Španjolci bez veće muke nadigrali Egipat, Mađari pregazili Australce

Branimir Korać, Ante Zovko • ponedjeljak, 14.01.2013.

I u drugom susretu u skupini D Svjetskog prvenstva Španjolska je stigla do pobjede i to ponovno protiv afričkog predstavnika. Nakon što je u prvom kolu svladala Alžir, u drugom je bila bolja od Egipta s 29:24. Poslije Hrvatske, i Mađarska je s lakoćom prešla preko Australije, s 30 pogodaka razlike.

Španjolci bez problema s Afrikancima

Kao što Alžir nije uspio iznenaditi Španjolsku, nije uspio niti Egipat. Za razliku od Alžiraca, Egipćani su pružili nešto bolji otpor, no bez obzira na to nisu ozbiljnije zaprijetili favoriziranom domaćinu.

Egipćani u konačnici mogu biti zadovoljni što su postigli 24 gola bez obzira na prilično statičan napad i forsiranje igre na pivota. Španjolska je u obrani mogla biti i bolja, unatoč 11 obrana po službenoj statistici niti Arpad Šterbik nije posebno briljirao, ali iako to nije bila blistava predstava Španjolaca, pobjeda je upisana i to im je najvažnije prije onih težih dvoboja.

Egipćani su se u rezultatskoj ravnoteži držali prvih 15-ak minuta, a onda je Španjolska potpuno preuzela kontrolu i odvojila se te više nije bilo nekih većih prijetnji.

Bijeg domaćina je započeo sredinom prvog dijela kada je u 14. minuti Šterbik upisao svoju prvu obranu, nakon toga Rivera niže tri gola i egipatski izbornik je prisiljen pozvati minutu odmora. Međutim to nije posebno pomoglo njegovoj reprezentaciji jer je Španjolska u 24. minuti golom Rivere iz kontranapada po prvi puta došla do pet golova viška i to je održala do odlaska na odmor.

Na poluvremenu je bilo 16:11 za Španjolce koje je sa šest golova predvodio ljevokrilni igrač Nantesa.

U drugom poluvremenu Egipat je uspio spriječiti Španjolsku da se odmah odvoji pa je čak u 48. minuti uspio uhvatiti priključak i smanjiti na 23:20, malo je zabrinuo Španjolce koji ipak koriste isključenje Mohameda i odlaze na 25:20. Bio je to uvod u seriju 5:0 koja je potpuno prelomila utakmicu. U toj seriji Španjolske nešto je obranio i Šterbik, obrana je odigrala bolje i Egipćani su ostali punih devet minuta bez gola.

Post Egipta prekinuo je Gamal, no već je bilo kasno za nekakvo čudo. Sve što su Egipćani do kraja susreta uspjeli napraviti je smanjiti na konačnih 29:24.

U španjolskom sastavu na šest golova iz sedam pokušaja je ostao Valero Rivera dok je stopostotan učinak iz pet pokušaja imao Albert Rocas. Kod Egipćana je najefikasniji bio s pet golova Ahmed Mostafa, a razočarao je Ali Zein koji se raspucavao i potrošio 11 lopti za tri gola. Hady Mohamed je obranio 12 lopti.

Mađarskih plus 30 protiv Australije

Kao i Hrvatska u prvom kolu, i Mađarska je odradila pucački trening protiv Australije uoči međusobnog ogleda u sljedećem kolu. U jednosmjernoj utakmici Mađari su slavili s okruglih 30 golova razlike, 43:13.

Peter Tatai obranio je 16 udaraca, dvostruko više od dvojice kolega preko puta terena, a njegovi su suigrači ukrali 21 loptu i zabili 43 puta iz 54 pokušaja.

Dok je Hrvatska pobijedila s 23 razlike Australiju, Mađarska je toliku prednost imala već u 44. minuti (31:8). Mađari su već do sedme minute poveli 5:1 i otvorili put prema golijadi u kojoj je najefkasniji bio Csaszar s osam pogodaka.

Szöllösi je dodao sedam golova, Krivokapić šest, a Lekai pet. Fletcher je za Australce zabio šest.