Pobjedom nad Čileom Rusija osigurala drugo mjesto u skupini B, Islanđani uvjerljivo svladali Katar

Maj Gašparac, Igor Šestak • petak, 18.01.2013.

Posljednje kolo u skupini B Svjetskog rukometnog prvenstva otvorile su reprezentacije Rusije i Čilea. Sasvim očekivano Rusi su slavili i to s uvjerljivih 36:24 te s nova dva boda osigurali drugo mjesto u skupini. Island je vrlo uvjerljivo svladao Katar i osigurao svoje mjesto u osmini finala,, a posljednja utakmica dana donijela je sraz Danske i Makedonije, u kojoj su favorizirani Danci, nakon dosta muke, ipak uspjeli svladati srčane Makedonce.

Rusija - Čile 36:24 (18:13)

Ruska rukometna reprezentacija u prva je četiri kola Svjetskog prvenstva odradila najteži dio posla. Osvojila je pet bodova i došla u priliku pobjedom nad Čileom u posljednjem kolu potvrditi drugo mjesto u skupini B, odmah iza Danske. Svoj su cilj ispunili rutinski svladavši Južnoamerikance rezultatom 36:24.

Već u prve četiri minute Rusija je povela s 4:1, a u tom je periodu tri pogotka postigao Timur Dibirov, najefikasniji igrač ruske reprezentacije na ovom Svjetskom prvenstvu. Reprezentacija Čilea je na rano vodstvo Rusa imala odgovor pa je u 13. minuti došla na samo gol zaostatka (7:6). Bio je to znak ruskim rukometašima da ubace u brzinu više, a kao rezultat toga postigli su četiri uzastopna pogotka. Novo opuštanje Rusa Čileanci su iskoristili za dolazak na minus dva u 26. minuti, ali su u posljednje četiri minute inkasirali čak pet golova i na poluvrijeme se otišlo s vodstvom Rusije od 18:13.

Drugo poluvrijeme pogotkom je otvorio Rodrigo Diaz, a onda je uslijedilo i konačno rješenje ove utakmice. Od 31. do 39. minute ruski su reprezentativci zabili čak sedam uzastopnih golova i došli na visokih 25:14. Momčad Čilea privremeno se vratila na jednoznamenkasti zaostatak, ali ponovno je pala u završnici poluvremena te utakmicu završila u minusu od 12 golova. Posljednjih 12 minuta igre Rusija je dobila sa 7:3.

Dibirov je sjajnu partiju okrunio s čak 11 golova. Sedmerce je izvodio 4/5, a iz igre šutirao 7/8. Raspoložen je bio i Aleksej Šindin sa sedam golova iz osam pokušaja, a uz 50 posto realizacije pet pogodaka je postigao Dmitrij Žitnikov. Vratari Oleg Grams i Vadim Bogdanov prikupili su 13 obrana (35 posto). Čile u svojim redovima ima braću Feuchtmann, Haralda, Emila i Erwima, a oni su zajedno potpisali čak 15 od 24 pogotka svoje reprezentacije. Prednjačio je Emil s devet golova. Vratar Felipe Barrientos skupio je deset obrana (23 posto).

Island - Katar 39:29 (19:14)

Rukometaši Islanda vro uvjerljivo su svladali katarsku reprezentaciju rezultatom 39:29 i osvojili bodove zahvaljujući kojima zauzimaju treće mjesto u skupini B Svjetskog prvenstva. No, jedan bod manje od njih ima Makedonija koja od 20 sati igra susret protiv prvoplasirane Danske i u slučaju pobjede može ih 'preskočiti' na tablici.

U početnim minutama susreta katarski rukometaši su pružali vrlo dobar otpor favoriziranim Islanđanima. Rukometaše Boruta Mačeka predvodio je Charafeddine Boumendjel, dok je najistaknutiji u redovima Islanda bio Snorri Gudjonsson . Dobar otpor katarskih reprezentativaca trajao je početnih desetak minuta, nakon čega su se Islanđani počeli 'odljepljivati'.

Zahvaljujući solidnoj igri u obrani i nekoliko pogrešaka katarskih rukometaša prednost Islanda u 15. minuti iznosila je dva pogotka, a u 20. njih tri. U posljednjih deset minuta prvog dijela rukometaši Katara nisu uspjeli više uspješno zaustavljati udarce Islanđana, tako da je momčad Arona Kristjánssona dodatno povećala svoju prednost i na odmor otišla s vodstvom od 19:14.

Sličan rasplet događaja na parketu gledatelji su mogli vidjeti i u drugom poluvremenu. Islanđani su nastavili dominirati i do kraja susreta dodatno povećavali svoju prednost, koja je na kraju iznosila deset pogotka.

Najbolji strijelac susreta je bio islandski reprezentativac Gudjon Valur Sigurdsson, koji je postigao deset pogodaka, a na drugom mjestu nalazi se njegov momčadski kolega Thorir Olafsson s njih devet. Najraspoloženiji u katarskoj reprezentaciji bio je Wajdi Sinen s osam pogodaka, a Boumendjel je postigao jedan zgoditak manje.

Danska - Makedonija 33:30 (13:14)

U svojoj najneizvjesnijoj utakmici do sad, Danci su na kraju ipak uspjeli poraziti izuzetno raspoložene Makedonce, koji su ih velikim dijelom utakmice držali u klinču.

Utakmica za favorite Dance ne počinje dobro, jer Makedonci nakon deset minuta egala kreću u seriju od četiri pogotka i dolaze do 3:6, iz kojih se Danska potom mora kopati. Za to joj je trebala još trećina poluvremena, Makedoniju dostiže i prestiže tek na 9:8. No, Kiril i Filip Lazarov ne kane podići bijelu zastavu, nego uporno buše mrežu iza Niklasa Landina pa se na odmor ide s 13:14.

U nastavku susreta Makedonci prednost dižu na dva razlike (14:16), a onda Goce Georgijevski i Dejan Manaskov vode Makedoniju i na +3. Dancima ponovno trebaju duge minute da se iskopaju iz rezultatskog zaostatka, no kao i obično rješenje za pogotke imaju Mikkel Hansen, Anders Eggert i Rene Toft.

Nakon 25:24 Makedonija se više nije uspjela vratiti u vodstvo, a Danci su nakon serije od pet golova i 30:25 na semaforu već pomislili da je susret gotov. No, s pet minuta koje su preostale Makedonija ponovno pokazuje srce, niže tri gola i približava se na neugodnih -2 (31:29). U posljednjoj je minuti susreta međutim do svoja jedina dva pogotka stigao Bo Spellerberg i time osigurao savršen niz svojoj reprezentaciji.

Savršenih 4/4 imao je Anders Eggert u danskom dresu, dva je pogotka postigao s linije sedam metara, dok je Mikkel Hansen pet golova postigao iz osam šuteva. Kod Makedonije, Kiril Lazarov imao je 5/9, a Filip Lazarov 5/6.

Danska je s maksimalnim učinkom osvojila pro mjesto u skupini te će u osmini finala igrati protiv Tunisa. Rusi s drugog mjesta idu na Brazil, Islanđane čeka Francuska, a Makedoniju pobjednik skupine A - Njemačka. Katar i Čile sele u President's Cup, u kojem će razigravati za plasman od 17. do 24. mjesta.