili Deon Thompson koji je ubacio 20 poena uz sedam skokova te Zach Morley s 12 poena. Kod Mitteldeutschera Devin Uskoski je ubacio 14 poena uz pet skokova, a Đorđe Pantelić je dodao 12 poena.

Barcelona - Valencia

Perasovićeva Valencia nastavila je s dobrim igrama na ovoljetnim pripremama. U Sabadellu je svladala Barcelonu 68:66 za koju je prve seniorske minute dobio Mario Hezonja, međutim nije se uspio upisati među strijelce.

Xavi Pascual je u ovom susretu odmarao Juana Carlosa Navarra, Barcelona je najvećim dijelom susreta bila u minusu i nije joj pomogla niti dobra igra Lorbeka i Mickeal u samoj završnici.

U 15. minuti Valencia je imala visokih 32:16, no tu se Barcelona probudila i serijom 19:4 je uhvatila priključak s Valencijom. Ključni trenuci su se dogodili kada je Tomas Kelati u završnoj minuti uzeo stvari u svoje ruke, odveo Valenciju do 68:64 i Barcelona se više nije mogla vratiti u utakmicu.

Kelati je susret završio s 18 poena, a s po 11 su ga slijedili Liščuk i San Miguel. Kod Barcelone Lorbek je ubacio 15, Mickeal 12, a Jawai 11 poena. Ante Tomić je susret završio sa sedam poena, ali nije zaradio dobre kritike izvjestitelja s ovog susreta koji mu zamjeraju lošu igru u obrani i neefikasnost u napadu.

Fuenlabrada - Bilbao

Fuenlabrada je u Avili svladala Bilbao 83:74. Tek na početku susreta Bilbao je bio rezultatski ravnopravan, uspio se vratiti nakon ranog zaostatka, ali vrlo brzo se situacija promijenila i sve je otišlo na stranu Fuenlabrade.

U drugoj četvrtini se ključnom pokazala dobra reakcija igrača s klupe kod Fuenlabrade, Bilbao je sve više gubio korak i do poluvremena je zaostajao 48:39.

U drugom poluvremenu su Pilepić i Verginis prije svih pokušavali smanjiti zaostatak, ali Fuenlabrada je dobro kontrolirala stanje na parketu i u 25. minuti je imala i maksimalnih 57:41.

Završilo je 83:74, a najveće zasluge za ovu pobjedu idu Jamesu Feldeineu koji je ubacio 23 poena, Alvaru Munozu s 13 poena i Quinu Colomu s 12 poena. U sastavu Bilbaa Dimitris Verginis je ubacio 15 poena, a slijedio ga je Fran Pilepić s 11.

Fuenlabrada - Gescrap Bilbao 83:74
CAI Zaragoza - FIATC Joventut 70:102 (Roll 22, Toppert 17 | Quezada i Barrera po 19, Llovet 11)
Valladolid - CB Canarias 64:89 (Martin 18, Navarro 12 | Rost 19, Guillen i Heras po 11)
Boulazac - Lagun Aro 102:95 (Eldridge 22, Harris 15, Kerckhof 11 | Neto i Papamakarios po 16, Ibekwe 13, Lofton 12, Salgado 11)
Lietkabelis - Nižni Novgorod 66:92 (Griškenas i Jogela po 13, Kupšas 11 | Labović i Šaškov po 15, Golovin 13, Jurčik 12, Baburin 11)
Neptunas - Budivelnik 100:95 (Gailius 19, Broadus i Mikalauskas po 16, Barinov 14 | Lyons 25, Delaney 22, Šalenga 11)
Crvena zvezda - Doneck 75:67 (Savović 16, Rakočević 15, Almond i Simonović po 11 | Songaila 13, Curry i Perkins po 12)
Azovmaš - Cantu 76:60 (Greer 13, Gordić i Dragičević po 12 | Mazzarino 14, Brooks 13)
Spartak Primorje - Ural 80:63 (Gillenwater 17, Zabelin i Efevberga po 15, Isakov 12 | Monroe 17)
Spartak St. Peterburg - Banvit 48:58 (Mavrokefalidis 10 za Spartak)
Igokea - Enisej 71:78 (Gubanov 18, Zajcev 11 za Enisej)
Krasnje Krilja - Dinamo Sassari 72:67 produžetak (Balašov 17, Simmons 14)
Le Mans - Paris Levallois 79:72 (El-Amin i Victor po 14 | May i N'Doye po 13)

• Obrisan korisnik09.09.2012. u 20:59
    aj valjda cemo za 4-5 godina imati novog kukoca negdje u NBA...
  • canastra09.09.2012. u 16:38