Cibona živnula u najavi sezone, Efes pao u Zagrebu

Iz Doma Dražena Petrovića:Ivor Krapac • subota, 22.09.2012.

Dan prije nego će se susresti s Cedevitom u borbi za naslov u Kupu Dražena Petrovića, Cibona je prekinula niz pripremnih poraza i proslavila zvučnu pobjedu u očekivanju službenog početka sezone. U Domu Dražena Petrovića Cibosi su nadjačali turski Anadolu Efes, uljepšavši proslavu 30. obljetnice prvog europskog trofeja pod sadašnjim imenom kluba, Kupa pobjednika kupova iz 1982. godine...

Cibona - Anadolu Efes 70:66 (16:15, 37:30, 53:44)

Zagreb, Dom Dražena Petrovića, 4.000 gledatelja
Suci: Muhvić, Dožai i Anzulović

Cibona: Kus 7, Zubčić 11 (8 skokova), Mašić 0, Carter 11 (3 asistencije), Marčinković 7, Ware 0, Rozić 13, Jagodić Kuridža, Strawberry 8, Žižić 2, Arapović 0, Hamilton 9 (11 skokova, 3 asistencije, 2 blokade), Kovačević 2. Trener: Veljko Mršić.

Anadolu Efes: Balbay 0, Farmar 3 (4 skoka, 2 asistencije, 2 osvojene lopte), Vujačić 13 (5 skokova, 3 asistencije), Batuk 4, Erden 13 (13 skokova), Tunceri 0, Gonlum 6 (5 skokova), Savanović 11 (2 asistencije), Lucas 8, Kuqo 2, Guler 0 (2 asistencije), Gokhan Sirin, Barać 6. Trener: Oktay Mahmuti.

Poslije sedam poraza u isto toliko nastupa u pripremama, u Španjolskoj, Turskoj i protiv Širokog u Žepču, Cibona je stigla do pobjede u prvoj utakmici na domaćem parketu. Turski euroligaš Anadolu Efes, koji je prije devet dana u Antalyji svladao Cibose s 83:65, ove je subote iz Zagreba otišao s -4, sa 70:66 u korist momčadi Veljka Mršića, koja je time naznačila da se diže kako se bliži početak sezone.

Pljesak članovima momčadi iz '82.

Na predstavljanju svojim navijačima uoči početka sezone, u Ciboni su na poluvremenu ogleda s Efesom podijelili prigodne poklone igračima koji su 1982. osvojili Kup pobjednika kupova, a lijepo popunjene tribine nagradile su ih pljeskom.

Na parket su izašli tadašnji kapetan Andro Knego, Mihovil Nakić, Aco Petrović, Adnan Bečić, Zoran Čutura, Mladen Cetinja, Sven Ušić, Srđan Savović, Rajko Gospodnetić i trener Mirko Novosel, a s najviše pljeska, gledatelji su se prisjetili pokojnog Kreše Ćosića, koji je tada također igrao za Cibonu. U njegovo ime, u Domu Dražena Petrovića je ove subote bila supruga Ljerka.

Mršić će u pobjedi najviše moći biti zadovoljan kako su njegovi igrači obavili posao u obrani, iako je i u tom segmentu bilo poteškoća, pogotovo skakačkih, što je trener Vukova izdvojio poslije utakmice. U napadu će još trebati vremena da to izgleda kako bi moglo s obzirom na sastav koji Vukovi imaju, ali kako su kroz pripreme bili nekompletni, nije iznenađenje da zasad još nije idealno.

Za susret u kojem u prvom planu nije lov na pobjedu, već provjeravanje kako tko stoji uoči pravih izazova, i jedni i drugi su u subotu odigrali dosta kompetitivno, pogotovo kada se ušlo u gustu završnicu. Cibona je imala priliku slaviti i lakše. Malo manje od četiri minute do kraja vodili su sa 66:59, a nešto kasnije još držali 67:61, prije nego je Efes mini-serijom od 5:0 prišao na 67:66 i sasvim zakomplicirao stvari dvije minute prije zadnje sirene.

U preostalom razdoblju griješili su i jedni i drugi, a gosti će pamtiti četiri promašaja pod košem, tri Gonlumova, u situacijama kada su osiguravali drugu priliku napadačkim skokovima. Efesu nije nedostajalo šansi za dolazak do vodstva kada su gubili sa 67:66 ili poravnanje kod minusa od 68:66, da bi, nakon što su Vujačić i Gonlum promašili polaganja u zadnjem gostujućem napadu, Pavle Marčinković zapečatio stvar zakucavanjem za konačnih +4.

Raniji dio susreta je najvećim dijelom prošao s Ciboninim vodstvom. Vukovi su sasvim preuzeli kontrolu u završnici druge četvrtine, za odlazak do 37:30 na poluvremenu, dok su u drugoj dionici stigli i do dotad najvećih +9, s 46:37 u 26. minuti. Devet razlike stajalo je na semaforu i na ulasku u posljednjih 10 minuta (53:44), a kako se utakmica bližila kraju, Mršićeva momčad malo si je otežala posao, ali pobjeda ipak nije pobjegla iz ruku.

Slavile i košarkašice Novog Zagreba

Prije Cibone i Efesa, u Domu Dražena Petrovića u akciji su bile košarkašice Novog Zagreba, hrvatske predstavnice u Euroligi. I one su bile uspješne, sa 74:59 protiv mađarskog Györa, u utakmici u kojoj su imale dvoznamenkastu prednost na poluvremenu (40:30) i u nastavku još malo povećale razmak.

Kapetan Marin Rozić predvodio je Cibose, ubilježivši 13 poena, a Tomislav Zubčić i Demond Carter dodali su po 11 poena, Zubčić s osam skokova, ali i sa slabih 5/17 iz igre. Justin Hamilton dodao je devet poena i 11 skokova, a DJ Strawberry, koji se momčadi pridružio najkasnije, upisao je osam poena.

U gostujućem sastavu bila su tri dvoznamenkasta strijelca, Saša Vujačić i Semih Erden s po 13, a Duško Savanović s 11 poena. Erden je imao i 13 skokova. Hrvatski reprezentativac Stanko Barać igrao je nešto manje, što zbog odluke trenera Oktaya Mahmutija, što zbog problema s prekršajima. Za nepunih osam minuta na parketu upisao je šest poena, dva skoka i tri izgubljene lopte.

Bez puno vremena za predah, Cibona će u nedjelju navečer ponovno igrati u svojoj dvorani. Finale Kupa Dražena Petrovića protiv Cedevite na rasporedu je u 20:30 sati.