Poljaci, Srbi i Slovenci bez većih problema do drugih pobjeda na Svjetskom prvenstvu

Mišo Gulić, Zvonka Keliš, Ivan Dominik • ponedjeljak, 14.01.2013.

Nakon uvodne pobjede protiv Saudijske Arabije, Slovenija je u drugom kolu grupe C na Svjetskom rukometnom prvenstvu sjajnom igrom u posljednjih desetak minuta slomila otpor vrlo nezgodnih Korejaca koji su tako i dalje ostali s nulom na kontu. Gotovo ista stvar pošla je za rukom i Srbima, koji su u drugom kolu bili neprikosnoveni te su novu pobjedu upisali i protiv neugodnih i jakih Bjelorusa. Na kraju dana dvoranu u Zaragozi ugrijali su i Poljaci koji su bez ikakvih problema svladali Saudijsku Arabiju hrvatskog trenera Nenada Kljaića.

Saudijska Arabija - Poljska 14:28 (6:14)

Nakon što su na samom otvaranju prvenstva namučeni od strane Bjelorusa, Poljaci su na koncu odličnom atmosferom i ostvarenom pobjedom u ponedjeljak krenuli u nove španjolske pohode. U dvorani Princa Filipa tako su za kraj drugoga kola snage odmjerili s ekipom Saudijske Arabije hrvatskog trenera Nenada Kljaića koja je u prethodnom kolu nadjačana od strane hrvatskih susjeda, Slovenaca. S raspoloženim Slawomirom Szmalom i Marcinom Wicharyjem među vratnicama te Bartczakom i Orzechowskim u napadu bojazni za uvjerljivo poljsko slavlje uistinu nije bilo.

Susret u Zaragozi odlično su otvorili Poljaci koji već u prvim minutama daju do znanja tko će u narednih 60 minuta biti gazda na terenu dvorane Princa Filipa, naime, nakon uvodnih 5:0 igračima Michaela Bieglera nije trebalo mnogo da povećaju svoje vodstvo. Poveli su tako 7:2 i 10:4, dok su s druge strane Saudijci bili potpuno nemoćni. Do isteka 30. minute Poljska je već imala i osam pogodaka prednosti (14:6).

U nastavku dvoboja ponovno slijedi odlično otvaranje poljskih reprezentativaca koji sada već odlaze na 18:6 te gotovo potpuno zaustavljaju svog protivnika. Jedini koji je u narednim minutama uspio pronaći rješenje za čvrstu poljsku obranu bio je Alsalem koji se do kraja ogleda u listu strijelaca upisuje četiri puta. Konačno, odlične obrane vratarskog tandema Szmal/Wichary te raspoloženi igrači u napadu doveli su Poljake do njihovog drugog slavlja na svjetskoj smotri, kao i novih, vrijednih bodova.

Najefikasniji u redovima pobjednika bili su Michal Bartczak i Robert Orzechowski s po pet postignutih pogodaka. Poljski vratari zajedno su sakupili 23 obrane, dok su oni iz protivničkih redova skinuli deset lopti. Najbolji kod Saudijske Arabije bio je Mahdi Alsalem s četiri gola.

Srbija - Bjelorusija 34:28 (20:13)

Fantastičnu napadačku utakmicu odigrala je reprezentacija Srbije protiv vrlo jakih i neugodnih Bjelorusa predvođenih Siarheijem Rutenkom i, nakon 60 minuta velike borbe, ali i dominacije, upisala drugu pobjedu u Zaragozi. Time se pridružila Sloveniji s dvije pobjede na kontu iz prve dvije utakmice skupine C, nakon što je u prvom kolu bila svladana Južna Koreja.

Vrlo efikasan susret otišao je na stranu izabranika Veselina Vukovića unatoč odličnom otporu Bjelorusa, koji su također bili vrlo dobri napadački, ali su za razliku od Srba podosta zakazali u obrani. Već na poluvremenu Srbija je zabila 20 pogodaka te je vodila sa sedam golova razlike, a unatoč mnogo boljoj igri Bjelorusa u nastavku, Srbi veliku prednost iz prvog dijela nisu više mogli ispustiti.

Tako je dvoboj odlučen praktički u prvih pola sata, premda su se Orlovi morali i pomučiti u drugom poluvremenu kako bi iskontrolirali dvoboj, zadržali prednost i na kraju pobijedili. Srbija je jednostavno odigrala furiozno i jako kvalitetno, pogotovo u prvom poluvremenu, te je apsolutno zasluženo stigla do pobjede koja ipak nije bila toliko laka koliko sugerira konačan rezultat.

Za bolju i naposljetku pobjedničku momčad u ovoj su utakmici prednjačili igrači koji inače i nisu toliko ključni za Srbiju. Najefikasniji su s po pet pogodaka bili Ivan Nikčević na lijevom krilu i Petar Nenadić na lijevom vanjskom, obojica iz poljske Wisle Plock Hrvata Marina Šege, te Kielov Marko Vujin, koji igra fenomenalno na ovom prvenstvu. Nenadić je odigrao ponajbolju utakmicu svoje karijere za reprezentaciju i s pet pogodaka proslavio rođenje sina Aleksa, kojeg je dobio baš danas sa suprugom Jelenom Nikolić, kapetanicom srbijanske ženske odbojkaške reprezentacije.

Kod odličnih, ali ipak nedoraslih Bjelorusa istaknuo se Siarhei Rutenka, koji je bio prvi strijelac utakmice s nevjerojatnih 11 zgoditaka, dok mu se jedini bolje od ostalih pridodao njegov imenjak Šilovič, koji je poentirao četiri puta. Srbija je dvoboj ponajprije dobila kolektivom, budući da se čak 12 njenih igrača upisalo u strijelce, svi osim Alema Toskića, Žarka Šešuma i dvojice vratara.

Južna Koreja - Slovenija 27:34 (13:14)

Slovenci su vrlo dobro otvorili susret i prije nego su se Korejci zagrijali došli do vodstva od 0:6, sjajan je bio Gajič tim trenucima, ali brzo su zaradili dvostruko isključenje, stoga se njihova prednost brzo istopila.

Kod rezultata 10:11 Korejci su imali kontru za izjednačenje, no istaknuo se Škof, nakon čega su Slovenci pobjegli na tri razlike (10:13), što ponovno nisu znali sačuvati pa je nakon prvih 30 minuta semafor pokazivao 13:14.

Korejci su vrlo dobro otvorili nastavak, došli do izjednačenja (17:17), imali čak dva napada za preuzimanje vodstva, no nisu to znali iskoristiti, što su Slovenci kaznili i bez previše problema pobjegli na ugodnih plus četiri (19:23).

Bio je to i prijelomni trenutak susreta, jer do kraja Korejci nisu uspjeli ugroziti slovensko vodstvo, iako su u dva navrata stizali na minus dva. Susret je nakon zanimljivih 60 minuta zaključen rezultatom 27:34.

Prvo ime u pobjedničkoj momčadi bio je Gajič s 11 golova, dok je odličan na vratima bio i Škof s obranjenih 20 udaraca. S druge strane trojica Korejaca, Yi-Kyeong, Se-Ho i Chan-Young zabili su po šest.

• Obrisan korisnik15.01.2013. u 10:48
    @re-alan...komentar ti je skroz NErealan:) ma kakvi slovenci, što ti je?! pa nisu saudijci i totalno pomlađena j.koreja pokazatelj snage.kad su imali super igrače nisu mogli napraviti ništa više nego srebro doma (zbog kopanja oka peri!), a gdje će sada nešto napraviti s relativno neiskusnim i... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik14.01.2013. u 19:41
    Na njih treba Najozbiljnije računati oni mogu biti nagazna mina i za najveće favorite prvenstva
  • Obrisan korisnik14.01.2013. u 18:46