DHB-Pokal: Nikola Blažičko junak Lübbeckea u pobjedi nad Füchseom, Ninčeviću crveni karton

Igor Šestak • srijeda, 24.10.2012.

U utorak su odigrane tri utakmice trećeg kola rukometnog Kupa Njemačke, DHB-Pokala. Još u nedjelju plasman među najboljih 16 klubova ovog natjecanja je osigurao drugoligaš Bietigheim, a isto je u u utorak uspjelo također drugoligašu Erlangenu te prvoligašima Lübbeckeu i HSV-u. Posebno zanimljiv bio je okršaj Lübbeckea i Füchsea iz Berlina u kojem su domaćini pružili odličnu igru i zasluženo pobijedili. U akciji je bilo i šest hrvatskih rukometaša, a najuspješniji od njih bio je vratar Nikola Blažičko s čak 14 obrana.

TuS N-Lübbecke - Füchse Berlin 32:28 (18:12)

Ni mjesec dana nije prošlo od bundesligaške utakmice Lübbeckea i Füchsea u kojoj je berlinski klub slavio s 33:29, a Lübbecke je dobio priliku za uzvrat i iskoristio ju. U utakmici rukometnog Kupa Njemačke, momčad Genadija Chalepa slavila je s 32:28 i izborila prolaz u iduće kolo, dok su se Lisice svojom vjerojatno najslabijom utakmicom u ovoj sezoni oprostile od daljnjeg natjecanja.

Bila je to utakmica u kojoj su veliki trag ostavili i hrvatski rukometaši, kojih je zahvaljujući oporavku Drage Vukovića u igri bilo četiri. Drago je zaliječio ozljedu koljena i vratio se na parket, a na vratima Lübbeckea je od početka bio Nikola Blažičko. Na suprotnoj strani stajali su specijalac za obranu Lisica, Denis Špoljarić, i lijevo krilo Ivan Ninčević.

Početak utakmice obilježila je neefikasnost i s jedne i s druge strane. Lübbecke je u pet minuta zabio dva gola, a gosti su na svoj prvi morali čekati do šeste minute. Zasluge za to idu i Blažičku koji je u ranoj fazi prikupio tri obrane. U 8. minuti svoj prvi gol na utakmici zabio je Ninčević, iz sedmerca je smanjio zaostatak Lisica na 3:2. Razigrao se tada Daniel Svensson i zabio tri uzastopna gola domaćina za vodstvo 6:3. Füchse je u tim trenucima mnogo griješio u napadu, a u 15. je minuti, nakon još jedne u nizu pogrešaka, Blažičko bacio loptu u kontru za Wilkea koji pogađa za 8:5. Dagur Sigurdsson morao je pozvati minutu predaha.

Nakon nje atraktivan je gol zabio Ninčević s lijevog krila pa u idućem napadu Richwien s desnog i Lisice su još jednom uhvatile priključak. Ipak, njihov uspon u igri trajao je kratko pa su rukometaši Lübbeckea do 22. minute izgradili vodstvo od četiri pogotka, u 27. minuti na semaforu je svijetlilo 17:10, a na poluvremenu 18:11. Igrači Füchsea prečesto su griješili u napadima, posebno u kontrama, a odličan je bio i Blažičko na domaćim vratima. Napadi Lübbeckea bili su brzi i Špoljarić i društvo nisu ih uspijevali zaustaviti.

Lübbecke je na otvaranju nastavka došao i do osam golova prednosti, ali su Berlinčani preko Richwiena smanjili na 21:15 u 33. minuti utakmice. Do 45. minute i rezultata 28:20 domaćini su igrali sjajno i u jednom trenutku čak vodili s devet golova razlike (24:15). Napad gostiju i dalje nije funkcionirao, a najbolji primjer za to je situacija u 41. minuti kada ni s dva igrača više nisu uspjeli svladati Blažička. U 43. minuti viđena je prilično rijetka situacija, u strijelce se upisao Denis Špoljarić.

No, od 45. minute Lisice su zaigrale bolje. Serija 4:0 približila ih je na minus četiri i prisilila Chalepa na minutu odmora. Napadački post Lübbeckea prekinuo je Drago Vuković u 51. minuti, ali su gosti golovima Pevnova i Ikera Romera smanjili zaostatak na tri gola. Imali su i napad za minus dva, ali je on prekinut prekršajem u napadu, a zbog nervozne reakcije i bacanja lopte isključenje je zaradio Ninčević. Domaćini su iskoristili taj poklon, tri i pol minute prije kraja poveli s 31:26 te mirno priveli utakmicu kraju.

Jedan od junaka u pobjedi Lübbeckea bio je Nikola Blažičko koji je branio gotovo cijelu utakmicu i prikupio 14 obrana te u nekoliko navrata zaradio velike ovacije domaćih navijača. Dragu Vukovića je trener Chalepo uglavnom koristio u obrambenim akcijama, dok je u napadu igrao vrlo malo. Ipak, uspio je zabiti jedan pogodak. Odličan napadački učinak ostvarili su Denis Wilke s osam te Daniel Svensson i Arne Niemeyer sa sedam golova.

Kod neraspoloženih gostiju istaknuo se Iker Romero sa šest golova, a četiri je postigao Konstantin Igropulo. Ivan Ninčević završio je utakmicu s tri pogotka (sedmerci 2/2) i isto toliko isključenja te u konačnici crvenim kartonom. Cijelu je utakmicu bio prilično nervozan i često reagirao na sudačke odluke, a dva isključenja je zaradio u samoj završnici utakmice dok je njegova momčad možda i imala malu šansu za preokret. Denis Špoljarić je zabio jedan gol, ali se obrambenim reakcijama pridružio blijedoj izvedbi cijele momčadi. Nisu blistali ni berlinski vratari. Heinevetter je obranio tek tri lopte, a Stochl devet.

I jedni i drugi sada se okreću Bundesligi. Lübbecke će u subotu ugostiti Essen te bi protiv posljednje momčadi lige trebao doći do novih bodova, dok Füchse u nedjelju očekuje derbi na gostovanju kod Flensburga. Lisicama je ovo prvi poraz u domaćim natjecanjima ove sezone, a ne pokažu li se u nedjelju u daleko boljem izdanju mogle bi vrlo lako doživjeti i drugi.

Bergischer HC - HSV Hamburg 28:32 (14:14)

HSV je u trećem kolu DHB-Pokala morao na gostovanje kod trenutno vodeće momčadi 2. Bundeslige, Bergischera. Hamburška momčad gotovo da ima više ozlijeđenih nego zdravih igrača pa se za ovu pobjedu morala itekako pomučiti. Nedostajali su joj Bitter, Carlen, Jansen, Lijewski, Hens i Lacković, koji je prošlog tjedna slomio prst, a domaćini su bili željni velikog iznenađenja.

Svoje su mjesto u početnoj postavi HSV-a pronašli Domagoj Duvnjak i Igor Vori, a njihov klub je već u prvih šest minuta stvorio prednost od tri pogotka. Gosti su tu prednost uspješno čuvali sve do 16. minute kada je Bergischer smanjio zaostatak na jedan gol. Raspoloženi Lindberg je vratio HSV-u značajnije vodstvo, ali su domaćini dvije minute prije kraja uspjeli izjednačiti na 13:13. Zabio je tada Vori, a na drugoj strani odgovorio Hegemann pa se na odmor otišlo s izjednačenim rezultatom.

Bergischer je tempo HSV-a uspio pratiti do 39. minute i rezultata 19:19. Tada su Kraus, Lindberg i Petersen zabili tri uzastopna gola za novo osjetnije vodstvo gostiju. Bergischer je još tri puta smanjio zaostatak na jedan gol, ali više nijednom nije uspio izjednačiti. Utakmicu su konačno prelomili Lindberg i Kraus svojim golovima za vodstvo HSV-a 29:25 tri i pol minute prije kraja.

U sjajnoj formi je u posljednje vrijeme Hans Lindberg i gotovo na svakoj utakmici je prvi strijelac Hamburga. Bergischeru je zabio čak 12 golova, od čega sedam iz sedmeraca (7/7) i pet iz igre (5/7). Kraus je zabio osam golova (8/12), a Petersen četiri (4/5). Domagoj Duvnjak silno se trudio, ali ga šut nije služio. Šutirao je devet puta i zabio tek dva pogotka. Igor Vori zabio je tri pogotka uz šut iz igre 3/4. HSV-ovi vratari Tahirović i Beutler skupili su 14 obrana, baš kao i Bergischerovi Huhnstock i Stochl. U napadu domaćih istaknuo se Victor Szilagyi s pet golova.

ASV Hamm-Westfalen - HC Erlangen 21:28 (10:11)

U dvoboju drugoligaša uspješniji od Hamma bio je Erlangen sa sedam golova razlike. Zanimljivo, Hamm-Westfalen je 12., a Erlangen 17. od 20 drugoligaških klubova, ali u kup-utakmici su slabije plasirani gosti bili bolji te će nastaviti natjecanje za DHB-Pokal.

Gosti su do odlučujuće prednosti stigli serijom 7:2 u periodu od 39. do 49. minute. S deset postignutih golova istaknuo se Daniel Pankofer, a četiri je u pobjedu svog kluba ugradio Moritz Weltgen. Poraženu momčad s pet je golova predvodio Matthias Struck.

16Wetzlar 22574:629-5511
17Minden 23608:714-1067
18Hamm-Westfalen 25648:798-1507