Krka iznenadila Partizan, Crvena Zvezda deklasirala Radničkog

Kristijan Musa • nedjelja, 13.10.2013.

Osim prvog hrvatskog derbija u regionalnoj košarkaškoj ABA ligi su odigrane još tri utakmice. Krka je u Novom Mestu ugostila najtrofejniju jadransku momčad, beogradski Partizan, MZT je u Skopju dočekalo podgoričku Budućnost, dok su derbi trećeg kola u Pioniru igrali sudionici završnice prošle sezone ABA lige, Crvena Zvezda i Radnički.

Krka je pred 1500 domaćih gledatelja ugostila branitelje naslova, Partizan. Beograđani su kao veliki favorit doputovali na gostovanje u Sloveniju, dok je Krka tražila novu utjehu na vlastitom parketu, nakon tijesne pobjede nad Budućnosti i uvjerljivog gostujućeg poraza od Cedevite. Prve minute definitivno su pripale domaćima, igrali su opušteni uz odličan protok lopte te su radili nekolicinu serija i u jednom trenutku vodili sedam razlike. Partizan je to uspio stići te do poluvremena i prestići (24:25).

No, od samog početka nastavka osjetilo se, da će Krka dominirati drugih 20 minuta. U uvodnih četiri minute nastavka uslijedila je serija domaćih od 11:0 te rezultatsko odcjepljenje na +10. No, nisu ni gosti odustali. Tada se oni vraćaju na samo tri poena zaostatka, da bi tada Buljan tricom začeo novu domaću seriju. Krka je sredinom posljednje dionice vodila i 12 poena razlike, da bi ponovno gostim dozvolili priključak na pet. No, tada gosti promašuju par važnih napada i propuštaju izboriti neizvjesnu završnicu. S druge pak strane su Slovenci to uspjeli iskoristiti te napraviti novu seriju iz koje se Partizan nije mogao vratiti za konačnih 60:52.

Najučinkovitiji igrač Krke bio je Edo Murić sa 17 poena i osam skokova, dok je Martin Ray Armstead ubacio 13 poena uz po pet skokova i asistencija. Kod poraženih Beograđana, Joffrey Lauvergne je zabio 13 poena uz šest skokova, dok su Bogdan Bogdanović i Tarence Kinsey zabili po 12 poena. Dejan Musli je pak bio raznovrstan, sa svojih devet poena, 12 skokova i tri asistencije.

MZT je pak u Skopju upisalo drugu domaću pobjedu. Nakon uvjerljive pobjede nad Olimpijom na otvaranju nove sezone ABA lige, ovoga puta je pala podgorička Budućnost. Domaći su kontrolirali igru te gotovo cijelim njezinim tijekom imali rezultatsku prednost. Ona je u par navrata dosegla maksimum od 18 poena razlike. No, opuštenost u domaćim redovima izazvalo je potpuno povratak gostiju, koji su se nešto više od tri minute prije kraja vratili na samo jedan poen zaostatka (72:71). Od tada gosti promašuju šest šuteva, dok domaći ubacuju isto toliko poena za konačnih 78:71.

Najbolji pojedinac u pobjedničkoj momčadi bio je Todor Gečevski sa double-double učinkom od 27 poena i 10 skokova.Stefan Simovec je zabio 11, a Uroš Lučić i Cade Davis po 10 poena. Kod Podgoričana najučinkovitiji su bili Aleksa Popović i Aleksandar Ćapin sa po 14 ubačenih poena.

Utakmica kola igrana je u beogradskom Pioniru, gdje je Crvena Zvezda dočekala Radnički iz Kragujevca. Iako se nagađalo, da će utakmica biti više nego zanimljiva, dogodilo se upravo suprotno. Od početka do kraja utakmice igrala je samo jedna momčad na parketu. Domaći su kontrolirali igrom od prve minute te je već tada bilo očito da gosti nemaju nikakve ideje u fazi napada. Previše su forsirali šut za tri, koji im je bio i lošiji od katastrofalnog (3/30), da bi poene iz reketa samo postizao Mouphathou Yarou. Nakon prvog poluvremena bilo je 23 razlike, a domaći su nastavili u drugom dijelu upravo ondje gdje su stali.

Radnički je bio blijed cijelu utakmicu, ali su u trećoj dionici imali najveći arsenal loše ispaljenih trica te izgubljenih lopti. Nisu znali konstruirati napad, jedini sa kojekakvim tračkom ideje pod košem je bio beninski centar Yarou, koji je po treći put uzastopno najbolji igrač Radničkog. Od ostalih se nitko nije ozbiljno uključio u igru te je Crvena Zvezda mogla slobodno bježati. Tako je u jednom trenutku bilo +37. Nagovještavao se povijesni poraz za momčad iz Kragujevca. Pokušavali su smanjiti blamažu u Beogradu te su dospjeli do -25, ali Zvezda je uključila cijelu klupu, koja je također zabijala te do kraja uspjela vratiti najveću prednost od 37 poena za konačnih 88:51.

Kod domaćih se svih 12 košarkaša upisalo u strijelce, dok su najučinkovitiji bili Boban Marjanović sa 17 poena i osam skokvoa te Charles Jenkins sa 14 poena. Ostatak momčadi se pravilno raspodijelio, tako da je samo još jedan igrač završio sa više od 10 postignutih poena. To je bio Blake Shilb, koji je osim svojih 12 poena, upisao i četiri skoka te šest asistencija. Kod Kragujevčana ponovno je najučinkovitiji bio Yarou, ovaj put sa 11 poena i 14 skokova, Miloš Dimić je dodao 10 poena. Ponajbolji košarkaš gostiju, Marko Marinović upisao je samo šest poena, sve sa linije slobodnih bacanja, dok je iz igre šutirao 0/10, a toj ionako groznoj statistici dodao i sedam izgubljenih lopti.