Hrvatska 30:21(15:11) Mađarska
Mađarska

Sjajna Hrvatska razbila Mađare i s odličnim položila prvi veliki ispit

Branimir Korać • utorak, 15.01.2013.

Sjajna predstava hrvatske reprezentacije nije Mađarima ostavila niti gram šanse za neko njihovo slavlje. Cijelim tijekom susreta Hrvatska je kontrolirala igru, pokazala kvalitetu i širinu te odnijela visoku pobjedu 30:21...

Hrvatska - Mađarska 30:21 (15:11)

Svjetsko prvenstvo, skupina D, treće kolo

Suci: Lars Geipel (Njemačka), Marcus Helbig (Njemačka)

Hrvatska: Mirko Alilović (9 obrana), Filip Ivić (2 obrane), Domagoj Duvnjak 5, Blaženko Lacković, Luka Stepančić 2, Marko Kopljar 6, Igor Vori 1, Jakov Gojun 2, Zlatko Horvat, Drago Vuković, Lovro Šprem 1, Damir Bičanić 2, Stipe Mandalinić, Manuel Štrlek 3, Ivan Čupić 8(3), Željko Musa.
Izbornik: Slavko Goluža

Mađarska: Peter Tatai (3 obrane), Roland Mikler (12 obrana), Szabolcs Szöllösi 5, Tamas Mocsai, Gabor Csaszar 3, Gergö Ivancsik, Gergely Harsanyi 3(1), Barna Putics, Milorad Krivokapić 3(3), Kornel Nagy 2, Laszlo Nagy 4, Attila Vadkerti, Szabolcs Zubai 1, Timuszin Schuch, Gabor Ancsin, Mate Lekai.
Izbornik: Lajos Mocsai.

Sedmerci: Hrvatska 3/3, Mađarska 4/8

Isključenja: Hrvatska 4 minute (Gojun, Musa), Mađarska 4 minute (Csaszar, K. Nagy)

Niti najveći optimisti nisu očekivali ovakvo razbijanje mađarske reprezentacije. Hrvatska je odigrala vrhunsku utakmicu, pokazala zašto je i na ovom natjecanju kandidat za najviši plasman i spustila je Mađarsku na zemlju.

Mađari su s puno samopouzdanja ušli u utakmicu, ali od početka susreta Hrvatska je bila ta koja je diktirala ritam, Mađarska nije niti jednom došla u vodstvo i nije imala nikakvu šansu.

Obje reprezentacije su ušle vrlo čvrsto u utakmicu s dobrom igrom u obrani dok napadi u ranoj fazi nisu bili toliko raspoloženi. Kod Mađarske već tradicionalno nije bilo brzog protoka lopte dok je na drugoj strani Mikler zaustavio nekoliko laganih hrvatskih pokušaja. Taj protok je ipak bio bolji u našoj reprezentaciji koja je tako nakon deset minuta igre imala vodstvo 5:3 i održavala tu prednost od dva gola koju je stekla u samom startu utakmice.

Ključni trenutak

Susret je odlučio odličan ulazak u drugo poluvrijeme hrvatske reprezentacije. Na poluvremenu je bilo 15:11 za Hrvatsku, no u manje od tri minute drugog dijela naša reprezentacija napravila je brzih i velikih 4:0, pobjegla na plus osam što je dodatno pogodilo mađarsko poljuljano samopouzdanje. U nastavku susreta više nije bilo problema, Mađari nisu imali snage, ali niti volje za neki veliki preokret.

U početnoj fazi utakmice pokretljiva obrana donijela je Hrvatskoj nekoliko laganih golova iz kontranapada koje su realizirali Čupić, Duvnjak i Štrlek, a nakon jedne od njih u 16. minuti Hrvatska s igračem više dolazi po prvi put do tri gola prednosti (7:4) da bi dvije minute kasnije ponovno iz brze tranzicije pala još dva gola i to Gojuna i Čupića za 9:4.

U tim trenucima je sve izgledalo odlično po Hrvatsku, posebno tranzicijska igra, pokretljiva obrana i Alilović na golu. U prvih 18 minuta skupio je pet obrana od čega dva sedmerca što je dodatno dalo sigurnost ostalim igračima.

Do odlaska na poluvrijeme nije bilo nekih većih promjena. U završnici prvog dijela na teren su ušli i Stipe Mandalinić i Luka Stepančić, no to se nije odrazilo na rezultat, dapače, upravo Stepančić je zabio za konačnih 15:11 na poluvremenu.

Mađarskoj nije pomogao niti raspoloženi Mikler koji je skupio devet obrana i osim jednog pokušaja Mandalinića, sve ostale lopte su završile u mreži. S druge strane Alilović je stao nakon 30 minuta na onih pet obrana, no mađarski napad izuzev Laszla Nagyja kojeg je jedno vrijeme uspješno izolirao Mandalinić, napravio je malo toga dobroga. Odličan posao je napravljen na Csaszaru, vrlo važnom mađarskom igraču koji je u prvih 30 minuta potpuno zaustavljen.

Uoči drugog poluvremena bilo je dosta razloga za dobro raspoloženje, a ono je još dodatno skočilo nakon dobrog otvaranja - gola Bičanića pa obrana Alilovića, realizacije Čupića i Štrleka iz kontre te Duvnjaka za lijepih 19:11.

Igrač utakmice

Iako je postigao pet golova iz deset pokušaja i nije bio naš najbolji strijelac, Domagoj Duvnjak je odradio odličnu utakmicu. Uz Alilovića i Štrleka imao je najveću minutažu, dirigirao je hrvatskim napadom koji je bio najvećim dijelom susreta odličan i osim što je zabio tih pet golova, podijelio je i osam asistencija i ukrao u obrani pet obrana.

Tri minute su trebale Hrvatskoj da napravi velikih 4:0 i pobjegne na 19:11 i mađarski izbornik praktički tek po dolasku iz svlačionice morao je prekinuti hrvatsku seriju minutom odmora i pokušati vratiti poljuljane mađarske reprezentativce u igru.

Seriju Hrvatske uspio je prekinuti Csaszar golom u 35. minuti za smanjenje na 19:12, no i dalje je to bila ogromna prednost Hrvatske koja je u potpunosti kontrolirala situaciju na terenu i izgledala odlučno i koncentrirano.

Imala je Hrvatska ubrzo kontru za odlazak na 22:13, no Čupiću je brani Mikler i umjesto da Hrvatska ode na plus devet, Mađari rade mini seriju i nakon manjih problema Hrvatske u napadu smanjuju na 21:16.

Ipak, probudilo je to hrvatske igrače koji su ponovno podigli igru i u obrani i u napadu, ponovno je Alilović dodao dvije obrane i do sredine drugog poluvremena ponovno su se nadvili crni oblaci nad mađarsku reprezentaciju, Hrvatska je odjurila na 25:17.

U posljednjih deset minuta Slavko Goluža je dosta izrotirao postavu, međutim nije smetalo.I oni mlađi su nastavili s dobrom igrom i probijena je i granica od tih plus devet na šest minuta prije kraja golom Stepančića, zatim i plus deset, već je bilo jasno da će Hrvatska slaviti i to uvjerljivo.

Završilo je s vrlo visokih 30:21 za Hrvatsku koja je na taj način potvrdila da je spremna za velike stvari. Mađari su prijetili i najavljivali da će uzeti pobjedu, ali na kraju su spuštenih glava napustili parket.

• Obrisan korisnik16.01.2013. u 16:48
    evo jedan vrlo moguć scenarij. francuzi sigurno prvi u svojoj skupini i idu na drugog iz naše. mađari su svjesni da će teško pobijediti i nas i španjolce. probali prvo poluvrijeme protiv nas odigrati da vide mogu li nas pobijediti, a kako nije išlo, stali (čupić je rekao da zadnjih 20 min nisu ni... [više na forumu]
  • crovitlaci16.01.2013. u 15:44
    Kao što i rekoh dan prije utakmice, Mađari zgaženi ko plitak potok, ne znam otkud njima hrabrosti da najavljuju pobjedu protiv nas. Sada se pripremit za Španjolce, to treba dobit kako bi u osmini finala išli na Bjeloruse.
    crovitlaci
  • Obrisan korisnik16.01.2013. u 14:26
    Najbolji mi je Ćosić. Gojun zabi gol a on kaže da je to Duvnjak i još se počne derat bravo Davore!
  • Obrisan korisnik16.01.2013. u 14:06
    danas sve pohvale, vidim...a jučer u anketi je skoro 40% bilo na pobjedu mađara...
  • Obrisan korisnik16.01.2013. u 10:00
    jedno od dva najbolja desna krila na svijetu, po meni drugi, odmah iza abaloa... abalo me impresionirao svojim rjesenjima u napadu, onaj njegov skok sut sa desnog vanjskog koji iznenadi cijelu obranu, mislim da to nema nijedno drugo krilo na svijetu