Ivan Dominik • utorak, 16.10.2012.

Skupine H i I donijele su u petom, odnosno četvrtom kolu kvalifikacija dosta zanimljivih događaja i podosta dobrog nogometa. Neke su utakmice plijenile pozornost igrom i kvalitetom, neke rezultatom i zanimljivostima, a neke svojom odgodom.

Španjolci su u derbiju kola i središnjoj utakmici skupine šokantno izgubili dva boda i remizirali s Francuskom u posljednjim sekundama svog dvoboja, dok je Bjelorusija bila sigurna kod kuće protiv Gruzije za prvi trijumf kvalifikacijskog ciklusa. Englezi i Poljaci zbog kiše i natopljena travnjaka nisu izašli na teren Varšave, Moldavija je slavila protiv San Marina u okršaju autsajdera, a "mala" Crna Gora je šokirala Kijev i Ukrajinu...

Skupina H

Utakmica između reprezentacija Engleske i Poljske koja se s početkom u 21 sat po hrvatskom vremenu trebala odigrati u Varšavi na Nacionalnom stadionu nije započeta, jer je odgođena zbog vremenskih uvjeta. Naime, zbog obilne kiše koja je tijekom dana padala u poljskoj prijestolnici travnjak je bio previše natopljen i nespreman za igru te je stoga utakmica do daljnjega odgođena, a novi datum još nije poznat. Vrlo bizarna i čudna situacija dogodila se u Varšavi, pogotovo zato što Nacionalni stadion - ima krov.

Crna Gora je srušila Ukrajinu. U Ukrajini. Veliko iznenađenje viđeno je u Kijevu gdje je mala hrvatska susjeda, Crna Gora, slavila nad jakim i uvijek neugodnim domaćinima - Ukrajincima. Pogodak odluke za krajnjih 1:0 gostiju zabio je u 45 minuti dvoboja, pred sam istek prvog dijela, Dejan Damjanović, koji nije zadrhtao kada je sam izašao pred Pjatova, nego ga je smireno matirao za pobjedu svoje reprezentacije. Ta je pobjeda mogla biti i uvjerljivija, no Stevan Jovetić je promašio penal deset minuta prije kraja ogleda.

Omaleni San Marino u svojoj je utakmici petog kola skupine H ugostio slabašnu Moldaviju, koja ipak nije bila slabija od domaćina. Dvije egzotične ekipe odigrale su neefikasnu utakmicu u kojoj je s 2:0 pobjedu odnijela Moldavija.

Gosti su susret prelomili tek u drugom dijelu utakmice i to u njegovoj kasnoj fazi. Mrežu domaćih načeo je u 72. minuti Dadu realiziravši jedanaesterac, a šest minuta kasnije je priču zaključio Epureanu za konačnu pobjedu jednog autsajdera skupine nad drugim.

Skupina I

U prvom susretu četvrtog kola skupine I posljednje plasirana je momčad grupe, Bjelorusija, dočekala Gruzijce koji su je već jednom, u prvom kolu, svladali kod kuće s 1:0. Bjelorusija je u susret ušla kao reprezentacija koja posljednjih pet utakmica u nizu primala barem po pogodak, no, serija je prekinuta baš protiv Gruzije i to pobjedom koja je bjeloruskoj reprezentaciji bila prva u kvalifikacijskom ciklusu za SP 2014. godine.

Bjelorusi su susret riješili vrlo brzo u prvom poluvremenu te su s dva pogotka u prvih 28 minuta usmjerili cijeli dvoboj. Već u šestoj minuti dvoboja Renan Bressan pogađa mrežu Gruzije za oduševljenje domaćih navijača u Minsku i vodstvo svoje zemlje od 1:0, dok je za, kako se kasnije pokazalo konačnih, 2:0 zabio Stanislav Dragun. Pobjeda nad Gruzijcima Bjelorusiji je donijela prve bodove u ovim kvalifikacijama, iako su i dalje ostali "fenjeraši" skupine, dok je Gruzija s četiri boda treće plasirana u toj skupini.

Drugi i središnji dvoboj skupine odigran je na stadionu Atletico Madrida, Vicente Calderonu, u Madridu gdje je španjolska reprezentacija ugostila Francuze. U vrlo čvrstoj i tvrdoj utakmici pobjednika nije bilo jer je nakon velike borbe Francuska u posljednjim sekundama uspjela stići do boda i konačnih 1:1.

Gol za domaće, ujedno i prvi na utakmici, postigao je Realov stoper Sergio Ramos nakon lijepih poteza trojice Barcelonista. Nakon što je lijepim driblingom i prolazom po boku Jordi Alba zaradio korner, iz istoga je Xavi Hernandez odličnim ubačajem pronašao Ramosovu glavu kojom branič isprva pogađa stativu. No, kada se već Ramos uhvatio za glavu jer je propustio odličnu priliku za gol, Pedro Rodriguez iz odbijanca puca po golu, loptu odbija Lloris i to baš pred Ramosove noge, a ovaj pored smušene francuske obrane poentira za 1:0 La Roje.

Do kraja poluvremena je Španjolska mogla i udvostručiti vodstvo, međutim, Cesc Fabregas nije uspio zabiti iz najstrože kazne pa je prvih 45 minuta susreta zaključeno minimalnim vodstvom domaćih. To vodstvo prolongiralo se do treće minute sudačke nadoknade u kojoj ipak Tricolori dolaze do boda jer je Oliver Giroud najbolje reagirao na asistenciju Francka Riberyja te je matiravši Casillasa donio veliko slavlje i veliki bod svojim Galskim pijetlovima.

• Obrisan korisnik17.10.2012. u 11:38
    dok francuzi ne budu imali 5-6 bjelaca u prvih 11, neće biti super snažna momčad, kao nekad. crni igrači, iako imaju fantastične fizikalije su taktički očajni, a ni tehnički vrlo često nisu na visokom nivou. uz to, nemaju disciplinu u igri. to nije rasizam nego činjenica.
  • Obrisan korisnik17.10.2012. u 10:42
    Potpuno zasluženo francuzima bod, ipak je pravda zadovoljena na samom kraju utakmice.
  • Zdren17.10.2012. u 08:58