Poraz Cedevite u Oldenburgu nakon produžetka

Kristijan Musa • srijeda, 30.10.2013.

U sklopu skupine B košarkaškog Eurokupa zagrebačka Cedevita igrala je gostujuću utakmicu kod njemačkog EWE Basketsa iz Oldenburga. Momčad Jasmina Repeše, iako bez ozljeđenog Marka Tomasa, te Gorana Sutona i Jusufa Nurkića, otputovala je u Njemačku sa ogromnom količinom samopouzdanja i optimizma, vjerujući da su dovoljno kvalitetni da apsolviraju njemačkog predstavnika.

Uvodna serija Vitamina od 7:0 predvođena Mirom Bilanom nagovijestila je takvo što, ali su domaći odmah potom uspjeli izjednačiti. Igralo se koš za koš, da bi u posljednjim minutama prve dionice Cedevita ipak prevagnula prednost na svoju stranu te povela sa 19:14 nakon uvodne prve četvrtine. U drugoj se igralo različitim tempom, kojeg je nešto više i češće diktirala domaća momčad.

Oldenburg je bio konkretniji u svojim napadima te je prvo poluvrijeme okončao sa minimalnom prednošću od 39:38. Cedevita je pak u tih prvih 20 minuta igrala isključivo na pogon Tomislava Zubčića. Bivši košarkaš Cibone i Lietuvos Rytasa postigao je 13 poena uz pet skokova u prvom dijelu, dok je Bilan dodao devet, njih pet u već navedenoj uvodnoj seriji.

U trećoj dionici su Zagrepčani ponovno gradili prednost. Igrali su mnogo bolje nego četvrtinu prije te iskorištavali veliku većinu prilika, koje su im se pružale. Proigrao je i Nolan Smith, koji je većinu svojih poena ugradio u ovoj četvrtini. Cedevita je prenijela zalihu od osam poena prednosti u posljednju dionicu, nadajući se da će to biti dovoljno za novu pobjedu u Europi.

No, Nijemci su ju vrlo brzo poništili te utakmicu učinili vrlo zanimljivom i neizvjesnom. U posljednjih nekoliko minuta utakmice igralo se koš za koš, točnije, trica na tricu. Nepune dvije minute prije kraja Cedevita je imala 77:73, ali sa četiri vezana poena se domaći vraćaju na početak. Zatim su domaći poveli, da bi Cedevita 26 sekundi prije kraja uspjela izjednačiti. Domaći nisu iskoristili napad za pobjedu, a kako Cedeviti jedna sekunda nije bila dovoljna za pobjednički poen, igrali su se produžeci.

Dodatnih pet minuta igre bili su preslika onoga viđenog u prethodnih 40 minuta. Utakmica je bila itekako neizvjesna i zanimljiva do samoga kraja. Imala je Cedevita ponovno prednost, ovoga puta od tri poena razlike, ali su presudila četiri vezana pogođena slobodna bacanja domaćih. U narednom napadu Nolan Smith radi korake te predaje loptu za posljednji napad Oldenburgu, koji s još jednim pogođenim slobodnim bacanjem postavlja konačnih 92:90.

Nolan Smith i Tomislav Zubčić predvodili su Cedevitu s po 22 postignuta poena. Smith (10/16) je upisao i osam asistencija, dok je Zubčić (8/17) zabilježio isto toliko skokova. Miro Bilan bio je treći, ali i posljednji igrač hrvatskog predstavnika sa dvoznamenkastim učinkom. Startni centar Cedevite upisao je 15 poena (7/11) i sedam skokova.

U pobjedničkoj momčadi isticali su se Julius Jenkins s 19 poena (6/14) te Ricky Paulding s 18 poena (5/12). Konrad Wysocki i Robin Smeulders upisali su po 14 poena.